Wiedźmińska Wiki

Crossover banner.jpg
Wiedźmin Wiki na Fandomie

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Villentretenmerth
G S Borch Trzy Kawki.jpg
Informacje podstawowe
Przydomek / pseudonim(y)
Borch Trzy Kawki
Tytuł(y)
Szlachcic
Profesja
Rycerz
Podróżnik (profesja)
Poszukiwacz Przygód
Płeć
Mężczyzna
Rasa
Złote Smoki (zdolny do polimorfii we wszystko)
Informacje rodzinne
Kolor włosów
Kasztanowy
Kolor oczu
Ciemny
Informacje rodzinne
Dzieci
Saskia (córka)
Wystąpienia

Villentretenmerth - złoty smok , który może przybrać postać dowolnej istoty , bliski przyjaciel Geralta z Rivii.

Charakterystyka

Borch za główny cel postawił sobie przetrwanie swojego unikalnego gatunku. I udaje mu się to - smoczyca Myrgtabrakke zniosła mu jajo. Ludzi uważa za sympatycznych, choć gdy przeprawiają się przez wąwóz nie czeka ani chwili by strącić na nich głazy i ich spowolnić. Z tekstu wynika, iż lubi dobrze zjeść i się napić.

Historia

Spotyka go na swojej drodze wiedźmin Geralt. Gdy smok przybiera postać rycerza Borcha, w ślad za nim podążają dwie piękne wojowniczki (Tea i Vea) z Zerrikanii, których zadaniem jest jego ochrona, gdyż nie nosi on ze sobą żadnej broni.

Wygląd

Borch w ludzkiej postaci miał kędzierzawe, bujne włosy koloru kasztanowego. Chodził w tunice z trzema czarnymi ptakami siedzącymi w równym rzędzie pośrodku jednolicie złotego pola. Nie nosił broni, ponieważ chodziły za nim dwie Zerrikanki - Tea i Vea (prawdziwe imię - Alveaenerle). Jako smok był piękny - jego ciało pokryte było złotymi łuskami. Miał długi pysk i smukłą szyję usianą trójkątnymi, zębatymi wyrostkami. Nie był zbyt duży jak na smoka, lecz nadrabiał to niesamowitą kocią zręcznością o szponiastych łapach.

Młodość 

Niewiele wiadomo o młodości Villentretenmertha, jednak był znany z tego, że często podróżował i nie przebywał zbyt długo w jednym miejscu. Podczas swoich wypraw przybierał różne formy, aby płynnie wtopić się w otoczenie. Czasami wyruszał w drogę w swojej prawdziwej formie. W czasie jednej podróży poznał smoczycę Myrgtabrakke, która została jego towarzyszką. Opuścił ją po pewnym czasie i wyruszył dalej.

Spotkanie z wiedźminem 

Villentretenmerth pod postacią Borcha spotkał Geralta podczas jednego z jego zleceń. Wiedźmin polował właśnie na bazyliszka, a smok w towarzystwie dwóch zerrikańskich Faithel Tei i Vei, zainterweniował, mówiąc ludziom, którzy wynajęli Białego Wilka, że mogą się rozejść. Borch zaprosił Geralta do gospody Pod Zadumanym Smokiem. Trzy Kawki wykorzystał okazję do dyskusji z wiedźminem na temat jego osobistej filozofii dotyczącej polowania na potwory. Biały Wilk wyjaśnił, że nie poluje na smoki, ponieważ nie zagrażają one ludziom. Obaj cieszyli się długą rozmową i dobrym posiłkiem. Postanowili zostać na noc w karczmie.

Polowanie na smoka 

Podczas podróży grupa Geralta, Borcha, Tei i Vei, chcąc przedostać się na drugi brzeg Braa, dowiedziała się od Jaskra, że nie przejdą, ponieważ książę Niedamir zakazał przepraw z powodu rozpoczętego polowania na smoka. Dzięki przekupieniu dziesiętnika kompania wyruszyła dalej.

Zespół zatrzymany wcześniej przez dziesiętnika dołączył do drużyny, zebranej w celu zabicia smoków złożona była z Rębaczy z CrinfridYarpena Zigrina ze swoją kompanią, rycerza Eycka z Denesle oraz dwóch czarodziejów w postaci Dorregaraya i Yennefer. Całość nadzorował Niedamir wraz z Gyllenstiern. Przewodnikiem całego grona był Kozojed.

Borch natychmiast zauważył napięcie pomiędzy Białym Wilkiem, a Yennefer, jednak zachował swe przemyślenia dla siebie, tak samo, jak prawdziwy powód, dla którego dołączył do polowania - smok, na którego wyruszał cała wyprawa to Myrgtabrakke, która wcześniej była towarzyszką rycerza.

Borch bacznie obserwował rozwój wydarzeń, a różne pomysły grupy łowców dotyczące smoka powodowały napięcia. Odłączył się od swojej kompanii i spowodował lawinę. Dzięki swoim zdolnościom telepatii pod postacią złotego smoka przerwał kłótnię ekipy łowców. Dał grupie dwie możliwości: mogli odejść albo zostać i walczyć z nim w uczciwym rycerskim pojedynku. Eyck zdecydował się na walkę i zaatakował smoka, jednak Villentretenmerth okazał się zbyt szybki dla rycerza i potyczka zakończyła się zwycięstwem Borcha.

