Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Assengard - dawniej duże miasto zbudowane przez elfów, obecnie pozostały tylko po nim ruiny, znajdujące się na północ od krainy Stojeziory leżącej w Metinnie blisko granicy z Nazairem. Jest on oddalony od Pereplutu o ok. trzysta pięćdziesiąt mil, czyli ponad dwa tygodnie jazdy.

Dane z książek Sapkowskiego

Od grodu starożytnego i stawnego Assengardu uszliśmy może ze sześć setek stajań na południe, do kraju zwartego Stojeziory. Gdy ze wzgórz na ten kraj poglądnąć, ujrzy się one liczne jeziora sztuczna zaiste rzeczy koleją ułożone we wzory rozmaite.
Wieża Jaskółki, str. 130, rozdział IX
Dziś nie ma już Assengardu, zostały tylko ruiny, najbliższym miastem jest Neunreuth.
Wieża Jaskółki, str. 145
- Kraina Stojeziory - wyjaśnił Vysogota - dzisiaj nazywa się Mil Trachta. Jest to bardzo rozległe, przecięte rzeką Yeleną pojezierze w północnej części Metinny, blisko granicy z Nazairem i Mag Turga. Buyyid Backhuysen pisze, że szli ku jezioru z północy, od strony Assengardu... Dziś nie ma już Assengardu, zostały tylko ruiny, najbliższym miastem jest Neunreuth. Buyvid wyliczył od Assengardu sześćset stajań. Różne stajania bywały w użyciu, ale przyjmijmy najpopularniejszą rachubę, zgodnie z którą sześćset stajań daje na okrągło pięćdziesiąt mil. Na południe od Assengardu, który od nas, od Pereplutu, oddalony jest o jakieś trzysta pięćdziesiąt mil. Inaczej mówiąc, od Wieży Jaskółki oddziela cię plus minus trzysta mil. Ciri. Na twojej Kelpie to jakieś dwa tygodnie drogi. Oczywiście wiosną. Nie teraz, gdy za dzień lub dwa mogą przyjść mrozy. - Z Assengardu, o którym czytałam - mruknęła Ciri, marszcząc w zamyśleniu nos - zostały od tamtych czasów ruiny.
Wieża Jaskółki, str. 145

- (...) Wyczarowywałem na zawołanie gorącą wodę do blaszanej wanny, którą tatunio zrabował jeszcze dla mamy w Assengardzie.


Ostatnie życzenie, str. 61

Ciekawostki i inne informacje

  • Blaszaną wannę z Assengardu, skradzioną stamtąd przez jego ojca, posiadał w swojej posiadłości Nivellen.
  • Z Assengardu do Stojeziorów mamy ok. 50 mil.
  • Assengard może nawiązywać do Isengardu-siedziby Sarumana, w serii Władca Pierścieni J.R.R Tolkiena.