Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

G SS Królewna Adda.jpg

Adda Biała lub Adda Druga - córka króla Temerii Foltesta i jego siostry Addy, po urodzeniu zmieniła się w strzygę, odczarowana przez wiedźmina Geralta z Rivii. Po odczarowaniu okazała się jednak być niedorozwinięta umysłowo, co zważywszy na fakt, że do tej pory życie spędzała jako strzyga, nie dziwi.

Imię nadane córce przez Foltesta miało upamiętniać jego miłość - a pogłębia skandal, przypominając o popełnionym kazirodztwie. Przydomek (ułatwiający odróżnienie od matki, a także antenatki, Addy z Cidaris) bierze się od włosów Addy, które wkrótce po odczarowaniu zrobiły się prawie zupełnie białe.

Adda jest oficjalnie traktowana jak następczyni tronu Temerii, ale dziewczyna pochodzi z kazirodczego związku króla Foltesta oraz jego siostry Addy. Przyszłość trwającej od króla Geddesa dynastii temerskiej nie rysuje się zatem zbyt wyraziście.

Gra Wiedźmin

W trakcie swoich podróży Geralt dowiaduję się, że Adda na powrót stała się strzygą. Jej ojciec ponownie zwraca się z prośbą o odczarowanie królewny.

W woli Geralta leży czy zabije królewnę czy ponownie ją odczaruje. Gdy zdecyduje się na odczarowanie, Adda pomoże mu pod koniec Epilogu, w lodowych pustkowiach jako strzyga. Również gdy przeżyje plany dynastyczne Radowida będą miały szansę się spełnić.

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

W zależności od decyzji podjętych przez Geralta, Adda zostaje żoną Radowida albo nie żyje. W oby dwóch przypadkach Adda nie pełni żadnej znaczącej roli - jest tylko nadmieniania w księgach czy dialogach.

Dane z książek Sapkowskiego

Wygramolił się z sarkofagu, obolały, zdrętwiały, zziębnięty. I wtedy dostrzegł ją. Leżała na wznak przy grobowcu, naga, nieprzytomna.
Była raczej brzydka. Szczuplutka, z małymi szpiczastymi piersiami, brudna. Włosy - płoworude - sięgały jej prawie do pasa. Stawiając kaganek na płycie ukląkł przy niej, pochylił się. Usta miała blade, na kości policzkowej duży krwiak od jego uderzenia.[...]


Ostatnie życzenie, str. 34-35

- Kró... lewna?
- Królewna jak królewna. Chuda. I głupawa taka jakaś. Płacze bez ustanku. I sika w łózko. Ale Foltest mówi, że to się jej odmieni. Myślę, że nie na gorsze, co, Geralt?


Ostatnie życzenie, str. 36

Ciekawostki

  • W pierwszej odsłonie gry Geralt ma też okazję nawiązania "bliższej znajomości" z królewną.
  • W grze komputerowej Wiedźmin Adda nie jest upośledzona i ma rude włosy, co jest sprzeczne z informacjami dotyczącymi dynastii temerskiej uzyskanymi od Andrzeja Sapkowskiego przez administratora jego oficjalnej strony. Gra nie zawiera żadnego wytłumaczenia dla nagłej odmiany jej stanu.
    • Prawdopodobnym wytłumaczeniem dla odmiany stanu umysłowego Addy mogłaby być magiczna terapia zlecona przez Geralta po odczarowaniu Addy, połączona z intensywną edukacją królewny. Jeśli zaś chodzi o włosy, Adda mogła je ufarbować na rudo, lub po pewnym czasie mogły powrócić do naturalnego koloru.
    • W filmie i serialu w postać Addy wcieliła się Magdalena Górska.

Źródła

Władcy Temerii historyczny herb władców Temerii historyczny herb następców tronu Temerii

poprzedni herb Temerii aktualny herb Temerii

DezmodGeddesGardicGoidemarCedricGriffinBienvenu La LouveMedellFoltest
Królowe i książęta-małżonkowie
VinifridaVulpia z BruggeRiannonAdda z CidarisBerengaria ThyssenClarissa z ToussaintRagbard z EllanderHugo z RiviiSancia z Sodden
Inni członkowie dynastii temerskiej
Maria PulcheriaLeticia CharbonneauAmavetFionaAdda TemerskaAdda BiałaBussy La ValetteAnais La Valette

Galeria

Wiedźmin - gra

Inne

Gwint