Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Amell - pasmo górskie oddzielające Królestwa Północy od Nilfgaardu. W jego skład wchodzą: góra Gorgona zwana Górą Diabła, a także przełęcz Theodula. W górach Amell znajdują się kopalnie jadeitu i jaspisu. Tam wydobywa się biały marmur, z którego wykonane są rzeźby elfów.

Przełęcze:

oraz prawdopodobnie:

Dane z książek Sapkowskiego

- Tak, to prawda. Podbili Metinnę, Maecht, Nazair, Ebbing, wszystkie królestwa na południe od Gór Amell.


Krew elfów, str. 251

Dawniej kupce po jaszmę, po kamień zielony chodzili do Amellu, przez przełęcz, tamój kopalnie są. Tamój jaszmę dobywają.


Droga, z której się nie wraca, w zbiorze Coś się kończy, coś się zaczyna, str.

Jaszma to oczywiście jaspis, a zielony kamień to jadeit, z którego słyną kopalnie w Amell - ciągnął Korin. - A do Amell można dojść tylko przez Klamat, przez przełęcz.


Droga, z której się nie wraca, w zbiorze Coś się kończy, coś się zaczyna, str.

na południu widać potężny, zębaty, jarzący się sniegami i lodowcami łańcuch górski - Góry Amell i wznoszący się nawet ponad piłę Amellu graniasty jak ostrze mizerykordii obelisk Gorgony, Góry Diabła.


Wieża Jaskółki, str.