Wiedźmińska Wiki

Crossover banner.jpg
Wiedźmin Wiki na Fandomie

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Dettlaff van der Eretein
Tw3 journal dettlaff.png
Module
|- Informacje
Przydomek / pseudonim(y)
Bestia z Beauclair
Rasa
Wampir wyższy
Płeć
Mężczyzna

Dettlaff van der Eretein - wampir wyższy, główny antagonista dodatku Wiedźmin 3: Krew i Wino.

Charakterystyka

Jest mężczyzną o bladej cerze, ciemnych włosach i błękitnych oczach. Nosi czarny, skórzany płaszcz. Choć jest wampirem, potrafi w łatwy sposób ukryć się w środowisku ludzi przyjmując ich postać. W realnej formie jego dłonie zamieniają się w długie szpony, uwydatniają się kły, nos staje się szerszy, uszy spiczaste, zmieniają się oczy. Może także rozwinąć skrzydła, upodabniając się do takich wampirów, jak garkainy czy katakany.

Dettlaff jest znacznie mniej obyty z cywilizacją niż Regis, ciężej przychodzi mu dostosowanie się do społeczeństwa, przez co raczej wybiera samotność. Wyczuć w nim można wielki ból, co też zaintrygowało księżną Annę Henriettę. Regis również go bronił, tłumacząc, że do zabijania musi mieć silny powód, nie kierują nim złe intencje. Działa jednak impulsywnie, bez zastanowienia. Targają nim instynkty.

Jako wampir wyższy posiada potężne, unikatowe talenty, co czyni z niego bardzo groźną istotę nawet dla wiedźminów. Nie odczuwa efektów światła słonecznego, ma silne zdolności regeneracyjne, może zmieniać się w mgłę. Szybkością i siłą przewyższa Geralta. Niesamowita wytrzymałość sprawia, że przez wielu wampiry wyższe uznawane są za nieśmiertelne.

Należy do bardzo potężnej rasy wampirów wyższych przybyłych na Kontynent wraz z kataklizmem znanym jako Koniunkcja Sfer. To on pomógł Emielowi Regisowi, przyjacielowi Geralta z Rivii, po jego domniemanym zniszczeniu przez czarodzieja Vilgefortza. Choć wampirzy kodeks pozwalał mu go porzucić, przez lata opiekował się nim, pomagał w regeneracji oddając własną krew.

Wiedźmin 3: Krew i Wino

Nazwany został Bestią z Beauclair, gdyż zamordował cztery osoby blisko związane z bezpośrednim otoczeniem Anny Henrietty. To z tego powodu księżna wezwała Geralta z Rivii, by ten go odnalazł, a następnie zabił. Wiedźmin po raz pierwszy spotyka go w trakcie zabawy w pałacowych ogrodach, gdy ten morduje Miltona de Peyrac-Peyran. Rozpoczyna się między nimi walka, którą jednak szybko przerywa Regis. Mówi wiedźminowi, że to Dettlaff pomógł mu się zregenerować. Prosi go, by ten powstrzymał się od zabicia mordercy, twierdząc, iż musi on mieć jakiś szczególny powód, by to robić.

Jak się później okazuje, Dettlaff padł ofiarą szantażu ze strony swojej ukochanej - Syanny, będącej jak się okazuje dawno wygnaną z królestwa siostrą Anny Henrietty. Podała ona wampirowi imię Rhenaweed i rozkochała w sobie, po czym upozorowała własne porwanie i zaczęła wysyłać kartki z nazwiskami kolejnych ludzi, mających stać się ofiarami Dettlaffa, podając się w nich za porywacza grożącego śmiercią Rhenaweed, jeżeli ten nie wykona żądań. Listy Dettlaff odbierał poprzez pucybuta, a ten z kolei dostawał je od miejscowych żebraków.

Każdy wampir wyższy ma swoją unikalną umiejętność, którą rozwija przez całe życie. Zdolnością Dettlaffa jest instynkt stadny, który pozwala mu narzucać swoją wolę wampirom niższym. Jest bardzo czuły na krzywdę swoją i ludzi, którzy okazali mu współczucie, lecz niewystarczająco przystosowany do tego, by z nimi żyć.

Ofiary Dettlaffa 

Wszystkie ofiary są ze sobą związane. Każde z ciał znajdywano w dziwnych miejscach i okolicznościach. Ofiarami padały osoby, które postąpiły kiedyś odwrotnie do Pięciu Cnót Rycerskich - Honoru, Mądrości, Hojności, Waleczności Współczucia. Byli nimi rycerze, którzy niegdyś wywieźli Syannę, a także księżna Anna Henrietta.

