Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

Archespor
Tw3 journal echinops.png
Szczegóły
Rodzaj
Istoty przeklęte
Występowanie
Toussaint
Podatności
Olej przeciwko przeklętym
Znak Aard
Znak Igni
Składniki
Sok archespora
Strąk archespora
Potworny zarodnik 
Zielony mutagen
Nasycony pył
Jad
Esencja wody

The Bestiariusz can be obtained by reading "Dziennik badań nad archesporami".

Bestiariusz

Wygląda mi to na kwiatek. Bardzo obrzydliwy kwiatek.
– Blasco Tennerbe, ostatnie słowa

Archespory wyglądają jak olbrzymi, niezbyt estetyczny kwiat, a w dodatku mają cechy wrednej, krwiożerczej rosiczki. Są jednak znacznie bardziej niebezpieczne niż nawet bardzo duża rosiczka – specyficzny wygląd czyni je praktycznie niewidocznymi pośród reszty roślin, a kiedy nieuważna ofiara się do nich zbliży, często jest już zbyt późno na ucieczkę.
Wedle popularnego wierzenia, archespory to przeklęte rośliny, które wyrastają w ziemi użyźnionej krwią umierających. Kwitną wszędzie tam, gdzie w przeszłości doszło do pogromów, krwawych rytuałów i okrutnych mordów. Opisano dotychczas cztery rodzaje archesporów, które różnią się między sobą barwą. Można więc spotkać archespory: brązowe (najmniej jadowite), zielone oraz fioletowe (najgroźniejsze). Rzadką odmianą, wyhodowaną ponoć przez czarodziejów z Ban Ard, są archespory żółte, które siłą odpowiadają kuzynom o zielonym zabarwieniu.
Cztery główne rodzaje archesporów rozróżnić można po kolorach, a są to: brązowy, zielony, żółty i fioletowy. Szczególnie należy uważać na te fioletowe, gdyż są one najbardziej niebezpieczne. Bez względu jednak na kolor, wszystkie posługują się podobnymi metodami walki: atakują za pomocą potężnych, przypominających paszczę liści kwiatu. Jeżeli ofiara jest zbyt daleko, potrafią również plunąć żrącym kwasem, który przy najmniejszym nawet zetknięciu ze skórą może wywołać reakcję podobną do ostrego zatrucia.

Podobnie jak inne rośliny, wszystkie archespory są bardzo wrażliwe na ogień, który jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z nimi. Dobrze działa również srebro oraz wszelkiego rodzaju fale uderzeniowe. Archespory nie lubią ostrych drgań, na które reagują natychmiastową ucieczką pod ziemię. Z racji ich specyficznego pochodzenia, pomóc może również olej przeciwko przeklętym.

W grze Wiedźmin

Archespor
Bestiary Archespore full.png
Szczegóły
Występowanie
archespory wyrastają w miejscu, w którym popełniona została szczególnie okrutna zbrodnia lub na mogile ofiary takiej zbrodni.
Odporności
są niewrażliwe na wszelkie efekty oddziałujące na umysł (strach, ogłuszenie, Axii); nie czują bólu i nie da się ich zatruć, oślepić, powalic i wykrwawić.
Podatności
są wrażliwe na srebro i bardzo podatne na próby podpalenia.
Taktyka
archespory wystrzeliwują zatrute kolce.
Składniki alchemiczne
soki archespora
zarodniki

Archespor - drapieżna roślina, za dnia skryta pod powierzchnią ziemi, nocą zaś wychodząca z ukrycia i atakująca każde żywe stworzenie. Groźniejsza odmiana echinopsa. Według legend, archespory rosną zawsze tam, gdzie doszło do straszliwej zbrodni, w praktyce występują głównie na obszarach podmokłych. Ich zarodniki roznosi też wiatr. Nierzadko zakopuje się w ziemi po czym wyskakują na nieszczęsną ofiarę. Strzela trującymi kolcami. Można je pokonać używając stylu silnego, srebrnego miecza oraz znaku Igni. Bardzo przydatny w walce z archesporem jest też olej Argentia.

Dziennik

Niektóre zbrodnie są tak potworne, że wywołują zgrozę wśród ludzi i obrażają bogów. Zła wola zbrodniarza i potworność jego czynu mają moc klątwy, która powołuje do życia archespora. Bestię z nienawiścią atakuje niewinne istoty, mszcząc się na nich, dopóki sprawiedliwości nie stanie się zadość.

Lokacje

Sources

  • In Chapter III, Geralt can talk with a "Townswoman" sitting at Nowy Narakort. She is blonde and wearing a green dress with a yellow shirt. She will tell him she is in the mood to spin a tale but she is thirsty. Depending on her mood, she will ask for "a mug of beer" or milk, in exchange telling Geralt about Bazyliszek, Wyverna and eventually Archespor.
  • Geralt must exit and then re-enter the inn (or meditate) after each tale to speak to her again. After Geralt has acquired all the entries she knows about, she will still ask for milk and beer but will not give any new tales or journal entries.
  • O przekleństwach i przeklętych

Uwagi

  • Archespor remains will not contain Soki archespora unless you have their Bestiariusz.
  • Pochodnia also provide a good alternative weapon against these voracious plants.

Galeria