Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Dyskusja artykułu „Bazyliszek

Ta strona służy do dyskusji nad artykułem „Bazyliszek”. Przed napisaniem nowego wątku miej na uwadze kilka rzeczy:


"Bialowlosy, garbiac sie, wytaszczyl z dziury dziwaczny ksztalt, cudaczne cielsko, utytlane w pyle przesiaknietym krwia. Dzierzac stwora za dlugi, jaszczurczy ogon, rzucil go bez slowa pod nogi grubego wójta. Wójt odskoczyl, potknal sie o zwalony fragment muru, patrzac na zakrzywiony, ptasi dziób, bloniaste skrzydla i sierpowate szpony na pokrytych luskami lapach. Na wydete podgardle, kiedys karminowe, obecnie brudnorude. Na szkliste, wpadniete oczy. - Oto bazyliszek - rzekl bialowlosy, otrzepujac spodnie z kurzu.(...)"


"- A jaka różnica? - Zasadnicza. Bazyliszek, zwany też regulusem, jest gadem, a kuroliszek, zwany też skoffinem albo kokatryksją, jest ornitoreptylem, to znaczy ni to gadem, ni to ptakiem. To jedyny znany przedstawiciel rzędu, który uczeni nazwali ornitopetylami, po długich dysputach stwierdzili bowiem... "


Z tego wynikałoby, że gad (bazyliszek) u naszego ASa może mieć dziób. Wydaje mi się, że Sapkowski w opowieści 'Okruch lodu' pomylił się z nazwą potwora. Miał tam być kuroliszek - wslkazuje na to ów dziób, a z niewiadomych przyczyn wyszedł bazyliszek. Oświećcie mnie jeśli jakiś inny gad ma dziób. Uczyłem się kiedyś o jakimś dziobatym stekowcu, ale to chyba jedyny przypadek, kiedy to nie ptak ma dziób. :)

Eamon

Sam Sapkowski nie stworzył bazyliszka: tu jest artykuł z wikipedii Bazyliszek (stworzenie mityczne). Tam jest linijka: W niektórych podaniach bazyliszek jest podobny do koguta lub kury, jednak istota ta nazywana jest kuroliszkiem.

Glifion 10:13, 26 lip 2006 (CEST)


przecież wiadomo , że to nie on stworzył bazyliszka... chodzi mi o sprzeczne opisy

Eamon

Według tego wyobrażenia bazyliszek też dziób posiada, Sapkowski chyba chciał wprowadzić zbyt wiele zmian i się pogubił. A tak poza tym... stekowce to ssaki (: w rzeczywistości, tylko dziobaki posiadają dzioby, nie licząc ptaków. Głowa mnie boli i nie piszę zbyt logicznie... do tego na raty.

Glifion 10:33, 26 lip 2006 (CEST)

no własnie- ssaki... jedyne dziobate, które nie są ptakami to ssaki, a nie gady... jakoś nie mogę sobie wyobrazić bazyliszka z dziobem (patrz np. ten w Heroes III - tak wg. mnie wygląda bazyliszek) :)

Eamon

W większości źródeł wspomniany bazyliszek poziada dziób. Tak jak i na rycinie w tym artykule w wikipedii, który podałem.

Glifion 12:18, 26 lip 2006 (CEST)

więc zostawiamy tak jak jest


Eamon