Książę Niedamir po porażce błędnego rycerza Eycka porzucił zamiar zabicia smoka i zadecydował odwrót swoich ludzi. Rębacze i drużyna Yarpena zdecydowali, że zaatakują smoka, jednak Villentretenmerth okazał się zbyt silnym przeciwnikiem. Wyszło na jaw, że Borch zaciekle pilnował swojego pisklęcia i Myrgtabrakke.

Wkrótce po pokonaniu Rębaczy pojawiła się hołopolska milicja kierowana przez Kozojeda. Tea, Vea i Yennefer rozgromiły szarżujący tłum, a Borch zabił uciekającego Kozojeda. Villentretenmerth wyjawił pozostałej grupie, że jest Borchem. Podziękował Geraltowi i Yennefer za pomoc i odleciał ze swoim potomkiem.

Późniejsze Życie

Potem spędził wiele lat wychowując swoją córkę, Saesenthessis. Nauczył ją dbać o innych, postrzegać ich jako równych i cenić wolność. Jednak w przeciwieństwie do niego była mieszanką zielonego i złotego smoka, dlatego jej zdolności w polimorfie były bardzo ograniczone. Po pewnym czasie Borch zostawił ją , co jest powszechne wśród smoków i wyruszył w dalszą smoczą drogę.

Ciekawostki i inne Informacje

  • Przyjaźni się też z Jaskrem,
  • Trzy Kawki to także polski herb szlachecki, w którym widnieją trzy czarne kawki,
  • Podczas turnieju Gwinta Geralt wspomina, że ​​spotkał kiedyś podróżnika, który miał dwie Zerrikańskie kobiety jako ochroniarzy, odnosząc się do Borcha,
  • W Wiedźminie jest on pośrednio wspomniany w grze. Podczas imprezy u Shani w rozdziale II Jaskier wspomina, że ​​Geralt miał kiedyś przyjaciela wampira, Regisa. Na co Geralt ironicznie odpowiada: "... a kumpla smoka nie miałem ?" , humorystyczne odniesienie do przyjaźni Geralta z Borchem,
  • Po wyleczeniu Saskia mówi , że Borch był trochę podobny do Geralta , nigdy za długo w jednym miejscu,
  • Pojawia się w pożegnaniu białego wilka na ślubie Geralta i Yennefer.

Dane z książek Sapkowskiego

...miał kędzierzawe, gęste, kasztanowate włosy, brunatną tunikę na watowym, wysokie, jeździeckie buty. I żadnej broni.


Miecz przeznaczenia, str. 6

- A ja - nieznajomy w brunatnej tunice wskazał na wyblakły herb na przodzie ubioru przedstawiający trzy czarne ptaki siedzące w równym rzędzie pośrodku jednolicie złotego pola - jestem Borch, zwany Trzy Kawki.


Miecz przeznaczenia, str. 8

Na niewysokim pagórze siedziało stworzenie. Siedziało, wyginając w regularny łuk długą, smukłą szyję, skłoniwszy wąską głowę na wysklepioną pierś, oplatając ogonem przednie, wyprostowane łapy. Było w tym stworzeniu, w pozycji, w jakiej siedziało, coś pełnego niewysłowionej gracji, coś kociego, coś, co zaprzeczało ewidentnie jego gadziej proweniencji. Niezaprzeczalnie gadziej. Stworzenie było bowiem pokryte łuską, wyraźną w rysunku, błyszczącą rażącym w oczy blaskiem jasnego, żółtego złota. Bo stworzenie siedzące na pagórku było złote - złote od czubków zarytych w ziemię pazurów po koniec długiego ogona, poruszającego się leciutko wśród porastających pagórek ostów. Patrząc na nich wielkimi, złotymi oczami, stworzenie rozwinęło szerokie, złociste, nietoperze skrzydła i tak trwało nieruchome, każąc się podziwiać.


Miecz przeznaczenia, str. 55-56

Dane z komiksów

- ...Cudza własność, a ty łapę wyciągasz?
- Kto wy? Broni nie nosicie?
- Oj, to niedobrze...
- Moja broń chodzi za mną.


Granica możliwości (komiks), str. 10

- Co w tym dziwnego? Lubią i ciebie. Dlaczego wy, wolne wojowniczki, jeździcie z tym opojem?
- Bo on jest... Najpiękniejszy.


Granica możliwości (komiks), str. 14

Dane z pozostałych źródeł

Film

W filmie i w serialu w rolę Borcha wcielił się Andrzej Chyra.

W serialu the witcher w postać Borcha wcielił się Ron Cook , natomiast głosu użyczył Janusz Łagodziński.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Dowiadujemy się że Villentretenmerth jest ojcem Saesenthessis. Nadmienia ona również, że Borch miał dar jasnowidzenia i zaszczepił w niej miłość do wszystkich istot żywych.

Galeria

Wiedźmin Pożegnanie Białego Wilka

Komiks

nieoficjalne

Serial

Inne

Gwint

The Witcher (po polsku Wiedźmin)