Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Alp - potwór występujący w grze Wiedźmin oraz Wiedźmin 3: Krew i Wino. Alpy to rodzaj tak zwanego wampira rozumnego. Zwykle przybiera postać urodziwej, ludzkiej kobiety. Podobnie jak mula oraz bruxa posiada inteligencję, obchodzi się łagodnie z ofiarami oraz może wychodzić na słońce. Poprzez wiele podobieństw pomiędzy tymi gatunkami często były one ze sobą mylone. Zazwyczaj ma rude, rzadziej czarne lub białe włosy. Potrafi przybrać postać jednakowo ludzką, jak i psa lub kota. Atakuje w nocy, a najsilniejsza jest podczas pełni księżyca. Wstrzykują ofierze usypiającą substancję, która powoduje koszmary, a sam wampir wysysa z niej w tym czasie krew, przez co zwane są czasem zmorą. Alp porusza się bezszelestnie i zwykle atakuje z zaskoczenia. Zdarza się, że uwodzą mężczyzn pod postacią kobiety, co przypomina trochę sukkuba. Żywią odrazę do młodych dziewic.

W Krew i Wino

Alp
Tw3 journal alp.png
Szczegóły
Odmiany
Wampir
Występowanie
Toussaint
Podatności
Czarna Krew
Księżycowy Pył
Olej przeciw wampirom
Yrden
Składniki
Jęzor potwora
Kieł wampira
Kłak potwora
Kość potwora
Krew wampira
Mózg potwora
Niebieski mutagen
Oko potwora
Serce potwora
Ślina wampira
Szpon potwora
Ucho potwora
Wątroba potwora
Żołądek potwora

Alpy w Toussaint najczęściej są spotykane w starych ruinach i spustoszonych lasach, gdzie ryzyko ich wykrycia jest znacznie mniejsze. Niektóre Alpy żyją również wśród ludzi, kamuflując się zazwyczaj za pomocą magicznych maści. Często można je też spotkać w nocy pod postacią zakapturzonych kobiet. Są mniej niebezpieczne od brux, co nie znaczy, że są niegroźne. W walce są bardzo szybkie i wytrzymałe (nawet jak na wampira), zręcznie unikają ciosów, skaczą na dalekie odległości, potrafią stać się niewidzialne, wyssać krew przeciwnika, oraz powalić go za pomocą krzyku o wysokiej częstotliwości. Są podatne na znak Yrden, Czarną Krew, olej przeciw wampirom i Księżycowy Pył.

Dane z książek Sapkowskiego

Kim jesteś? Myślę, że mulą albo alpem. Zwyczajny wampir nie wyszedłby na słońce.


Ostatnie życzenie, str. 66

Z tego, co mi wiadomo, nie kaleczą też w tak straszny sposób alp, katakan, mula, bruxa ani nosferat. Dość brutalnie ze zwłokami ofiar obchodzą się natomiast fleder i ekimma.


Chrzest ognia, str. 146-147

Nie dziwota, że nie słyszał kroków, tym, kto stanął tuż za jego ramieniem, był alp, wysoki, ciemnoskóry, o włosach białych jak śnieg i spiczastych uszach. Alpy poruszały się bez szelestu, nie można było ich usłyszeć.


— [[ ]], str. 455

Dane z innych żródeł

  • Gra Wyobraźni

Wampir wyższy, nazywany też zmorą. Zazwyczaj występuje pod postacią ludzkiej kobiety- szczupłej i bladej. Żeruje w okolicach wiejskich. Aktywny jest tylko nocą, a atakuje podczas pełni księżyca. Wówczas to- pod postacią kota albo psa- porywa z obejść kury i mniejsze zwierzęta, takie jak jagniątka albo prosięta. Zakrada się też do chałup, wysysając ze śpiących ludzi krew. Aby wcześnie się nie obudzili, gryzie ich, jednocześnie wstrzykując usypiającą substancję, której ubocznym skutkiem są koszmarne sny i uczucia duszności.


"Alp - (Niemcy) - Wampiryczny duch związany z incubusem (...) Jest jednym z groźniejszych wampirów, którego fizyczne manifestacje mogą być tragiczne w skutkach dla ofiary. Przez dłuższy czas uznawany był za marę nocną pod postacią kobiety, jednak obecnie uważa się, że jest to mężczyzna, niekiedy duch niedawno zmarłego członka rodziny, najczęściej postrzegany jako demon. W średniowieczu wierzono, iż alp pojawia się pod postacią kota, świni, ptaka lub innego zwierzęcia. Cechą charakterystyczną alpa jest nieodzowny element garderoby- kapelusz. Demon ten może poruszać się w powietrzu jak ptak, bądź galopując [po ziemii] jak koń. Związany trwale z wpływem metafizycznym na człowieka oraz obszarem snu, jest niemalże niemożliwe unicestwienie go. Alp jest znany również pod nazwami alf lub alb, alpen bądź alpmann."

(drobne korekty by tekst brzmiał i wyglądał poprawniej)


"Alp - Niemcy -&nbsp W działaniu podobny do inccubów. Jego ofiarami są przeważnie śpiące kobiety. Demon spija mleko z ich sutków i sprawia, że mają okropne koszmary. Ponadto spija krew z sutków dzieci i mężczyzn. Może się nim stać dziecko, które matka długo rodziła w bólach. Alp może zmieniać się w niektóre zwierzęta takie jak wilk, może latać pod postacią ptaka. By zniszczyć tego wampira należy włożyć mu w usta cytrynę. Alp jest znany również pod taka nazwą jak alf lub alb, alpen bądź alpmann."


Wilczyca 14:06, cze 18, 2010 (UTC)

W grze Wiedźmin

Alp
Bestiary Alp full.png
Szczegóły
Rodzaj
Wampir
Występowanie
Alpy kryją się w jaskiniach, ruinach i opuszczonych domach, zawsze w pobliżu siedzib ludzkich.
Odporności
są nieulękłe.
Podatności
wrażliwe na srebro i olej przeciw wampirom.
Taktyka
atakują z zaskoczenia, starają się oszołomić ofiarę i wyssać z niej krew.
Składniki alchemiczne
limfa abominacji
kły alpa

Alp - Wampirzyca, która umarła w wyniku oszustwa. Stosować Styl Szybki i znak Igni.

Alp występuje w postaci bladej, demonicznej kobiety. Za swe siedziby obiera głównie grobowce, jaskinie oraz opuszczone domostwa. Poruszając się bezszelestnie, stara się zajść swoją ofiarę od tyłu.

Galeria