Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
G SS Doppler.jpg

Doppler - inaczej zwany vexlingiem, mimikiem, mieniakiem, podwójniakiem, bedakiem jest potworem mogącym przybierać kształty innych istot (warunkiem jest zbliżona masa ciała) włącznie z ich ubiorem, ekwipunkiem oraz charakterem i stylem zachowania. Naturalny kształt vexlinga nie został dokładnie opisany w książkach Sapkowskiego jednak wiadomo że potwór ma karykaturalną, rozlaną fizjonomie - długie kończyny, nos i język. Doppler jednak ma problem z przejęciem przeciwstawnych do swoich cech charakteru postaci w które się przemienia. To znaczy: dobry doppler nie potrafi zrozumieć negatywnych cech charakteru (takich jak np. nienawiść), natomiast zły doppler nie umie zrozumieć pozytywnych cech charakteru.

Stosunek z innymi rasami

Ludzie

Ludzie darzą dopplerów wielką nieufnością. Wiadomo, że kiedyś, kiedy trafiały się częściej, po schwytaniu jakiegokolwiek osobnika kapłani odprawiali nad nim egzorcyzmy. Następnie wiązano go w kij i oblepiało grubo w kulę za pomocą zmieszanej z opiłkami gliny, po czym piekło na ogniu, by glina mogła stwardnieć na cegłę. Nie wiadomo, czy ten obyczaj utrzymał się w późniejszych latach. Większość ludzi przestała nawet wierzyć w istnienie tych stworzeń, a niektóre religie utrzymywały, że są one tylko mitem.

Elfy

Niewiele wiadomo o stosunkach dopplerów z elfami. Jedyną informacją jest historia dopplera Chochlika przemycającego jedzenie dla Scoia'tael, co mogłoby sugerować, że część osobników tego gatunku dołączyła, lub wspierała nieludzkich partyzantów.

Doppler w komputerowej grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

W samej grze spotkać dopplera można dwa razy. Pierwszy, podczas rozmowy strażnika z jednym z mieszczan w Novigradzie. Jeśli Doppler zostanie zdemaskowany przez Geralta, po krótkiej rozmowie, w której przybierze postać chociażby naszego wiedźmina, możemy albo puścić go wolno radząc, by poszukał szczęścia gdzie indziej (Geralt jak sam twierdzi nie zabija stworów, które nie zagrażają ludziom), albo odebrać mu życie. Jest to wątek zupełnie poboczny i nie musimy się w trakcie gry na niego natknąć. Drugi raz, tym razem już obowiązkowo, został wspomniany podczas gdy Geralt wraz z Triss uknuli podstęp aby uwolnić Ciri i Jaskra, lecz postać została również wykorzystana w przygodzie Maskarada tworzonej przez fanów z grupy IFRIT Creative Group. Na potrzeby gry została uzupełniona charakterystyka stwora, wykonane szkice koncepcyjne, model 3D, jednak projekt przygody zawieszono na czas nieokreślony. Pojawiła się jednak tychże autorów modyfikacja do oryginalnej gry Esencja dopplera, po której zainstalowaniu Geralt otrzymywał zawsze do przedmiotów fabularnych tytułową miksturę. Po jej wypiciu mógł przemieniać się w jeden z prawie 200 modeli postaci ludzkich, elfich, krasnoludzkich, a nawet potwornych (trupojady, wampiry, mutanci, golem) o ile zgadzała się masa ciała i humanoidalny model (odpadała więc kikimora czy przeraza albo dziecko). Metamorfozy dotyczyły tylko wyglądu modelu postaci i niczego więcej.

W przygodzie Wesele Geralt miał poznać krasnoluda Figgina Bodnara podczas polowania na dopplera na podgrodziu. Sam doppler pojawia się na karcie seksu (!) przed przerywnikiem filmowym kończącym grę (por. tytuł cut-scenki w plikach z grą).

Ważniejsze postaci

Dane z książek Sapkowskiego

(...)długie łapy i rozlaną, karykaturalną fizjonomie(...)"
(...)wygląda iście kupa kwaśniejącego ciasta. Patrz na jego nos,(...)zaraz mu odpadnie, psia mać. A uszy ma jak moja teściowa tuż przed pogrzebem.


Wieczny ogień, w zbiorze Miecz przeznaczenia, str.
Dawniej, jak słyszałem, sporo ich żyło w tutejszych lasach i na płaskowyżu. Ale ich zdolności do mimikry bardzo niepokoiły pierwszych osadników i zaczęto na nie polować. Dość skutecznie. Rychło wytępiono prawie wszystkie.
Wieczny ogień, w zbiorze Miecz przeznaczenia, str.
Pójdę sobie, wcisnę się w tłum i zmienię cichcem w byle kogo, choćby w żebraka. Bo wolę być żebrakiem w Novigradzie niż dopplerem na pustkowiu. Novigrad jest mi coś winien, Geralt. To powstanie miasta skaziło środowisko, w którym moglibyśmy żyć, żyć w naszych naturalnych postaciach. Wyniszczono nas, polując na nas jak na wściekłe psy. Jestem jednym z niewielu, którzy przeżyli. Chcę przeżyć i przeżyję. Dawniej, gdy ścigały mnie w zimie wilki, zamieniałem się w wilka i biegałem ze stadem po kilka tygodni. I przeżyłem. Teraz też tak zrobię, bo nie chcę już tłuc się po uroczyskach i zimować po wykrotach, nie chcę być wiecznie głodny, nie chcę być bez przerwy celem strzał. Tu, w Novigradzie, jest ciepło, jest żarcie, można zarobić i bardzo rzadko strzelają tu do siebie nawzajem z łuków. Novigrad to stado wilków. Przyłączę się do tego stada i przeżyję. Rozumiesz?
Wieczny ogień, w zbiorze Miecz przeznaczenia, str.

Doppler w komputerowej grze Wiedźmin

Postać została wykorzystana w przygodzie Maskarada tworzonej przez fanów z grupy IFRIT Creative Group. Na potrzeby gry została uzupełniona charakterystyka stwora, wykonane szkice koncepcyjne, model 3D. Te materiały wkrótce zostaną tutaj dodane.

Galeria

Inne


Gwint