Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Anna Stenger
Module
|- Informacje
Przydomek / pseudonim(y)
Babcia
Aneczka
Rasa
Człowiek
Płeć
Kobieta
Kolor włosów
Szary
Kolor oczu
Ciemny
Rodzina
Filip Stenger (mąż)
Tamara Stenger (córka)

Anna Stenger - żona Krwawego Barona (Filipa Stengera) , matka Tamary Stenger . Uciekła od męża razem z córką Tamarą, gdyż nie mogły już więcej znieść przemocy, po tym, jak Baron popadł w alkoholizm. 

Historia

Poznała przyszłego męża podczas bitwy pod Anchor, gdzie opatrzyła jego poważnie ranne ramię. Gdy mężczyzna oświadczył się jej, ze łzami w oczach zgodziła się na ślub. Wkrótce urodziła córkę - Tamarę.

Filip był żołnierzem, więc zwykle bywał z dala od domu, co nie służyło małżeństwu. Anna szukała sobie pocieszenia w samotności. Wdała się w romans z jego przyjacielem z dzieciństwa, by w końcu przenieść się do niego pod nieobecność męża. Gdy ten dowiedział się o tym, brutalnie zabił kochanka. Anna w ataku szału próbowała zadźgać Barona nożem. Mężczyzna w ostatniej chwili się uchylił. Wtedy to po raz pierwszy mąż ją uderzył.

Z czasem emocje w rodzinie opadły, Anna stała się obojętna wobec męża, żyła obok niego. Wtedy to niespodziewanie zaszła w drugą ciążę. Nie chciała tego dziecka, więc zawarła pakt z Wiedźmami z Krzywuchowych Moczarów, które obiecały jej, że nie urodzi. Spełniły obietnicę w swój przewrotny sposób - osłabiały jej ciało i płód, w wyniku czego doszło do poronienia. Pech chciał, że to wydarzenie zbiegło się w czasie z awanturą ze strony pijanego Filipa.

Po tych wydarzeniach Anna zabrała Tamarę i uciekła z Wrońców. Podczas podróży przez las napadła ich jakaś bestia (prawdopodobnie bies). Córka uciekła, sądząc, że już nie uratuje matki. Kobieta jednak zdołała przeżyć. Wtedy Wiedźmy upomniały się o spłatę długu. Zabrały ją na bagna, gdzie miała opiekować się dziećmi w sierocińcu. Za wszelką niesubordynację karały ją za sprawą magicznych pęt, które na nią nałożyły. Natłok wydarzeń doprowadził ją do pomieszania zmysłów. Zaczęła mówić bez ładu i bezmyślnie wykonywać wszelkie rozkazy Pań.

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

Na polecenie Krwawego Barona, Geralt poszukuje Anny, w zamian za informacje o Ciri. Gdy po raz pierwszy ją spotyka, nie poznaje jej, ponieważ wcześniej jej nie widział, a dzieci i Janek mówią na nią Babcia. Dopiero gdy widzi wypalone znamię na dłoni kobiety, o którym słyszał we wcześniejszym etapie poszukiwań, rozpoznaje w niej Annę. Przekazuje Filipowi informacje o miejscu pobytu jego żony. Ten niezwłocznie wyrusza z odsieczą. Geralt może mu pomóc. Dalsze losy Anny zależą od wyboru wiedźmina w zadaniu „Szepczące Wzgórze”.

Geralt uwalnia ducha lasu

Na miejscu okazuje się, że Wiedźmy przeklęły kobietę, w wyniku czego zmieniła się w babę wodną. Kluczem do klątwy okazują się laleczki na ołtarzu w piwnicy domu na bagnach. Geralt musi wybrać właściwą, przypisaną Annie. Jeśli wybierze źle - kobieta spłonie. Wiedźmin odczynia urok, ale okazuje się, że Panie Lasu go przechytrzyły. Po zdjęciu klątwy Anna umiera. Ma tylko czas, aby pożegnać się z córką i mężem oraz wybaczyć mu wszystko.

Geralt zabija ducha lasu

Po przybyciu na miejsce dochodzi do spotkania rodziny Stengerów. Anna jest cała, ale okazuje się nieuleczalnie chora na umyśle. Baron zabiera ją do kasztelu lub uzdrowiciela z gór sinych.