 • Hrabia Crespi - rycerz został zabity podczas wieczerzy. Zeznania świadków wskazywały na to, że nagle zniknął. Godzinę później znaleziono go na klęczkach opartego o miejski pręgierz, ze swoim mieczem zawieszonym na szyi. Miało to symbolizować brak honoru.
 • Ramon du Lac - jego ciało zostało znalezione przez rzezimieszków w rynsztoku. Zginął od głębokiej rany zadanej pazurami. Był ubrany w koszulę nocną i szlafmycę, pod głową miał poduszkę, a zamiast miecza - szkandelę do ogrzewania pościeli. Miało to na celu upokorzenie ofiary i symbolizowanie braku mądrości.
 • Hrabia de la Croix - znaleziono go poćwiartowanego w sieciach rybackich. Po sekcji zwłok odkryto w jego gardle mieszek z florenami. Miało to symbolizować brak hojności. Dettlaff zaprzyjaźnił się z nim jednak przed zabójstwem, więc w akcie rozpaczy po jego stracie uciął sobie rękę, którą dokonał morderstwa.
 • Milton de Peyrac-Peyran - został zabity podczas pałacowej zabawy w ogrodzie, która polegała na znalezieniu trzech wskazówek i dotarciu dzięki nim do Miltona przebranego za królika. Rycerz ukrywał się w szklarni, gdzie Dettlaff dokonał czwartego morderstwa. Zamordowanie go w tym stroju miało symbolizować tchórzostwo - brak waleczności.

Nigdy nie doszło do piątego zabójstwa, jednak znalezione przez Regisa i Geralta dowody wskazywały na to, że kolejną ofiarą miała być sama Anna Henrietta - księżna Toussaint.

Los 

Dettlaff nie żyje 

Dettlaff może umrzeć w trzech przypadkach.

 • Jeżeli wiedźmin zdobędzie dla Syanny wstążkę w Krainie Tysiąca Baśni, ta podczas spotkania z Dettlaffem za jej pomocą przeniesie się do niej z powrotem. Rozwścieczony wampir, uważając, że został oszukany, rzuca się na Geralta i Regisa, jednak zostaje ostatecznie pokonany i zabity.
 • Jeżeli wiedźmin pójdzie od razu do Ukrytego, ten zgodzi się na przywołanie Dettlaffa. Wampir zacznie walczyć, aż na końcu Regis zada śmiertelny cios przyjacielowi.
 • Jeżeli wiedźmin nie zdobędzie dla Syanny wstążkę w Krainie Tysiąca Baśni, ta podczas spotkania z Dettlaffem umrze. Wampir będzie chciał odejść, ale możemy wybrać czy dać mu odejść, czy z nim walczyć.

Dziennik

Strach było patrzyć, jak miły ten osobnik zmienił się nagle w poczwarę, a jego pazury darły ludzi na strzępy z precyzją rzeźnickiego mistrza…
– fragment przesłuchania naocznego świadka zdarzenia.

Dettlaff to jeden z wampirów wyższych i doprawdy na świecie trudno znaleźć straszniejsze stworzenia. Czasem bywa, że wampiry takie żyją pośród ludzi i nikt się nawet nie domyśla, co im się pod gładką skórą kryje. Bywa, że zdobywają nawet uznanie wśród lokalnej społeczności. Biada jednak takiego wampira rozjuszyć.

Dettlaff w swoim dwunożnym wcieleniu potrafi użyć unikalnych ataków, których należy się wystrzegać. Ciosy szponami ostrymi jak brzytwy są zadawane z wielką siłą i precyzją. Doskonale posługuje się również bronią.

Jako wampir wyższy potrafi przyjąć postać mgły, która opada na przeciwnika. W czasie tego typu walki wiedźmin musi wystrzegać się magicznych kałuż i ataków z powietrza. Zraniony wampir zwykle przyjmuje postać skrzydlatą, a jego skrzydła mogą bez trudu ogłuszyć wiedźmina.

Trzeba pamiętać, że wampiry wyższe jako istoty nieśmiertelne nie obawiają się w walce o własne życie, co sprawia, że podejmują każde ryzyko. Mają też zdolność stawania się niewidzialnymi. Walka z niewidzialnym przeciwnikiem jest arcywyzwaniem dla wiedźmina. Wampiry wyższe posiadają też umiejętność regenerowania sił w czasie pojedynku.
Morderca Miltona był bardzo sprawny. Geralt mimo swojej wiedźmińskiej zaprawy z trudem za nim nadążał. Wkrótce potem okazało się, że jest nie tylko szybki, ale również przebiegły. Stary magazyn okazał się wymarzonym miejscem na pułapkę. To właśnie tam doszło do pierwszego spotkania twarzą w twarz z Dettlaffem, bo tak nazywał się morderca, prześladujący Beauclair. Tam również wyszło na jaw, że Dettlaff jest wampirem.

W magazynie doszło do walki i być może skończyłaby się ona dla wiedźmina źle, gdyby w ostatniej chwili nie pojawił się jego stary druh – Regis, który przerwał pojedynek. Dettlaff ulotnił się jak mgła…
Kiedy Geralt udał się z księżną do posiadłości Oriany, był pewien, że Dettlaff znajduje się pod opieką Regisa. Mylił się, a jego zdziwienie szybko zmieniło się w irytację, kiedy zauważył oba wampiry jakby nigdy nic wchodzące na salę. Księżna nie miała pojęcia, że rozmawia z mordercą, którego tak usilnie próbowała zgładzić. W czasie spotkania wydał jej się czarujący.

