Wiedźmińska Wiki

Crossover banner.jpg
Wiedźmin Wiki na Fandomie

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Białe Zimo - zabobon uważany za początek końca świata. Został przepowiedziany przez Itlinę. Z tego co wiadomo, to jednak prawda, m.in. czarodziejka Nimue potwierdza założenia Itliny.

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

Białe Zimno
Tw3 book blue.png
Przedmiot można przeczytać.
Opis
Rynsztunek/slot
Księgi
Kategoria
Zwykły przedmiot
Typ
Książka
Źródło
Myszowór's laboratory in Twierdza Kaer Trolde
Cena bazowa
10 Novigradzkie korony
Waga
0 waga

There is a book found in Myszowór's laboratory in Twierdza Kaer Trolde which describes the phenomenon.

Dziennik

Przepowiednię Itlinny usłyszeć można na każdym targowisku, u każdej wioskowej wiedźmy, wyczytać w każdej traktującej o wróżbach księdze. Wszyscy wiemy, że „nadejdzie wiek Wilczej Zamieci, Czas Białego Zimna”, że „świat umrze wśród mrozu”. Ale mało kto tak naprawdę rozumie, co oznaczają te słowa. Samozwańczy prorocy, którzy wykrzykują wieszczby Itlinny, mylą niebo z gwiazdami odbitymi nocą na powierzchni stawu. Albowiem Białe Zimno to nie legenda ani czary, tylko zjawisko naturalne, które można opisać suchym językiem nauki.
Badania Nikolasa z Thorn wykazały jednoznacznie, iż nasz świat nie jest wcale centrum wszechświata, tylko jednym z tysięcy globów unoszących się w bezkresnej, mrocznej przestrzeni. Przestrzeń ową zwykło się nazywać próżnią – jest to jednak określenie dalece mylące. Przez owe rzekome vacuum płynie bowiem niewidoczne dla oka Białe Zimno.
Nie wiemy, czym dokładnie jest Białe Zimno – być może to mikroskopijny pył, który blokuje dopływ słonczego światła? Może jeszcze mniejsze cząstki, pokroju tych, których istnienie postuluje Demokryta z Ban Ard, które w wyniku nienazwanego jeszcze procesu absorbują ciepło, niczym gąbka wodę?
Wiemy jednak na pewno, dzięki obserwacjom teleskopowym elfich astronomów, że Białe Zimno – czymkolwiek jest – zniszczyło już wiele światów. Układy, w których się pojawia, w przeciągu kilku dekad zamieniają się w martwe krainy lodu. Co więcej, dla każdego uczonego jest jasne, że Białe Zimno dotrze też kiedyś do naszego świata. Wieszczba Itlinny, choć opiera się na magicznej intuicji, a nie naukowych obserwacjach, zdaję się więc mówić prawdę.
Wielu czarodziejów jest sceptycznych wobec postawionych tu tez. Polecam im wykonanie eksperymentu, który przeprowadziłem w swym laboratorium. Używając zaklęcia Portus Asterum otwórzcie na trzy i pół sekundy mikroskopijny portal na koordynaty 03 31 48 90, 89 27 09 34. Ubierzcie się jednak zawczasu ciepło i wyposażcie w siekierkę do rąbania lodu.

Ciekawostki

  • Białe Zimno jest częścią kultu Wiecznego Ognia.
  • Według gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, Białe Zimno jest siłą z innego wymiaru, która już zniszczyła wiele innych światów, tak jak Tilath na Buhne. Jedyną osobą zdolną do zniszczenia tej siły jest Ciri, która pod koniec fabuły pokonuje je i ocala świat przed zagładą oraz, w zależności od wyborów gracza, ginie przy tym lub przeżywa.