Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Akademia Magii w Ban Ard - szkoła czarodziejów, szkoląca wyłącznie chłopców, od upadku Mirthe jedna z dwóch istniejących akademii magii w Królestwach Północy.

Przez wzgląd na prestiż i bezpieczeństwo, szkoła znajduje się poza murami, w opuszczonym elfim kompleksie pałacowym niedaleko miasta, w lesie rosnącym na lewo od traktu do Borsuczego Jaru. Przyczyną wyboru tej właśnie lokalizacji były również badania ulokowanej w głębi lasu ruiny starożytnego elfiego grobowca.

Szkoła osiąga gorsze wyniki od akademii kobiecej w Aretuzie. Obwinia się o to mniejszy rygor: studentom pozwala się wchodzić do miasta i nie kara się za picie, korzystanie z usług prostytutek i inne rozrywki młodych Kaedweńczyków. Inna teoria, sformułowana przez Margaritę Laux-Antille, rektorkę żeńskiej szkoły, zakłada zgubny wpływ przynależnych rzekomo płci męskiej nadmiernej ambicji i braku cierpliwości. Yennefer rozwija przyczyny tego stanu - magia to jedna z niewielu dróg kariery pozwalających kobietom wybić się, co mobilizuje je do nauki, osobom płci męskiej brakuje zaś tak wielkiej motywacji.

Wysoko urodzeni adepci, którzy pomimo przebrnięcia przez egzaminy wstępne okazują się w toku nauki zbyt leniwi lub niewystarczająco inteligentni, często znajdują miejsce w armii, flocie lub policji, najmniej zdolni realizują się w polityce. Wyrzuceni ze szkoły członkowie klas niższych mają mniejsze szczęście - często jedyną alternatywą dla kryminału lub tułaczki pozostaje znalezienie czarodzieja-protektora który w zamian za rozmaite przysługi może kontynuować ich magiczną edukację. Pod szkołą kręcą się również agenci wywiadu Kaedwen, czyhający na okazję do rekrutacji wylanych studentów.

Miejsca

  • przejście do miasta, przy którym kręcą się agenci wywiadu
  • akademia, ulokowana w byłym elfim kompleksie pałacowym
  • dormitorium; obowiązuje tu zakaz spożytkowania alkoholu, niemniej zdolnym studentom udaje się czasem go przemycić
  • starannie utrzymany ogród, stylizowany na „dziki”, płynnie przechodzący w las
  • starożytny elfi grobowiec w głębi lasu, przebadany z wyjątkiem magicznie zablokowanego korytarza

Ważniejsze postaci związane z akademią

Kadra

Słynni absolwenci

Wyrzuceni

  • Rience, wyrzucony za kradzieże
  • Azar Javed, wyrzucony za praktykowanie okrutnej, zakazanej magii
  • Lockhart, wyrzucony za hulanki i hazard