Wiedźmińska Wiki

Crossover banner.jpg
Wiedźmin Wiki na Fandomie

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Esterad Thyssen (Ur. 1211) - król Koviru, Poviss, Naroku, Velhadu i Talgaru w czasach II wojny z Nilgaardem.

Esterad według grupy modderskiej Square Crusaders, autorka - MIHO

Syn Baldwina i Blanki z Malleore.

Zamordowany najprawdopodobniej pod koniec 1274 roku, po 25 latach panowania. Zginął z ręki zabójców, broniąc żony, pchnięty nożem ponad 20 razy.

Brak informacji na czyje zlecenie król został zamordowany. Domysłami pozostają czy morderstwo zostało zlecone przez Nilfgaard za pomoc udzieloną Nordlingom przez króla (udziały w spółkach handlu zamorskiego)

Czasy Esterada (i jego ojca, Baldwina), to okres trudny dla Koviru i dla domu Thyssenidów. W wyniku krwawych walk o władzę, nastąpiła najpierw secesja Poviss, gdzie zaczął rządzić samozwańczy król Rhyd. Usamodzielniła się i wywalczyła niezawisłość Marchia Wschodnia, która później podzieliła się na kilka księstw i królestw, by wreszcie zjednoczyć się w tzw. Ligę z Hengfors. Ale najgorsze miało dopiero nadejść - doszło do rewolty, w wyniku której sprytny markgraf Idi strącił Baldwina z tronu i Thyssenidzi po raz pierwszy w historii rodu musieli salwować się ucieczką. Nie wszyscy zdołali, klan mocno się przerzedził. W czasie ucieczki zmarł niespodziewanie król Baldwin, prawdopodobnie na wylew krwi do mózgu.

Tym sposobem cała młodość Esterada minęła na wygnaniu w Talgarze.

Ale nie minęła bezproduktywnie. Esterad obmyślał plany, gromadził siły, zdobywał stronników, zawierał tajne pakty i sojusze. Wreszcie uderzył, a uderzył strasznie. W ciągu jednej nocy, zwanej od tamtej pory "Nocą noży i pochodni", rokoszanie zostali pobici, Idi i Rhyd zamordowani wraz z całymi rodzinami. Podniesioną z zalanej krwią posadzki, koronę Koviru włożono - nie wycierając - na głowę Esterada Thyssena. Thyssenidzi powrócili.

Mimo, że Kovir zachowywał neutralność, w trakcie II Wojny Północnej Esterad pomógł wojskom Nordlingów, wystawiając pułk kondotierów pod wodzą "Adieu" Pangratta.

Królową oraz żoną Esterada została poznana na wygnaniu Zuleyka. Ich dzieci (w kolejności przyjścia na świat) to: Gaudemunda, Heloiza i Tankred.

Zginął z ręki zabójców, broniąc żony, pchnięty nożem ponad 20 razy.

Brak informacji na czyje zlecenie król został zamordowany. Domysłami pozostają czy morderstwo zostało zlecone przez Nilfgaard za pomoc udzieloną Nordlingom przez króla (udziały w spółkach handlu zamorskiego), czy też było wynikiem późniejszych nieznanych nam konfliktów, nie wiemy bowiem, w którym roku zginął władca.

Druga hipotaza może wskazywać, że za zamachem stała Loża Czarodziejek, po tym jak wbrew ich planom nie udało się węzłem małżeńskim połączyć Ciri, spadkobierczyni tronu Cintry, z jego synem Tankredem. Aby nakłonić króla do mariażu Sheala de Tancarville zsyłała mu sny, w których matka króla zwraca się do niego słowami: "Mam żonę dla Tankreda, mam żonę dla Tankreda" i pokazuje mu Ciri. Stąd Esterad znał prawdziwe oblicze królewny i nie zmylił go portret "falsyfikatu Ciri" wykonanego na zlecenie cesarza Nilfgaardu, Emhyra var Emreisa. Domyślając się prawdy chciał wspólnie z żoną Zuleyką wykorzystać tę wiedzę dla siebie. Prawdopodobnie faktycznie łącząc Ciri z Tankredem, a tym samym zdobywając prawa do Cintry. Taki obrót sprawy zapewne skutkowałoby kolejną wojną Północnych Królestw z Nilfgaardem, gdyż już podczas pokojowych rokowań w Cintrze król Temerii, Foltest, snuł plany odbicia Cintry spod władzy Cesarstwa Nilffgaardu, a takiego pretekstu by nie zmarnował. Na to nie mogły pozwolic Czarodziejki, które "wystarały" się o pokój i de facto dyktowały jego warunki.

Po drugie wyjście na jaw prawdy o Ciri podważyły by autorytet Loży, dlatego nie wykluczone, że to czarodziejki zleciły zabójstwo króla Esterada Thyssena i prawdopodobnie też jego żony, Zuleyki, która w sprawie snów kontaktowała się z czarodziejką Shealą.

