Wiedźmińska Wiki

Crossover banner.jpg
Wiedźmin Wiki na Fandomie

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Biedna Pierdolona Piechota, BPP, czy Be-Pe-Pe – dywizja piechoty ochotniczej, utworzona w Wyzimie, na potrzeby wojny z Nilfgaardem. Należy nadmienić, że prawdopodobnie składała się z różnej maści inteligentów a także kmiotków, którzy kompletnie nie potrafili walczyć, ni z łuku szyć ni kopią robić. Mieli stanowić odwód, jako kompletnie niedoświadczone wojsko. Równego kroku uczono ich, przywiązując odpowiednio do nóg słomę i siano - wtedy na rozkaz "Słoma! Siano!" maszerowali względnie równym krokiem.

Jako iż była kompletnie niedoświadczonym wojskiem, nie wsławiła się za bardzo w teatrze działań wojny z Nilfgaardem. Trzeba jednak nadmienić znaczenie w bitwie pod Brenną, gdzie zatrzymała klin jazdy Nilfgaardu. Wbrew pozorom, dzięki temu armia Nordlingów nie poszła w rozsypkę - w ten sposób armia Nilfgaardu mogłaby zaatakować wroga również z tyłu.

Prawdopodobnie po zakończeniu działań wojennych BPP została rozwiązana.

Ciekawostka

Dane z książek Sapkowskiego

To chyba nie tu - ocenił Jarre, patrząc na otoczony namiotami majdan, na którym wzbijała kurz rota oberwańców z długimi kijami na ramionach. Każdy oberwaniec, jak zauważył chłopiec, miał do prawej nogi przymocowany wiecheć siana, a do lewej pęk słomy.

(...)

- Słoma! Siano! - słychać było z majdanu ryki dyrygującego oberwańcami gefrejtra. - Słoma! Siano! Równaj, kurwa wasza mać!


Pani Jeziora, str. 234

- Nowi? - Rozdarł się sierżant. - Z werbunku? Dawać papiery! Czego kurwa, stoisz jeden z drugim? W miejscu marsz! Nie stać, kurwa! W lewo zwrot! Wróć, kurwa, w prawo! Biegiem marsz! Wróć, kurwa! Słuchać i zapamiętać! Najsampierw, kurwa, do prowiantmajstra! Pobrać rustunek! kolczugę, skórznie, pikę, kurwa, hełm i kord! Potem na musztrę! Być gotowym do apelu, kurwa, o zmierzchu! Maaaaaarsz!

(...)

- Przepraszam panie oficerze - Jarre poczerwieniał - Idzie mi tylko o to, by zapobiec ewentualnej pomyłce... Albowiem pan komisarz wyraźnie... Wyraźnie mówił o przydziale do Be-Pe-Pe, więc ja...
- Jesteś w domu, chłopie - parsknął sierżant, rozbrojony nieco "oficerem". - To jest właśnie twój przydział. Witamy w Biednej Pierdolonej Piechocie.


Pani Jeziora, str. 235