Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Królestwo Aedirn
Stolica Vengerberg
Ustrój polityczny Monarchia
Głowa państwa
Waluta Marka Aedirn
Język urzędowy Język Wspólny
Herb Herb Aedirn
złoto-czerwona krokiew na czarnym tle
Flaga chorągiew Aedirn
chorągiew
flaga Aedirn
flaga

Aedirn (czyt. Edirn) – jedno z największych królestw Północnych, sąsiaduje z Kaedwen, Redanią, Temerią, Mahakamem i Lyrią i Rivią. Od wschodu Aedirn jest ograniczone przez Góry Sine. Wewnątrz państwa leży alodialne księstwo Dol Blathanna (Dolina Kwiatów) - rządzona przez księżną Enid an Gleannę. Stolicą Aedirn jest Vengerberg, w którym też mieścił się dom sławnej czarodziejki Yennefer.

Główne miasta i warownie

Krainy

Pojawiające się tylko w grze

Siły Zbrojne

Królestwa Lyrii i Aedirn zmobilizowały 3 tyś. jazdy i 10tyś. pieszego żołnierza. Już w pierwszych dniach inwazji 1/5 tych sił została odcięta w fortach i twierdzach. Część armii została wycofana do obrony skrzydeł przed rajdami lekkiej jazdy i Scoia'tael. Pozostałe wojsko, jakieś 6 tyś. żołnierzy w tym nie więcej niż 1200 rycerzy, zostało pobite pod Aldersbergiem przez 13 tyś. żołnierzy pod dowództwem Menno Coehoorna.

Podczas, gdy Nilfgaard i Kaedwen dokonali faktycznego rozbioru Aedirn, część wojsk Demawenda schroniła się w Hagge, gdzie zostali wsparci przez załogę temerską i redańską. Ta część wojsk wzięła udział w walkach pod Brenną i Aldersbergiem. W Wiedźminie 2 wojsko Aedirn zostaje rozbite przez chłopstwo. W Vergen pod rozkazami Saskii służy ok. 200 krasnoludów, pół tysiąca chłopów, 53 rycerzy i 200 zbrojnych oraz 100 Scoia'tael.

Gospodarka

Aedirn jest jednym z najbogatszych królestw północnych. Ma dobrze rozwiniętą gospodarkę, jej głównym atutem jest położenie miedzy górami, które dostarczają państwu surowców. W Gulecie i w Eysenlaan znajdują się ogromne huty i zakłady kuźnicze. W Vengerbergu i Aldersbergu rozwijają się głównie manufaktury wełniane i tkackie oraz farbarnie, a w stolicy dodatkowo młyny słodowe i gorzelnie.

Religia

Jak w innych Królestwach Północnych, w Aedirn wyznawane są religie Wiecznego Ognia, Kreve, proroka Lebiody i Melitele.

Aedirnczycy

Władcy , Królowie Aedirn

Inni Mieszkańcy

Gry

Aedirn w Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Podczas wydarzeń z Wiedźmina 2 król Demawend zostaje zamordowany, a w kraju panuje chaos. Ostatnią nadzieją dla królestwa jest książe Stennis, ale niedługo po śmierci Demawenda król Henselt wypowiedział Aedirn wojnę, ruszając na bezbronny kraj z wojskiem. Aedirńska armia została rozbita, a obrony kraju podjęli się chłopi pod rozkazami Dziewicy z Aedirn. W zależności od naszych decyzji możemy obronić Aedirn przed napaścią Henselta i ułaskawić księcia Stennisa bądź skazać go na śmierć (ścieżka Iorwetha). Jeśli ułaskawimy księcia pod koniec gry koronuje się na nowego króla Aedirn. Grając po stronie Rocha Górne Aedirn upadnie a książę Stennis zginie.

Aedirn w Wiedźmin 3: Dziki Gon 

Niezależnie od decyzji z poprzedniej gry Aedirn zawsze upada na rzecz Nilfgaardu. Geralt dowiaduje się od ambasadora Henryka var Attre, że tam był taki chaos, że nikt nie stawiał oporu. W zależności od decyzji gracza Aedirn będzie prowincją Nilfgaardu albo Redanii.

Dane z książek Sapkowskiego

Nilgardczycy przeszli przez Dol Angra (...). Stłamsili Lyrię, we cztery dni doszli do Aldersbergu. (...) Nynie chyżo idą na północ, spychają wojska Aedirn ku Dolinie Pontaru i ku Dol Blathana. Idą ku nam, ku Kaedwen


Czas pogardy, str. 222

Przecież to właśnie pod Hagge, niespełna czterdzieści lat temu, Virful pobił wojska Medella, umacniając swoją władzę w Dolinie Pontar i ustalając dzisiejsze granice między Aedirn i Temerią.


Krew elfów, str. 213-214

- Tu. Dol Angra to szeroka dolina, droga wiodąca z południa do królestw Lyrii i Rivii, do Aedirn, a dalej do Dol Blathanna i Kaedwen... A poprzez Dolinę Pontar do nas, do Temerii.


Krew elfów, str. 253

Naszą wschodnią granicę, to znaczy wylot Doliny Pontaru, Nilfgardczycy osiągną za kilka dni (...) Hagge, ostatnia forteca Aedirn, nie utrzyma się długo, a Hagge to już nasza wschodnia granica.


Czas pogardy, str. 219

Nilfgaard (...) zaatakował Lyrię i Aedrin, jako casus belli ogłaszając atak na pograniczny fort Glevitzingen


??, str.

- Nie nasza? Co wy, u kroćset diabłów, pleciecie? To, że Nilfgaardczycy są w Aedirn i Lyrii, na prawym brzegu Jarugi, to, że oddziela nas od nich wyłącznie Mahakam, uważacie za cudzą sprawę? Trzeba nie mieć krztyny rozumu...


Czas pogardy, str. 218

Ciekawostki

  • Jest jednym z najbogatszych państwPółnocy.
  • Edirne (Adrianopol) to miasto w europejskiej, północno-zachodniej części Turcji, na Nizinie Trackiej, przy ujściu rzeki Tundża do Maricy, w pobliżu granicy z Grecją.

Galeria

Heraldyka

Inne