Wiedźmińska Wiki

Crossover banner.jpg
Wiedźmin Wiki na Fandomie

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Endriaga
Tw2 journal endrega.png
Szczegóły
Rodzaj
Insektoid
Odmiany
Endriaga
Endriaga wojownik
Endriaga gwardzista
Królowa endriag
Występowanie
Lasy
Odporności
Trucizna
Podatności
Znaki
Olej Przeciw Insektoidom
Srebrny miecze
Taktyka
climbing down suddenly from trees
Składniki
Embrion endriagi
Skóra endriagi
Żuchwa endriagi
Ślina endriagi
Zęby endriagi
Jad endriagi
Dodatkowe
Trofeum z endriagi

Endriaga - potwór ze Zwilgłego Uroczyska, obecnie na wymarciu. Jest to stworzenie leśne, przypominające pająki. Dość długie , poruszające się za pomocą 2 par odnóży. Preferują raczej wilgotne i zarośnięte miejsca bytowania.

Dane z książek Sapkowskiego

Są pewne różnice - mruknął Geralt, wciąż pod nie­przyjaznym wzrokiem kocura.
- Są - zgodził się Codringher. - Ty jesteś wiedźminem anachronicznym, a ja wiedźminem nowoczesnym, idącym z duchem czasu. Dlatego ty wkrótce będziesz bezrobotny, a ja będę prosperował. Strzyg, wiwern, endriag i wilkołaków wkrótce nie będzie już na świecie. A skurwysyny bę­dą zawsze.


Czas pogardy, str. 20

Tam, panoczku, są brukołaki, liścionosy, endriagi, inogi a insze plugastwo! Toż ledwo dwie niedziele temu capnął leszy zięcia mego, a tak, że zięć ino zacharczeć zdołał i już było po nim.


Wieża Jaskółki, str.

- Spojrzyjcie, ludzie! Dziś na arenie nie wilk, nie goblin, nie endriaga!


Wieża Jaskółki, str.

Dane z innych źródeł

Gra Wyobraźni

  • Leśna jaszczurka, żyjąca głównie w lasach na południu Kontynentu. Zwykle zielonej lub brązowej barwy, ma trójkątną głowę i silne szczęki pełne ostrych zębów, dochodzi do trzech metrów długości. Żywi się zwierzętami leśnymi. Jej ślina jest bardzo jadowita, ofiara zazwyczaj ginie kilka minut po ukąszeniu.

Ciekawostki

  • Są to zwierzęta żyjące w koloniach, posiadające pracownice, wojowników oraz królową i zapewne tzw. trutnie.

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Zadania

  • Zlecenie na endriagi

Dziennik

Endriagi to stworzenia leśne, przypominające pająki. Szczególnie upodobały sobie łęgi, lubią bowiem wilgoć i wysokie trawy. Raczej długie niż wysokie, poruszają się na czterech łapach, a gdy nieruchomo czają się na zdobycz, niezwykle trudno je zauważyć. Podobnie jak kikimory, tak i endriagi dzielą się na kasty, przy czym najwięcej wylęga się wojowników, mniej gwardzistów, a królowe są rzadkością. Potwory, jak pająki, lęgną się z jaj. Zapłodnione królowe umieszczają je w zawieszonych na drzewach kokonach, a kokonowisko zwie się gniazdem. Stwory strzegą królowych, od których zależy przetrwanie kolonii, te zaś tkwią w ukryciu i nie obchodzi ich nic a nic, co się dzieje z dorosłymi osobnikami. Jednak gdy zagrożone jest gniazdo, królowe prędko wyłażą z ukrycia i walczą zaciekle. Tak więc pozbyć się endriag, znaczy wywabić i zabić królowe, paląc uprzednio kokony.
Potwory, jak pająki, lęgną się z jaj. Zapłodnione królowe umieszczają je w zawieszonych na drzewach kokonach, a kokonowisko zwie się gniazdem. Stwory strzegą królowych, od których zależy przetrwanie kolonii, te zaś tkwią w ukryciu i los dorosłych osobników nie obchodzi ich nic a nic. Jednak gdy zagrożone jest gniazdo, królowe prędko wyłażą z ukrycia i walczą zaciekle. Tak więc pozbyć się endriag, znaczy wywabić i zabić królowe, paląc uprzednio kokony.
Z endriagą walczy się stylem silnym, a ciosy najlepiej zadawać w odwłok bestii, gdzie pancerz jest słabszy. Ufne w wytrzymałość pancerza stwory często przyjmują ciosy tylko po to, by odpowiedzieć nagłym kontratakiem, przed którym nie ma innego ratunku jak unik lub blok.
Endriagę można wykrwawić na śmierć, nakładając na ostrze miecza odpowiedni olej. Jest ona również podatna na wszystkie wiedźmińskie Znaki. Potwora można bez trudu wytrącić z równowagi, a także obalić na ziemię lub unieruchomić za pomocą pułapki. Szczególny metabolizm endriagi czyni ją za to odporną na trucizny.