Crispin Kameny

Jurassic World: Dominion Dominates Fandom Wikis - The Loop

01:25
Herb Crispin Kameny.png
pierwszy nielegalny herb Crispina

Crispin - syn Anny Kameny oraz Amaveta. Poległ na wojnie.

Informacje z opisu rodowodu Cirilli

Notkę o Crispinie napisał Andrzej Sapkowski w opisie rodowodu Ciri na swojej dawnej oficjalnej stronie.

CRISPIN baron Kameny nosił to nazwisko i tytuł staraniem matki, Anny baronowej Kameny - po trzech wygranych procesach sądowych. Ród Kamenych - niebezpodstawnie - podnosił bowiem zastrzeżenia i podejrzenia, że obydwoje bliźniaków, CRISPIN i jego siostra MURIEL, są bękartami i do tytułu i herbu Kamenych żadnych praw nie mają. Była to najprawdziwsza prawda - nieślubnym ojcem bliźniaków był bowiem AMAVET, syn króla Temerii GOIDEMARA i królowej RIANNON.

Gdy tylko mógł w tej sprawie cokolwiek przedsięwziąć (po ukończeniu 16 lat) CRISPIN demonstracyjnie przyozdobił tarczę herbem prawdziwego ojca, dodając do temerskich lilii bastardzią bordiurę. Wybuchł skandal, CRISPIN został aresztowany, groziły mu poważne konsekwencje, bo herb nie tylko był samowolny i nielegalny, ale i królewski! Skończyło się na zapłaceniu nawiązki na rzecz Urzędu Herolda i zaprzysiężeniu, że nigdy więcej. Ale CRISPIN krótko potem wywołał następny skandal - nosił herb Kamenych, ale też nałożył na niego bastardzią bordiurę. Rozwścieczył tym zarówno wrogich mu zawsze Kamenych, jak i matkę i siostrę, które tak zaciekle walczyły o swą "legalność".

Skandal wygasł, bo krótko po swym wyczynie CRISPIN przystał do bandy najemników i zniknął. Ku ogólnemu zadowoleniu. Nawet matka i siostra były rade, że pozbyły się skandalisty, awanturnika i wiecznego malkontenta. Jedynym, który żałował i tęsknił, był - o dziwo - GOIDEMAR, król Temerii. CRISPIN - chociaż bastard - był mimo wszystko jego wnukiem.

CRISPIN Kameny zaciągnął się do tak zwanej "wolnej kompanii" - tak w odróżnieniu od zwykłej bandy najemników nazywała się banda złożona z "panów herbowych". Wieść niesie, że przedstawiał się jako "CRISPIN aep Amavet" - czym demonstracyjnie podkreślał zarówno prawdziwego ojca jak i fakt, że właśnie po ojcu miał w żyłach elfią krew. Na wojny pociągnął z tarczą ozdobioną jednak - mało konsekwentnie - herbem rodu Kamenych i bastardzią bordiurą. Zaginął bez wieści w czasie walk z Nilfgaardczykami, podobno gdzieś w Metinnie.

Odnośniki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC BY-SA 3.0, o ile nie zaznaczono inaczej.
Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