Wiedźmińska Wiki

Crossover banner.jpg
Wiedźmin Wiki na Fandomie

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Na cykl wiedźmiński Andrzeja Sapkowskiego składają się dwa zbiory opowiadań oraz pięciotomowa Saga o wiedźminie. Głównym bohaterem cyklu jest wiedźmin Geralt z Rivii.

Opowiadania.

Okładka ostatnie życzenie.jpg

Cykl wiedźmiński (jeszcze wówczas nie planowany przez autora) zaczął się jako seria opowiadań, pierwotnie publikowanych na łamach miesięcznika "Fantastyka". Były głównie nowymi wersjami znanych legend i baśni (nazywanymi wersjami postmodernistycznymi; sam autor w wywiadach twierdzi, że pisząc opowiadania jako metodę twórczą wybrał euhemeryzację baśni).

Pierwszym z nich było opowiadanie pt. Wiedźmin z grudnia 1986 roku, napisane na konkurs "Fantastyki", w którym zajęło III miejsce (I miejsce - Wróciłeeś Sneogg, wiedziałam... Marka S. Huberatha).

Okładka miecz przeznaczenia2.jpg

Kolejne opowiadanie pt. Droga, z której się nie wraca (niezwiązane bezpośrednio z samym Geraltem) ukazało się w sierpniowym numerze pisma w 1988 roku. Początkowo, autor nie chciał nawiązywać w nim do cyklu ze świata wiedźmina, jednak kiedy cykl ten zaczął powstawać, pojawiły się w nim nawiązania do fabuły tego opowiadania. Jak wspomina pisarz, kiedy Droga, z której się nie wraca po raz pierwszy ukazała się na łamach "Fantastyki", zostały tam dokonane pewne poprawki redaktorskie bez zgody samego Sapkowskiego.

Pierwsze cztery opowiadania o Geralcie oraz Droga, z której się nie wraca, ukazały się w zbiorze opowiadań Wiedźmin, który został opublikowany nakładem wydawnictwa REPORTER. Później wszystkie piętnaście opowiadań wiedźmińskich ukazało się w dwóch zbiorach wydawnictwa superNOWA - Ostatnie życzenie oraz Miecz przeznaczenia. Dwa opowiadania pośrednio związane z cyklem - Droga, z której się nie wraca oraz Coś się kończy, coś się zaczyna (opowiadanie-żart, opublikowane w 1994 w fanzinie "Czerwony Karzeł", mylnie odczytywane przez niektórych jako "alternatywne zakończenie sagi o wiedźminie") znaleźć można w zbiorze Coś się kończy, coś się zaczyna.

W 2002 roku, nakładem wydawnictwa Libros, zostały wydane dwa tomy opowiadań Opowieści o wiedźminie 1 i Opowieści o wiedźminie 2 zawierające 15 opowiadań jako zestawienie dziejów Geralta.

Poprawna chronologiczność opowiadań to:

 1. Droga, z której się nie wraca
 2. Mniejsze zło
 3. Ziarno prawdy
 4. Kraniec swiata
 5. Ostatnie życzenie
 6. Wieczny ogień
 7. Granica możliwości
 8. Okruch lodu
 9. Kwestia ceny
 10. Wiedźmin
 11. Głos rozsądku (cały)
 12. Trochę poswięcenia
 13. Miecz przeznaczenia
 14. Coś więcej
 15. Saga

Saga o wiedźminie

Zobacz więcej w osobnym artykule: saga o wiedźminie

Saga o wiedźminie to pięć powieści o wiedźminie Geralcie (Krew elfów, Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża jaskółki, Pani jeziora), w których Sapkowski łączy wiele wątków rozpoczętych w opowiadaniach oraz dodaje nowe. Oprócz samego wiedźmina, główną bohaterką jest również Ciri - dziecko-niespodzianka znane już z opowiadań. Nazwa Saga o wiedźminie została nadana przez wydawcę - Sapkowski zamierzał nazwać sagę Krew elfów, zaś pierwszy tom miał być pierwotnie zatytułowany Lwiątko.

