Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Azar Javed

Azar Javed – postać z gry komputerowej Wiedźmin.

Azar jest Zerrikańczykiem, potężnym czarodziejem żywiołu ognia. Stoi na czele Salamandry, organizacji, która napadła na Kaer Morhen i wykradła wiedźmińskie tajemnice. Eksperymentator, tworzy różne mutanty za pomocą wykradzionych mutagenów. Ginie od miecza Geralta, któremu pomaga Berengar (jeśli Geralt nie zabił go w poprzednim rozdziale).

Młodość

Azar urodził się w Zerrikanii, po pewnym czasie wyruszył w stronę Północnych Królestw do Kaedwen gdzie wstąpił do osławionej Szkoły Czarodziejów w Ban Ard i zaczął uczyć się na maga Żywiołu ognia. Po paru latach nauki został wygnany za prowadzenie eksperymentów, które wydały się tamtejszym magom zbyt potworne i stal się magiem-renegatem. Już wtedy był potężnym czarodziejem w świecie magii.

Początki Salamandry i atak na Kaer Morhen

Po pewnym czasie od swego niezbyt godnego uznania opuszczenia szkoły magii w Ban Ard, Azar na prośbę Wielkiego Mistrza Zakonu Płonącej Róźy – Jakuba de Aldersberga, założył organizację o nazwie Salamandra w stolicy Temerii – Wyzimie. Wtedy to zaczął szkolić swego pierwszego ucznia – Savollę. Do grupy dołączyło wielu bandytów, jednak znaleźli się magowie czy płatni zabójcy, którzy za odpowiednią opłatą sumiennie wykonywali polecenia Javeda. Azar potrzebował prawej ręki, więc za zgodą de Aldersberga najął znanego przestępcę, Magistra.

Wielki Mistrz zarządał, aby Javed i jego ludzie zdobyli potrzebne składniki oraz odpowiedni sprzęt do wprowadzenia Wielkiego Planu w życie. Czarodziej nie za bardzo wiedział gdzie może dostać rządane rzeczy. Jego niewiedza nie trwała długo, gdyż jego ludzie zetknęli się z wiedźminem, który pojawił się na Podgrodziu. Okazało się że jego imię brzmi Berengar. Azar nakazał swoim ludziom pochwycić wiedźmina, który mógł zdradzić położenie legendarnego Wiedźmiskiego Siedliszcza – Kaer Morhen, o którego lokalizacji wiedzieli tylko sami wiedźmini. Po wielu próbach pojmania Berengara, samotny łowca potworów sam zgłosił się do szefa organizacji. W wyniku tej rozmowy, Berengar wyjawia sekret.

Javed zbiera pokażną grupę swoich ludzi, którzy mają dokonać ataku na siedzibę wiedźminów. Zwykłym pachołkom powiedział że za jednego martwego wiedźmina każdy z nich dostanie pięćdziesiąt orenów. Wojownicy pod dowództwem Savolli odwrócili uwagę mieszkańców Kaer Morhen a tymczasem Azar w towarzystwie Magistra w obstawie kilkunastu bandytów dostał się do wnętrza twierdzy. Następnie dotarł do laboratorium a na straży zostawił kilku swoich podwładnych. Niespodziewanie pojawili się Geralt z Leo, którzy chcieli za wszelką cenę powstrzymać najeźdźców. Azar jednak stworzył magiczną barierę, która zagrodziła drogę wiedźminom. Dwaj wiedźmini powrócili po pewnym czasie po zabiciu Savolli (zależy od wyboru gracza). Azar zabrał mutageny i rozkazał Magistrowi zabić obydwu wrogów a następnie zniknął w portalu.

Starcie z Geraltem i śmierć

Gdy po załatwieniu sprawy ze Strzygą Geralt udaje się do Starego Dworzyszcza gdzie znajdowała się baza Salamandry oraz laboratorium Javeda, czarodziej kilkukrotnie ukazuje się wiedzminowi nasyłając na niego swoje zabójcze eksperymenty m.in ożywianą Białą Raylę czy Kościeja . Po walce Geralta z Braćmi Większymi teleportuje go do swojego laboratorium gdzie podobnie jak wcześniej próbuje zastraszyć Geralta " próbując odwlec to co nieuniknione". W tym czasie w laboratorium ( jeśli wiedzmin wcześniej go oszczędził) pojawia się Berengar, Azar grozi mu i nakazuje zabić Geralta jednak ten odpowiada " Twoje groźby już na mnie nie działają.Szykuj się czarowniku idę po ciebie. " po czym staje do walki po stronie Białego Wilka. Azar Javed w czasie walki ginie od miecza Geralta z Rivii.

Dane z dziennika

Czarodziej napadł na Kaer Morhen. ponieważ chciał wykraść wiedźmińskie tajemnice ukryte w twierdzy.
Jednym z przywódców ataku na Kaer Morhen był tajemniczy czarodziej, który dysponował mocą tak wielką, że nawet Triss Merigold nie zdołała się mu przeciwstawić Organizacja, której przewodzi ten człowiek, posługuje się symbolem Salamandry
Tajemniczy mag, który posługuje się znakiem Salamandry jest uzdolnionym alchemikiem i prowadzi badania nad mutacjami.
Czarodziej nazywa się Azar Javed. Egzotyczne imię sugeruje, że pochodzi z dalekich stron.
Czarownik przebywa w ukryciu, a mimo to jego wpływy obejmują całą Wyzimę. Być może sięgają jeszcze dalej.

Ciekawostki:

 • Azar Javed zna wiele zakazanych zaklęć, do tego jest jeszcze utalentowanym alchemikiem i genetykiem.
 • Jest uzależniony od Fisstechu
  • jest to wspomniane przez Vincenta Meisa który przyznaje, że Azar "(...) sam ćpa na potęgę"
 • lubi zabawiać się z panienkami.
 • W różnych momentach gry Javed nosi ze sobą różne bronie.
 • Azar jest magiem ognia, więc Znak Igni zadaje mu niewielkie obrażenia.
 • Jeżeli dobrze pokierujemy śledztwem, możemy się dowiedzieć, że Azar podszywa się pod detektywa Raymonda Maarloeve i zaskoczyć go zanim on zaskoczy nas.
 • Głosu Javedowi użyczył Jacek Mikołajczak, słynący m.in z dubbingowania głównego bohatera serii gier Gothic.
 • Na początku prac nad pierwszym Wiedźminem, twórcy gry zamierzali uczynić jednym z centralnych antagonistów nie tyle co Azara, tylko znanego z książek Rience'a. CD Projekt planowało przywrócić postać czarodzieja-renegata przez sklonowanie go z jego palców, które zostały odcięte przez Ciri. W kolejnych wersjach scenariusza, pomysł został porzucony, a miejsce Rience'a zajął Azar Javed.
 • W starszych buildach gry, Azar pojawiał się wyłącznie jako przeciwnik w Akcie V. Ze względu na to, że większość testerów nie było w stanie go rozpoznać, twórcy zdecydowali się rozszerzyć jego rolę. Dzięki temu zabiegowi, jego postać zaczęła pojawiać się w innych częściach gry - najpierw w Akcie III, potem w Akcie II, a na końcu w Prologu.