Cystus von Wittan

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Cystus von Wittan
Tw3 poster filibert fourfingers.png
Module
|- Informacje
Przydomek / pseudonim(y)
Cystus Czteropalcy
Rasa
Człowiek
Płeć
Mężczyzna

Cystus von Wittan herbu Gawron, zwany Czteropalcym - przywódca jednej z hanz zbójeckich w Toussaint, w dodatku Wiedźmin 3: Krew i Wino. Jest szlachetnie urodzony i kiedyś był rycerzem, lecz porzucił to dla bycia raubritterem. Jego kryjówka mieści się w ruinach zamku Mont Crane na wschodzie księstwa.

Narodził się jako syn słynnego rycerza Grubera "Białego" von Wittana. Początkowo szedł w ślady ojca zostając obrońcą uciśnionych, lecz wszystko zmieniło się wskutek incydentu związanego z Maximusem Noniusem Makrinusem. Czując się zazdrosnym o swoją ukochaną Lucienne, Cystus wyzwał Maximusa na pojedynek. Jednak ten okazał się lepszy. Von Wittan w pojedynku stracił palec, ale Maksinus ostatecznie darował mu życie. Cystus został zhańbiony, a ludzie zaczęli odwracać od niego wzrok, więc postanowił opuścić Toussaint na wiele lat (w momencie wyjazdu wciąż panował książę Rajmund). Od tej chwili żył tylko myślą o zemście na Maximusie. Stał się rozbójnikiem i rozpoczął zbieranie grupy lojalnych mu ludzi, którzy mieli wyśledzić jego wroga.

Cystus powrócił do Toussaint kilka lat po śmierci księcia Rajmunda, a parę miesięcy przed drugą wizytą Geralta i zajął ruiny zamku Mont Crane. Ufortyfikował wzgórze na tyle, iż błędni rycerze nie mogli go zdobyć. Na wyposażeniu zamku znajdowała się także balista, lecz podobno nie była używana do walki z ludźmi, a z drakonidami, które często latały w okolicach.

Wkrótce ludzie Cystusa powrócili z informacją, że Maximus jest w posiadłości Casteldaccia, którą dostał od księżnej Anny Henrietty. Natychmiast wysłał tam podwładnych, a ci okrutnie rozprawili się z rodziną Makrinusów. Von Wittan nie pojechał osobiście do Casteldacci, gdyż nie mógłby znieść widoku twarzy swojego wroga.

W walce posługuje się dwuręcznym stalowym mieczem rycerskim. Może zginąć z ręki Geralta.

Z listów gończych rozwieszonych w Beauclair można dowiedzieć się, że Prokurator przy Trybunale Książęcym w myśl art. 161 K.P. oferuje nagrodę za doprowadzenie Cystusa przed Trybunał lub dostarczenie dowodu jego śmierci. Nagrodę tę Geralt może odebrać od Rafaela de Surmann, książęcego kamerariusa. Na liście jest przedstawiony bez kciuka u prawej dłoni.

Zadania