Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Baldwin Thyssen - król Koviru i Poviss z dynastii Thyssenidów. Syn króla Koviru Esterila i Agnes z Aedirn. Nazwany na cześć pradziadka, króla Aedirn Baldwina. Jego żoną była Blanka z Malleore.

Czasy Baldwina, to okres trudny dla Koviru i dla domu Thyssenidów. W wyniku krwawych walk o władzę nastąpiła najpierw secesja Poviss, gdzie zaczął rządzić król samozwańczy król Rhyd. Usamodzielniła się i wywalczyła niezawisłość Marchia Wschodnia (która później podzieliła się na kilka księstw i królestw, by wreszcie zjednoczyć się w tzw. Ligę z Hengfors. Ale najgorsze miało dopiero nadejść - doszło do rewolty, w wyniku której sprytny markgraf Idi strącił Baldwina z tronu i Thyssenidzi po raz pierwszy w historii rodu musieli salwować się ucieczką. Nie wszyscy zdołali, klan mocno się przerzedził. W czasie ucieczki zmarł niespodziewanie król Baldwin, prawdopodobnie na wylew krwi do mózgu. Kovirski tron dla Thyssenidów odzyskał dopiero syn Baldwina, Esterad Thyssen.

Informacje z opisu rodu Thyssenidów

Notkę o Baldwinie napisał Andrzej Sapkowski w opisie rodu Thyssenidów na swojej dawnej oficjalnej stronie. Zamiast jednak skupić się na opisie życia władcy, autor opisuje herb Thyssenidów i związaną z nim anegdotę:

Ród Thyssenidów takim herbem się pieczętuje: w tarczy czerwonej srebrna ręka zbrojna z dłonią w kulak zaciśnięta. A brać się ma to stąd, ze z rodu tego chwat jeden, zwany GODAMBA vel Gaudembe, świadkiem będąc jak pewien hardy kapłan małżonce króla Talgaru szpetnie był przymówił, nie czekał, jeno w gębę onego pięścią zdzielił, wołając po elfiemu: "Thaess'en, raesce!", czyli "A milczże, niecnoto!". Za ten czyn pas rycerski dostał, znak ręki zbrojnej na tarczę i przydomek GODAMABA "Thaess'en" (z czego później "Thyssen" uczyniono). Gdy potomkowie jego Thyssenidzi królami Koviru ostali, znak swój do godła kovirskiego wnieśli, i nynie taki jest Koviru herb, przez króla Baldwina zatwierdzony: tarcza czterodzielna, w pierwszym polu czerwonym srebrna ręka zbrojna Thyssenidów, we wtórym polu srebrnym pasy zielone lewoukośne, na ich tle pal czarny (księstwo Poviss), w trzecim polu srebrnym ostrza błękitne w górę (księstwo Naroku), w czwartym polu czerwonym pół srebrnego orła (margrabstwo Talgaru).

Jan z Attre, "Herby zacnych domów królewskich i rycerskich, ich opisanie i dzieje"

Ciekawostki i inne informacje

Za jego panowania zmieniono herb Koviru i Poviss. Znalazła się w nim m. in. ręka zbrojna Thyssenidów.

ŹródłaThyssenidzi herb rodu Thyssenidów
Godamba Thaess'enScarab ThyssenOtto ThyssenGuido ThyssenKlaudia StarhembergEdmund ThyssenBerengaria ThyssenRamona ThyssenXymena ThyssenEsteril ThyssenMarion ThyssenEudoxia ThyssenBaldwin ThyssenEsterad ThyssenGaudemunda ThyssenHeloiza ThyssenTankred Thyssen
Władcy Koviru i Poviss historyczny herb Koviru i Poviss historyczny herb Koviru i Poviss

aktualny herb Koviru i Poviss

TrojdenGedovius TrojdenidaGerard TrojdenidaEsteril ThyssenBaldwin ThyssenRhydIdiEsterad Thyssen
Królowe
GemmaAgnes z AedirnBlanka z MalleoreZuleyka
Inni członkowie dynastii Trojdenidów i Thyssenidów
GodambaScarabOttoGuidoEdmundBerengariaRamonaAlicjaXymenaMarionEudoxiaGaudemundaHeloizaTankred