Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Substances Graveir bone.png Wymagana rozbudowa

To hasło jest dopiero w powijakach. Jeśli możesz, rozbuduj je.

Bies
Tw3 journal fiend.png
Szczegóły
Rodzaj
Relikty
Odmiany
Morvudd
Czart
Występowanie
Ancient ruins (unconfirmed)
Odporności
Znak Aard
Podatności
Samum
Czarcia Purchawa
Olej przeciw reliktom
Wyśmienity Kot (against hypnotism)
Taktyka
Hipnoza
Składniki
Mutagen z biesa
Trofeum z biesa
Oko biesa
Łajno biesa

Bies - istota zaczerpnięta z przedchrześcijańskich wierzeń Słowian.

Biesy są czworonożnymi ssakami, prawdopodobnie spokrewnionymi z Silvanami. Kopytne, posiadają poroże oraz troje oczu. Ich najgroźniejszą bronią, oprócz morderczej szarży, są zdolności hipnotyczne - za pomocą środkowego oka potrafią tak zamącić percepcję ofiary, by owa nie widziała nic poza owym okiem.[1][2]. Na jednej z wysp Skellige ma swoje terytorium wyjątkowy przedstawiciel gatunku- Morvudd.

Bestiariusz

Z żalem informuję, że syn Waszej Xiążęcej Mości natknął się w trakcie polowania na biesa. Zginął na miejscu wraz z giermkiem, przewodnikiem, drużyną, chłopami, którzy szli w nagonce oraz psami.
– Kavin Jell, zarządca posiadłości Villepin pod Wyzimą

Bies to chodząca góra mięśni zwieńczona rogatym, pełnym ostrych kłów pyskiem. Podobnie jak jego rzadszy kuzyn, bukacz, żyje w gęstych puszczach, na moczarach i bagniskach. Kiedy może, unika ludzi, zaś kiedy nie może – zabija ich, i to bez większych trudności.
Biesy i bukacze są niezwykle groźne choćby z racji swych rozmiarów – jeden cios potężnej łapy wystarczy, by zabić konia wraz z jeźdźcem zakutym od stóp do głów w blachy. Ogromna masa czyni go też zupełnie niewrażliwym na Aard – nawet wyspecjalizowany w Znakach wiedźmin nie przesunąłby go za jego pomocą choćby o cal. Co więcej, zadane biesowi rany z czasem same się zasklepiają.

Jakby tego było mało, bies w walce polega nie tylko na sile i wytrzymałości, może bowiem też posłużyć się bardziej wyrafinowaną bronią – umiejscowionym na środku czoła trzecim okiem, którym jest w stanie wprowadzić swe ofiary w stan hipnozy. Nie widzą one wówczas niczego, poza tym gorejącym ślepiem – i zwykle jest to ostatnia rzecz, jaką zobaczą przed śmiercią.

Jedyną słabą stroną biesa jest strach przed głośnymi wybuchami – petardy takie jak Samum czy Czarcia Purchawa są więc wielce przydatne w walce z tym potworem. Dodatkowo pokrycie ostrza olejem przeciw reliktom może zwiększyć nieco szanse na zwycięstwo – albo chociaż wyjście ze starcia żywym.

Zadania

  • Zlecenie: Zaginiony syn
  • Powrót na Krzywuchowe Moczary
  • Poszukiwania: schematy ulepszeń rynsztunku Szkoły Wilka V

Galeria

Uwagi