Dziennik

Geralt nie miał okazji poznać małżonki Barona, Anny Stenger – jakiś czas wcześniej zaginęła bowiem w niejasnych okolicznościach wraz ze swą córką, Tamarą.
Geralt otrzymał dość dokładny opis zaginionej. Anna była czterdziestoletnią, urodziwą kobietą o zielonych oczach i włosach ciemnych jak skrzydło kruka, upiętych zwykle w ciasny kok z tyłu głowy.
Okazało się, że pożycie małżeńskie Anny i Barona nie układało się najlepiej. Co więcej, niedługo przed zniknięciem Anna była przy nadziei, lecz z niewiadomych przyczyn utraciła dziecko.
Gdy Geralt przycisnął Barona, brzydka prawda w końcu wyszła na jaw. Zdesperowana Anna uciekła, zabierając ze sobą Tamarę, gdy małżonek w pijackim gniewie ciężko ją pobił.
Baron był przekonany, że przez to niego doszło do poronienia, lecz Geralt nie był tego pewien. Nie dawał mu spokoju mający chronić przed złymi mocami talizman, który Anna otrzymała od Guślarza.
Szczera rozmowa z Baronem dała Geraltowi nieco jaśniejszy obraz małżeństwa Filipa i Anny. W czasie, gdy jej mąż jeździł na wyprawy wojenne, Anna znajdowała pocieszenie w ramionach przyjaciela z dzieciństwa.
Gdy tylko Baron odkrył prawdę, wpadł w nieopisaną wściekłość i zabił jej kochanka, co, rzecz jasna, jeszcze bardziej powiększyło dzielącą małżonków przepaść.
Sytuacja zaczęła gmatwać się coraz bardziej, gdy Geralt ustalił, że w czasie ucieczki z Wrońców Anna została porwana przez olbrzymią bestię i uniesiona w nieznane. Jakby tego było mało, wedle relacji świadka, na jej dłoniach chwilę wcześniej pojawiły się dziwne, płonące symbole.
Może właśnie przed ich działaniem miał chronić Annę talizman, który dostała od Guślarza?
Rozmowa z Tamarą uzupełniła jedynie smutny obraz sytuacji jej matki. Kobiety zdecydowały się na ucieczkę wspólnie, mając już dość pijackich burd i brutalności Barona. Anna tak znienawidziła męża, iż gotowa była na wszystko, byle tylko uwolnić się od niego i jego nienarodzonego dziecka.
Geralt skojarzył fakty i odkrył, że staruszka z bagien to w istocie zaginiona Anna. Dowiedział się ponadto, iż znaki na jej dłoniach są symbolem paktu, jaki zawarła z wiedźmami, by pozbyć się niechcianego dziecka swego męża.
Podejrzenia Geralta potwierdziły się niedługo potem. Klątwa ciążąca nad nieszczęsną kobietą była rzeczywiście dziełem wiedźm. Okazało się, że Anna zwróciła się do upiornych sióstr, bo nie chciała urodzić dziecka Barona.
Wiedźmy spełniły jej prośbę we właściwy sobie, przewrotny sposób. Obciążyły ją zaklęciem, które sprawiło, że płód powoli obumierał, lecz przez to Anna coraz gorzej się czuła, więc zwróciła się o pomoc do Guślarza. Ten zrobił dla niej talizman, który hamował wpływ złej magii, ale gdy Anna zgubiła go podczas szarpaniny z Baronem, pozostała bezbronna wobec mocy wiedźm.

Wtedy doszło do najgorszego – znamiona na dłoniach Anny zapłonęły, a bies porwał ją prosto na Krzywuchowe Moczary, by tam spłaciła wiedźmom swój dług.

Jeśli Geralt uwolni Duch Zaklęty w Drzewo...

i zdejmie klątwe z Anny:
Dzięki wysiłkom wiedźmina zły czar został przełamany, a Anna odzyskała dawną postać. Wiedźmy z bagien zadbały jednak, by jej bliscy nie cieszyli się długo.
Nieszczęsna kobieta zmarła niedługo potem, zdążywszy jedynie pożegnać się z rodziną.
i nie uda mu się zdjąć klątwy z Anny:
Mimo wysiłków wiedźmina nie udało się zdjąć złego czaru ciążącego nad kobietą. Ku przerażeniu i rozpaczy jej bliskich, Anna Stenger zginęła straszliwą śmiercią, co dopełniło zemstę wiedźm z bagien.

Jeżeli Geralt zabije Duch Zaklęty w Drzewo:

Filip Stenger wyruszy ze swoimi żołnierzami i Wiedźminem aby odbić swoją żonę, Annę z Krzywuchowych Moczarów .
Niespodziewanie na bagnach spotyka swoją córkę , Tamarę, z oddziałem łowców Czarownic, Obydwoje przybyli tu z tej samej przyczyny.
Łowcy, przeszukując chaty odnaleźli Annę, która postradała zmysły, Baron postanawia wyruszyć w poszukiwaniu znachora który mógłby pomóc jego żonie.

Galeria

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

Gwint