Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Angren
{{{artykuł-flaga}}} {{{artykuł-herb}}}
Język urzędowy
Język Wspólny
Typ państwa
Kraina
Pozycja geograficzna

Angren - kraina leżąca nad prawym brzegiem rzeki Jarugi, na wschód od ujścia Iny. Na północy krainy wznosi się masyw gór Mahakamu, na południe zaś znajduje się depresja Ysgith, a za Jarugą Zarzecze. Na wschód poprzez przełęcz Klamat można dostać się do Caed Dhu. Na zachód jest Sodden. W Angrenie w okolicach Czerwonej Bindugi miała miejsce Bitwa o most na Jarudze. Bogactwem naturalnym Angrenu są potężne bory, będące źródłem drewna, które później jest spławiane w dół Jarugi. Kraina pod berłem Temerii.

Dane z książek Sapkowskiego

- Bliżej niż stolica Nilfgaardu. Dokładnie rzecz biorąc, całkiem blisko. W Angrenie. Na tym brzegu Jarugi. Mówię o druidzkim kręgu, mającym swą siedzibę w borach na Caed Dhu.


Chrzest ognia, str.

Wiedźmin Geralt - zaczął bajarz - razem ze swą nową kompanią ruszył na Angren, gdzie bagna i bory. Wonczas były tam bory, ho, ho, nie to, co nynie, nynie nie masz już takich borów, w Brokilonie chyba... Drużyna powędrowała na wschód, w górę Jarugi, w stronę uroczysk Czarnego Lasu.


Chrzest ognia, str.

Przez Angren na wschód, ku Caed Dhu.


Chrzest ognia, str.

Podróżowali przez porośnięty dzikim borem, praktycznie bezludny i strategicznie mało ważny kraj, nie mogący nęcić najezdników. Chociaż do Nilfgaardu było blisko, a od ziem cesarskich oddzielała ich tylko płań Wielkiej Jarugi, była to rubież niełatwa do pokonania. Tym większe było ich zaskoczenie.
Wojna objawiła się w sposób mniej spektakularny, niż w Brugge i Sodden, gdzie nocami horyzont jaśniał od łun, a za dnia słupy czarnego dymu przekreślały błękit. Tu, w Angrenie, nie było tak widowiskowo.


Chrzest ognia, str.

Drwale rąbią las, jak gdyby nigdy nic. Słyszycie?
- Może to nie drwale - zastanowił się Cahir. - Może to też wojsko? Jakieś saperskie roboty?
- Nie, to drwale - stwierdził Regis. - Najwyraźniej nic nie jest w stanie przerwać eksploatacji angreńskiego złota.
- Jakiego złota?
- Przyjrzyjcie się tym drzewom - wampir po raz kolejny przybrał pełen wyższości ton wszystkowiedzącego mędrca pouczającego maluczkich i nierozgarniętych. Ton taki zdarzało mu się przybierać dość często, co trochę Geralta złościło.
- Te drzewa - powtórzył Regis - to cedry, jawory i sosny angrenskie. Bardzo cenny materiał. Wszędzie są tu bindugi, z których spławia się pnie w dół rzeki. Wszędzie są wyręby, a topory stukają dzień i noc.


Chrzest ognia, str.

Ciekawostki i inne informacje:

  • Jak podaje Wikipedia, Angren to miasto w Uzbekistanie, założone w 1941 podczas sowieckiej industrializacji jako stolica Angreńskiego Zagłębia Węglowego,
  • w Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN hasło "Angren" jest następnym zaraz po "Angoulême"!.

Galeria

Heraldyka