Lista książek

Krew elfow 2.jpg

Zbiory opowiadań

Saga o wiedźminie

Pojedyncze powieści niewchodzące w skład Sagi

Adaptacje

Komiksy

Komiks Geralt okladka.jpg

Zobacz więcej w osobnym artykule: Wiedźmin (komiks)

W latach 1993-1995 na podstawie opowiadań Sapkowskiego powstało sześć komiksów autorstwa Bogusława Polcha (grafika) i Macieja Parowskiego oraz samego Sapkowskiego (scenariusz). Ich tytuły to:

 • Droga bez powrotu (na podstawie opowiadania Droga, z której się nie wraca)
 • Geralt (na podstawie opowiadania Wiedźmin)
 • Mniejsze zło (na podstawie opowiadania o tym samym tytule)
 • Ostatnie życzenie (na podstawie opowiadania o tym samym tytule)
 • Granica możliwości (na podstawie opowiadania o tym samym tytule)
 • Zdrada (jedyny komiks, który nie powstał na podstawie opowiadania, opowiadający o młodości Geralta)

W przygotowaniu jest nowy komiks autorstwa Przemysława Truścińskiego.

Film

Zobacz więcej w osobnym artykule: Wiedźmin (film)

Wiedźmin doczekał się ekranizacji w 2001 roku. Reżyserem filmu był Marek Brodzki. Scenariusz napisał Michał Szczerbic, który pod koniec wycofał się z produkcji. Rolę tytułową powierzono Michałowi Żebrowskiemu. Muzykę skomponował Grzegorz Ciechowski. Film został stworzony jako dodatkowy efekt prac nad serialem telewizyjnym, którego premiera miała miejsce jesienią 2002 roku.

Film nie spodobał się publiczności, wskutek czego zarobił jedynie około połowy tego, co wydano na jego produkcję. Prawdopodobne przyczyny niepowodzenia to:

 • Na skutek prób wykorzystania jak największej części oryginalnego materiału fabuła okazała się niespójna.
 • Znaczna część osób uczestniczących w produkcji nie miała do czynienia z literaturą Andrzeja Sapkowskiego.
 • Błędy w doborze obsady i kostiumów
 • Bardzo słabe efekty specjalne (szczególnie potwory np. złoty smok, bazyliszek)
 • Błędy i nielogiczności w fabule (oraz, niekiedy znaczne, odejścia od fabuły cyklu wiedźmińskiego)

Mimo złych ocen film chwalono za muzykę Grzegorza Ciechowskiego oraz postać Geralta (mimo pewnych błędów charakteryzacji).

Gry

Gra wyobraźni

Zobacz więcej w osobnym artykule: Wiedźmin: Gra Wyobraźni Wiedźmin: Gra Wyobraźni (pełny tytuł Wiedźmin: Gra Wyobraźni według Andrzeja Sapkowskiego) to wydana w 2001 roku przez wydawnictwo MAG gra fabularna oparta na sadze o wiedźminie oraz opowiadaniach Andrzeja Sapkowskiego. Autorami systemu są Michał Marszalik, Maciej Nowak-Kreyer, Michał Studniarek oraz Tomasz Kreczmar.

Gra komputerowa

Zobacz więcej w osobnym artykule: Wiedźmin (gra komputerowa)

40b.jpg

26 października 2007 ukazała się komputerowa gra fabularna Wiedźmin, której twórcą i wydawcą na rynku lokalnym jest CD Projekt Red Studio.Jej głównym bohaterem jest wiedźmin Geralt, a fabuła obejmuje okres po wydarzeniach opisanych w Sadze o Wiedźminie. Na potrzeby reklamy gry, zespół Vader stworzył utwór pod tytułem "Sword of the Witcher"

Gry karciane

Wydawnictwo Kuźnia Gier zostało wybrane przez CD Projekt Red Studio, do stworzenia dwóch kompletnych gier karcianych towarzyszących produkcji gry komputerowej Wiedźmin.Wiedźmin - gra promocyjna dołączana została do edycji kolekcjonerskiej gry komputerowej, zaś Wiedźmin: Przygodowa Gra Karciana ukazała się w październiku 2007 i jest niezależną grą dla 2 do 4 osób (trafiła do normalnej sprzedaży 8 października 2007).


Cykl wiedźmiński Andrzeja Sapkowskiego
Zbiory opowiadań i powieści niewchodzące w skład Sagi
Wiedźmin | Ostatnie życzenie | Miecz przeznaczenia | Coś się kończy, coś się zaczyna | Sezon burz
Saga o wiedźminie (powieści)
Krew elfów | Czas pogardy | Chrzest ognia | Wieża Jaskółki | Pani Jeziora | Sezon burz
Adaptacje
Wiedźmin (komiks) | Wiedźmin (film) | Wiedźmin (serial) | Wiedźmin: Gra Wyobraźni (RPG) | Wiedźmin (gra komputerowa) | Wiedźmin 2: Zabójcy Królów (gra komputerowa) | Wiedźmin 3: Dziki Gon (gra komputerowa) | Opowieści ze świata Wiedźmina (zbiór opowiadań rosyjskich pisarzy)