O spisku Loży może też przemawiać analogiczna historia, jaka spotkała Dijkstrę. Gdy ten dowiedział się prawdy o zamachu na króla Redanii - Vizimira, podzielił się nią jedynie z czarodziejka Filippą Eilhart i zaraz po tym nasłano na niego profesjonalnych skrytobójców. Rozkazano im zabić jedynie Djikstrę, a gdy im się to nie udało, nie zabili jego osobistego sekretarza, Oriego, choć mieli ku temu sposobność i podejrzenie o pomoc w ucieczce szpiega (byli profesjonistami). Być może dlatego więc Esterad nie starał się bronić siebie (choć jak wspomina później jego wnuk, Guiscard Vermuellen, król był silny, a zamachowców było tylko trzech), lecz swoim ciałem zasłaniał żonę, gdyż zrozumiał z czyjego rozkazu przybyli zamachowcy i że na żonę też wydano wyrok. Poszlaką przemawiającą za tą hipotezą może być to, że sam autor przytacza historie obu zamachów w tym samym czasie i podobnym kontekście.
Dodatkowo syn najstarszej córki Esterada, Guiscard Vermullen, w momencie gdy doszło do spotkania jego dziadka-króla z szefem redańskiego wywiadu miał około dziesięć lat, a wydarzenia te wspomina po tym jak upłynęło od nich osiemdziesiąt pięć, tak więc z racji zasłużonego w ten czas wieku Guiscarda zamach na króla musiał mieć miejsce nie długo po Pokoju Cintryjskim, tak samo jak próba zabójstwa Dijkstry.

Ciekawostki

 • Esterad kochał swoją żonę bezgranicznie. Plotka głosiła, że nigdy jej nie zdradził. Dijkstra wielokrotnie "podkładał" mu atrakcyjne agentki w celu pozyskania informacji. Bezowocnie.
 • Król unikał noszenia berła, by nie wyjść w oczach ludzi na protekcjonalnego, lubiał natomiast bawić się nim na osobności gdy intensywnie nad czymś myślał.
 • Wspomniane jest, że jako jedyny z królów sypiał w jednej sypialni ze swoją małżonką.
 • Nie widział w swoim synu następcy tronu.
 • Jak na swój wiek (ok.50 lat) wyglądał bardzo młodo.
 • Był nieufny w stosunku do Czarodziejek.
 • Nie cierpiał swojej matki (nazwał ją wiedźmą).
 • Poznał się z szefem tajnych służb Redanii, Dijkstrą i przypadli sobie do gustu, a nawet wspólnie żartowali.
 • Dowódców Wolnej Kompanii Kondotierskiej nazywał "psotnymi kotami".
 • W trakcie II Wojny Nordlingów z Nilfgaardem dzięki swej pomysłowośći, pomocy żony Zuleyki oraz słów Proroka Lebiody zfinansował pomoc militarną przeciw cesarstwu za pieniądze... Nilfgaardu i na dodatek oficjalnie pozostał neutralny.
 • Posiadał szeroko rozbudowaną sieć wywiadu wojskowego i handlowego, której nie udało się rozpracować nawet Dijkstrze.
 • Miał bardzo złe zdanie o Shealie de Tancarville, twierdząc, że rośnie z niej druga Filippa Eilhart.
 • Po prośbie Dijkstry zastanawia się co zrobić i w spokoju wysłuchuje, gdy żona czyta mu fragmenty Dobrej Księgi. Zgadza się z ostatnim fragmentem i nazywa proroka Lebiodę łebskim.

Dane z książek Sapkowskiego

Czarodzieje przedstawili się. Jednym był Drithelm z Pont Vanis, drugim jego brat Detmold. Obaj byli w służbie króla Esterada z Koviru. Obaj okazali się małomówni, obaj odeszli przy pierwszej nadarzającej się okazji.


Czas pogardy, str. 114

Król miał na ramionach karmazynowy, obszyty gronostajami płaszcz, na głowie zaś pasujące do płaszcza aksamitne chapeau. Jak wszyscy mężczyźni z klanu Thyssenidów, był wysoki, potężnie zbudowany i zbójecko przystojny. Wyglądał zawsze krzepko i zdrowo, niby marynarz, który dopiero co wrócił z morza - wręcz czuło się od niego morską wodę i zimny słony wiatr. Jak u wszystkich Thyssenidów, dokładny wiek króla trudny był do określenia. Patrząc na włosy, cerę i dłonie - miejsca najdobitniej świadczące o wieku - Esteradowi można było dać czterdzieści pięć lat. Dijkstra wiedział, że król ma pięćdziesiąt sześć.


Wieża Jaskółki, str.


Thyssenidzi herb rodu Thyssenidów
Godamba Thaess'enScarab ThyssenOtto ThyssenGuido ThyssenKlaudia StarhembergEdmund ThyssenBerengaria ThyssenRamona ThyssenXymena ThyssenEsteril ThyssenMarion ThyssenEudoxia ThyssenBaldwin ThyssenEsterad ThyssenGaudemunda ThyssenHeloiza ThyssenTankred Thyssen
Władcy Koviru i Poviss historyczny herb Koviru i Poviss historyczny herb Koviru i Poviss

aktualny herb Koviru i Poviss

TrojdenGedovius TrojdenidaGerard TrojdenidaEsteril ThyssenBaldwin ThyssenRhydIdiEsterad Thyssen
Królowe
GemmaAgnes z AedirnBlanka z MalleoreZuleyka
Inni członkowie dynastii Trojdenidów i Thyssenidów
GodambaScarabOttoGuidoEdmundBerengariaRamonaAlicjaXymenaMarionEudoxiaGaudemundaHeloizaTankred