Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Caranthir
Tw3 journal caranthir.png
Module
|- Informacje
Rasa
Aen Elle
Płeć
Mężczyzna
Przynależność
Dearg Ruadhri
Profesja
Komendant

Caranthir Ar-Feiniel - główny nawigator Dzikiego Gonu oraz okrętu Naglfar. Były uczeń Avallac'ha. Jest skryty, enigmatyczny i pragmatyczny.

Początki

Jego narodzenie zostało skrupulatnie zaplanowane przez Avallac’ha, który przez lata kojarzył w pary Aen Saevherne, by otrzymać elfa, który talentem mógłby dorównać potomkom Larry Dorren. Gdy Caranthir przyszedł na świat dostał się pod dalsza opiekę Crevana, którzy przygotowywał go do roli, jaką miał odegrać w historii Aen Elle. Wychowanek Avallac’ha uznał jednak, że swoje zdolności lepiej wykorzysta służąc w  szeregach Dearg Ruadhri, został przez to nawigatorem Naglfaara i najbardziej zaufanym oficerem Eredina. Caranhtira wyróżniał nie tylko olbrzymi talent, ale również charakter. Był równie enigmatyczny i małomówny co jego dawny mentor, odznaczał się przy tym honorem i rzadko spotykaną lojalnością.

Caranthir panował nad magią związaną z lodem, potrafił przywołać śmiercionośne pociski, zabezpieczyć się mroźną tarczą i wzywać na pomoc lodowe golemy.

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

W trzeciej odsłonie gier komputerowych Caranthir zdołał nawet odnaleźć kryjówkę swojego dawnego mistrza, lecz jego celem pozostaje przede wszystkim schwytanie Ciri i dostarczenie jej Eredinowi. W drugim akcie gry jest jednym z dowódców Aen Ellew czasie Bitwy w Kaer Morhen. Brał czynny udział w bitwie na dziedzińcu Kaer Morhen, gdzie stoczył nierozstrzygnięty pojedynek z Eskelem. Eskel o mało nie zginął z jego ręki. Ratuje Eredina i Imleritha podczas nagłego objawienia się mocy Ciri. Wyzwolona furia Ciri groziła fiaskiem całego ataku, więc tylko przytomność Nawigatora pozwoliła uciec Dzikiemu Gonowi w bezpieczne miejsce. W akcie trzecim został zwabiony wraz z Eredinem do ostatecznej bitwy. Dzięki jego magii zamroził Geralta. Stoczył walkę z Ciri. Caranthir miał już nadzieje, że dostanie dziecko przeznaczenia, ale ta się teleportowała i uszkodziła jego kostur. Nawigatora zabił osobiście Biały Wilk. Ostatnim gestem rozpaczy Aen Elle przeniósł Geralta pod wodę, lecz wiedźmin zdołał się wydostać, pozostawiając ciało swojego oponenta na dnie.

Ciekawostki

 • To właśnie Caranthir jest wyjątkowym dzieckiem, które próbowali stworzyć Aen Elle.
 • Jako jedyny dowódca Dzikiego Gonu nie pokazał twarzy w trakcie gry.
 • Caranthira „wyhodował” i wyszkolił Avallac'h.
  • Dawny nauczyciel, choć był od pewnego momentu jego przeciwnikiem, wciąż miał o Caranthirze dobrą opinię. Nie wiadomo czy z wzajemnością.
 • Caranthir w czasie bitwy o Kaer Morhen stoczył pojedynek oko w oko z Eskelem, mimo że mógł nasłać na niego upiory gonu lub użyć zaklęcia - co świadczyło o jego honorze.
  • Co więcej, podczas obu bitew w których brał udział zamroził on swych przeciwników, ale żaden z wojowników Dzikiego Gonu nie ośmielił się wtedy zabić bezbronnych.
  • Pomimo tego, po przegranym pojedynku z Geraltem, kiedy nie miał już nic do stracenia, teleportował się z nim na dno oceanu.
 • Imię Caranthir zostało zaczerpnięte z twórczości J.R.R. Tolkiena. Nosił je jeden z siedmiu synów Feanora.
 • Jego nazwisko Ar-Feiniel w twórczości Tolkiena oznaczało „Białą Panią”, nazwę tę nosiła elfka Aredhela, kuzynka Tolkienowskiego Caranthira.

Dziennik

Caranthir był jednym z przybocznych Eredina, a także, ze względu na swe niezwykłe zdolności, ważnym oficerem Dzikiego Gonu. Dzięki tajemnej sztuce magii, Caranthir prowadził jeźdźców Gonu poprzez czas i przestrzeń, dzielące wymiar elfów Aen Elle od innych światów.

Moża zatem powiedzieć, że pełnił funkcję nawigatora Naglfara. Nie miał równych sobie w sztuce teleportacji, z łatwością przenosił się z miejsca na miejsce, o czym mieli okazję przekonać się obrońcy Kaer Morhen.
Mimo wszystkich czarów i podstępów, Caranthir zginął z ręki wiedźmina podczas finalnej konfrontacji z Dzikim Gonem, a ciało elfa pochłonęły zimne wody oceanu.

Zadanie

 • Bitwa w Kaer Morhen
 • Na cienkim lodzie

Filmy

Galeria

Referencje