Tymczasem Geralt wybierał się do Dun Tynne i wymusił na Regisie obietnicę, że tym razem utrzyma Dettlaffa na dystans.
W Dun Tynne Geralt uwikłał się w walkę z bandytami, którzy dysponowali znacznymi siłami i nie wiadomo, jakby się to skończyło, gdyby nie pojawienie się odsieczy. Okazało się, że Geralt był śledzony przez ptaki pozostające na służbie wampirów. Dzięki temu, w newralgicznym momencie walki Dettlaff i Regis pojawili się w Dun Tynne.

Myśląc, że walczy z ludźmi odpowiedzialnymi za porwanie jego ukochanej, Dettlaff mordował z niespotykaną pasją. Przestał dopiero wtedy, gdy na placu boju nie było już żadnego stworzenia zdradzającego jakiekolwiek oznaki życia.
Kiedy okazało się, że kobieta, którą pokochał Dettlaff, wykorzystała go do swoich celów, życie straciło dla niego sens. Jedynym, co mogło mu go przywrócić, była zemsta. Ślepa, dzika zemsta. Dettlaff postawił jasne ultimatum: Syanna miała się z nim spotkać sam na sam w przeciągu trzech dni i wszystko wyjaśnić. Jeżeliby tego nie zrobiła, po upływie tego czasu Beauclair miało spłynąć krwią. Nikt nie miał wątpliwości: Dettlaff nie rzucał słów na wiatr.
Jeśli Geralt i Regis spotkają się z Dettlafem z Syanną bez wstążki , a Geralt zabije Dettlafa :
Regis i Geralt przyszli do Dettlaffa z odnalezioną Syanną. Wampir zamordował ją bez zmrużenia oka. Geralt rzucił się na niego i doszło do ostatecznego starcia, w którym Dettlaff został pokonany. Żaden człowiek jednak nie jest w stanie zabić wampira wyższego. Tej sztuki może dokonać tylko inny wyższy wampir. Umierając, Dettlaff nie miał pretensji do Regisa, wiedział, że tak będzie dla niego lepiej. Na tym świecie nie było już nic, co trzymałoby go przy życiu.
Jeśli Geralt i Regis spotkają się z Dettlafem z Syanną bez wstążki , a Geralt pozwoli Dettlafowi odejść :
Gdy w końcu Regis i Geralt przyszli do Dettlaffa z odnaleziona Syanną, wampir zamordował ją bez zmrużenia oka. Geralt rozumiał ból wampira i nie przeszkodził mu w zemście. Dettlaff docenił neutralność wiedźmina i oświadczył, że nic do niego nie ma. Nie miał też już czego szukać w Beauclair i postanowił odejść, zaś Regis, jako jego przyjaciel, postanowił wyruszyć wraz z nim. Wiedział, że Dettlaff będzie go potrzebował bardziej niż kiedykolwiek.
Jeśli Geralt i Regis spotkają się z Dettlafem z Syanną z wstążką :
Regis i Geralt przyszli do Dettlaffa z odnalezioną Syanną. Wampir, któremu najwyraźniej nie minęła złość na byłą narzeczoną, rzucił się na nią z pazurami, gotowy rozszarpać ją na strzępy. Dziewczynę uratowała magiczna wstążka przyniesiona z krainy bajek, która przeniosła ją w bezpieczne miejsce. Dettlaff, rozwścieczony jeszcze bardziej, rzucił się na Regisa i Geralta. Doszło do ostatecznego starcia, w którym Dettlaff został pokonany. Żaden człowiek jednak nie jest w stanie zabić wampira wyższego. Tej sztuki może dokonać tylko inny wyższy wampir. Umierając, Dettlaff nie miał pretensji do Regisa, wiedział, że tak będzie dla niego lepiej. Na tym świecie nie było już nic, co trzymałoby go przy życiu.
Jeśli Geralt i Regis spotkają się z Dettlafem bez Syanny :
Geralt i Regis przybyli do Dettlaffa, ale bez Syanny. Zgodnie z przewidywaniami wampir wpadł w szał. Tym razem jednak Geralt był na to przygotowany i stawił mu czoła. Po wyczerpującym pojedynku pokonał Dettlaffa.

Żaden człowiek jednak nie jest w stanie zabić wampira wyższego. Tej sztuki może dokonać tylko inny wyższy wampir. Umierając, Dettlaff nie miał pretensji do Regisa, wiedział, że tak będzie dla niego lepiej. Na tym świecie nie było już nic, co trzymałoby go przy życiu.

Zadania

 • Bestia z Toussaint
 • Na tropie...
 • Długa noc
 • Tesham Mutna

Notes

 • He is named after Marta Dettlaff, CD Projekt RED member.

Ciekawostki i inne Informacje

 • Głosu Dettlafowi użyczył Jacek Król .