Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Elf – humanoidalna rasa, jedna ze starszych ras, która przybyła na swoich białych okrętach na Kontynent o wiele wcześniej niż ludzie.

Główne frakcje elfów:

Pomniejsze frakcje:

Istniała również tajemnicza grupa Aen Saevherne, Wiedzących, żyli oni jednak pomiędzy innymi elfami.

Charakterystyka

Elfy były długowieczne, a ich twarze z reguły szczupłe i wyraziste. Rasę ową charakteryzował również wzrost. Były bardzo wysokie, o szczupłej budowie ciała. Charakterystycznym elementem były spiczaste uszy, długie palce i małe, drobne, pozbawione kłów zęby. Wiele elfów nosiło długie, proste i lekko podkoloryzowane warkoczami fryzury o rzadkim pigmencie.

Były jednymi z najlepszych łuczników, wykazywały też wyjątkowe zdolności magiczne, dlatego elfi czarodzieje byli bardzo szanowani.

Nie były wylewne, nie okazywały bezpośrednio uczuć. Uważane były za wrażliwe, a ich legendy za piękne i nieporównywalne do ludzkich.

Elfie kobiety owulowały co 10, 20 lat, jednak podczas kontaktów seksualnych z ludźmi, na skutek kombinacji hormonów, elfki stawały się bardziej płodne.

Frakcje

Aen Seidhe, Lud Wzgórz, zamieszkiwali góry na Kontynencie - m.in. Góry Sine, później Dol Blathanna. Posługiwali się hen llinge - odmianą Starszej Mowy. Starszy Lud, czyli Aen Elle, mieszkały w Tir ná Lia - innym świecie, do którego dostali się z pomocą jednorożców. Używali ellylon - różniącą się nieco między hen llinge. Aen Saevherne byli elitarnymi elfimi magami, cieszącymi się niezwykłym szacunkiem wśród zwykłych elfów. Kontakt z nimi był nadzwyczajnym wyróżnieniem nawet wśród elfów. Leśne Elfy zamieszkiwały lasy północnych rejonów Cesarstwa Nilfgaardu. Czarni Seidhe według legend byli przodkami Nilfgaardzczyków.

Historia i kultura

Według wielu innych ras, elfy przybyły na Kontynent na białych okrętach, które przybiły w ujścia Pontaru i Jarugi. Prawdopodobnie one też prześladowały inne rasy jak krasnoludy, czy gnomy. Rasa elfów zamieszkała na równinach, nizinach, dorzeczach, a nawet w górach. Cywilizacja ta była jedną z najbardziej rozwiniętych na Kontynencie.

Wspomnienie o pierwszym kontakcie ludzi i elfów było różnie odbierane. Jedni uważali, że to elfy pierwsze zaatakowały, inni zaś, że to ludzie rozpoczęli wojnę. Niezależnie od tego, kto pierwszy zaczął, ostatecznie wygrali ludzie, zmuszając elfy do asymilacji. Aelirenn, jedna z elfek, wezwała większość kwiatu elfiej młodzieży do zrywu, który skończył się tragicznie.

Duża ilość młodzieży elfiej dołączała później do Scoia'tael, w wyniku czego nie byli lepsi od sił pacyfikujących ich, bo obie strony zabijały niewinnych. Jednak nie zawsze elfy i ludzie byli sobie wrogami - wynikiem miłości między przedstawicielami tych ras były półelfy - dzieci ludzi i elfów.

Elfy stworzyły również kalendarz, podzielony na osiem savaedów i wyznaczających osiem świąt. Święta były obchodzone również przez ludzi.

Trzy najsławniejsze miasta elfie leżały w Kaedwen. Est Haemlet i Loc Muinne zostały zniszczone przez redańskiego marszałka Milana Raupennecka. Zostało tylko Shaerrawedd, jednak ono również stało się ruiną po powstaniu Aelirenn.

Stosunki z innymi rasami

Ludzie

Pomimo walk Zakonu i oddziałów specjalnych ze Scoia'tael ludzie i elfy nie są zajadłymi wrogami. Oczywiście wiele z nich walczy o godność, ale wyczyny Wiewiórek i drugiej strony sprawiają, że cierpią na pogromach. Ludzie cieszą się z wynalazków odebranych lub podarowanych obecnie elfy jak perfumy, makijaż, puder, czy doskonałe łuki. Z tego ostatniego elfy słyną na całym Kontynencie. Z drugiej strony, wielu Aen Sidhe żyje razem z ludźmi na zadowalającym poziomie, więc stosunek elfów do ludzi jest bardzo różny.

Jednorożce

Jednorożce nienawidzą elfów, bo te wytępiły niemalże całą ich rasę. Szczególnie nie znoszą Aen Elle, ponieważ walczą z nimi w Tir na Lia.

Krasnoludy

Elfy dobrze rozumieją się z krasnoludami, co w dużej mierze jest spowodowane często podobnym losem podczas pogromów. Nieraz walczą ramię we ramię w komandach Scoia'tael.

Gnomy

Z powodu rzadkiego występowania gnomów poza Mahakamem, nieznany jest stosunek elfów do nich, nie wiadomo jak dużą styczność ze sobą miały te rasy w przeszłości.

Niziołki

Podobnie jak z krasnoludami, elfy dobrze dogadują się również z niziołkami, wspólnie walczą o wolność i cierpią w pogromach.

Ważniejsze postaci

Inne Elfy w świecie Sapkowskiego

Elfy w grze Wiedźmin 2:Zabójcy Królów

Inne Elfy z gry Wiedźmin 3:Dziki Gon

Elfy w grze Wiedźmin 3:Serce z Kamienia

Wygląd fizyczny

Długość życia

nawet 650 lat

Kolor skóry

różny

Kolor oczu

różny

Wyróżnienia

spiczaste uszy

długowieczność

wysoki wzrost

drobne zęby pozbawione kłów

Dane z książek Sapkowskiego

Makijaż to wynalazek elfek. Wiele pożytecznych rzeczy przejęliśmy od Starszego Ludu. Cholernie mało dając w zamian.
Krew elfów, str. 91
W górze rzeki zobaczyliśmy ich miasta, tak delikatne, jakby utkane z porannej mgły, z której się wyłaniały. Wydawało się nam, że znikną za chwilę, że ulecą z wiatrem, który marszczył powierzchnię wody. Były tam pałacyki, białe jak kwiaty nenufaru. Były wieżyczki, zdające się być uplecione z bluszczu, były mosty, zwiewne jak płaczące wierzby. I były inne rzeczy, dla których nie znajdowaliśmy imion i nazw. A mieliśmy już przecież imiona i nazwy dla wszystkiego, co w tym nowym, odrodzonym świecie widziały nasze oczy. Nagle, gdzieś w odległych zakątkach pamięci, odnajdywaliśmy nazwy dla smoków i gryfów, dla syren i nimf, dla sylfid i driad. Dla białych jednorożców, które o zmierzchu piły z rzeki, schylając ku wodzie swe smukłe głowy. Wszystkiemu nadawaliśmy nazwy. I wszystko stawało się bliskie, znane, nasze.
Oprócz nich. Oni, choć tak do nas podobni, byli obcy, tak bardzo obcy, że długo nie umieliśmy dla obcości tej znaleźć imienia.

Hen Gedymdeith, Elfy i ludzie

Krew elfów, str. 108
Elfy są długowieczne, Ciri. Według naszej miary czasu, prawie nieśmiertelne. (...) ale wyłącznie ich młodzież jest płodna, tylko młodzież może mieć potomstwo.
Krew elfów, str. 148
Ciri widziała już takie uzębienie, bardzo białe, bardzo drobne i bardzo nieludzkie, równe jak spod strychulca, pozbawione kłów.
Pani Jeziora, str. ??

Sławne elfie miasta

Trzy najsławniejsze miasta elfie leżą w KaedwenEst Haemlet i Loc Muinne zostały zniszczone przez redańskiego marszałka Milana Raupennecka. Zostało tylko Shaerrawedd, jednak ono również jest dziś ruiną po powstaniu Aelirenn.

Galeria


Cywilizacja Elfów

Języki Elfów

Miejsce Zamieszkania Elfów