Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Filip Stenger
Tw3 journal baron.png
Module
|- Informacje
Przydomek / pseudonim(y)
Krwawy Baron
Samozwańczy Baron
Rasa
Człowiek
Płeć
Mężczyzna
Tytuł(y)
Baron (tytuł)
Pochodzenie
Temeria
Rodzina
Anna Stenger (żona)
Tamara Stenger (córka)

Filip Stenger, znany również jako Krwawy Baron - jedna z postaci, którą Geralt spotyka podczas poszukiwań Ciri. Baron ma swoją siedzibę w małej miejscowości zwanej Wrońce. Swój przydomek zyskał z uwagi na agresywne usposobienie i brutalność.

Historia

Filip Stenger był wysoko postawionym żołnierzem armii temerskiej. Podczas bitwy pod Anchor został poważnie raniony w ramię włócznią. Wtedy poznał swoją przyszłą żonę, Annę, która opatrzyła jego ranę. Niedługo potem oświadczył się jej. Wkrótce urodziła im się córka - Tamara.

Filip często przebywał z dala od domu, a to nie służyło jego małżeństwu. Małżonka wdała się w romans z jego przyjacielem. Gdy Baron wrócił z Cidaris, gdzie Foltest wysłał część swoich wojsk, kobiety nie było. Zostawiła list, w którym napisała, że odchodzi do kochanka i zabiera córkę. Stenger natychmiast pojechał po rodzinę, by zabrać ją z powrotem. Widząc dawnego przyjaciela, nie wytrzymał. Zabił go, a jego szczątki rzucił psom. Anna wściekła się, rzuciła się na niego z nożem. Wtedy to po raz pierwszy ją uderzył. Z czasem nienawiść żony zmieniła się w obojętność. Filip coraz częściej sięgał po alkohol.

Podczas III wojny z Nilfgaardem zdezerterował, a za nim poszła spora rzesza jego podwładnych. Trafił do Wrońców, których zarządca uciekł ze strachu przed Nilfgaardczykami. Ustanowił się władcą wioski i ułożył się z najeźdźcami, którzy poparli jego władzę.

Wkrótce na władaną przez Barona ziemię trafiła Ciri. Mężczyzną przyjął ją do siebie. Zapewnił jej opatrzenie ran, miejsce do spania i jedzenie. Ona odwdzięczyła się mu ratując go przed niechybną śmiercią podczas ataku bazyliszka. Gdy wypoczęła wyprawił ją do Novigradu.

Anna zaszła w drugą ciążę, mimo to nie chciała urodzić. Kobieta zawarła więc pakt z wiedźmami prosząc o usunięcie ciąży. Filip upił się Erveluce i pobił żonę która w tym czasie poroniła (nie z jego winy). Razem z córką uciekły od Barona, lecz została przechwycona przez Biesa wiedźm.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

W kasztelu pojawia się Geralt poszukujący Ciri. Baron proponuje mu układ - udzieli mu informacji o dziewczynie, jeśli ten odnajdzie jego rodzinę. Nie mając wyboru, wiedźmin przystaje na propozycję. Tamara okazuje się przebywać w Oxenfurcie. Anna z kolei zawarła pakt z Wiedźmami z Krzywuchowych Moczarów, w wyniku którego przez okrągły rok jest zmuszona im służyć. Gdy Stenger dowiaduje się o miejscu pobytu żony, decyduje się wyruszyć po nią. Geralt może udać się wraz z nim, by mu pomóc. Jego dalsze losy zależne są od poczynań wiedźmina w zadaniu Szepczące Wzgórze.

Geralt uwalnia ducha lasu

Po przybyciu na Krzywuchowe Moczary, Filip odnajduje żonę przemienioną w babę wodną. Biały Wilk jest w stanie odczynić urok, ale żona Barona umiera. Ma czas wybaczyć wszystko mężowi i pożegnać się z nim. Stenger jest wstrząśnięty. Każe wiedźminowi zgłosić się do Wrońców po nagrodę. Na miejscu okazuje się, że Baron powiesił się.

Geralt zabija ducha lasu

Baron spotyka swoją żonę żywą, ale okazuje się ona być nieuleczalnie chora na umyśle. Zabiera ją do znachora w celu usiłowania przywrócenia jej zdrowia.

Dziennik

Od pierwszego spotkania Filip Stenger wydał się Geraltowi postacią pełną sprzeczności. Z jednej strony układał się z Nilfgaardczykami, a po wsiach nie od parady zwali go Krwawym Baronem, z drugiej – okazał się aż nadto uprzejmy wobec kogoś takiego jak najemny łowca potworów.

Geralt postanowił bacznie go obserwować...
Równie sprzeczny z jego zbójecką aparycją i budzącym grozę mianem był jego stosunek do dzieci i młodych dziewcząt, charakteryzujący się szczerą, niemal ojcowską troską. Przekonała się o tym Ciri, która pod jego dachem znalazła opiekę i schronienie.
W zamian za informacje o Cirilli Baron poprosił Geralta o pomoc w odnalezieniu zaginionej żony Anny i córki Tamary. Obie zniknęły bez śladu, a Baron powoli tracił nadzieję na ich odnalezienie. W tej sytuacji wizyta wiedźmina był dla niego darem od losu.
Baron zataił przed Geraltem kilka faktów – między innymi niedawną ciążę żony, jej późniejsze poronienie oraz własną skłonność do kłótni i mocnych trunków.
Okazało się, że Baron pił regularnie i na umór, a o tym, że stawał się wówczas groźny dla otoczenia, Geralt mógł się przekonać na własne oczy, gdy przyszedł zdać mu relację z rozmowy z Guślarzem.

Wyszło wówczas na jaw, że Stenger od początku wiedział o tym, że jego żona i córka uciekły, a nie zaginęły. Rozdarty między wstydem i troską o ich los z jednej strony próbował zachować twarz, z drugiej zaś – robił wszystko, by je odnaleźć.
Dla dobra rodziny Baron był gotowy na wszystko. Nie bacząc na to, że konfrontacja z wiedźmami mogła zakończyć się dla niego tragicznie, postanowił jechać na Krzywuchowe Moczary i uwolnić Annę.

Jeśli żona Barona przeżyje

Powiadają, że prawdziwą naturę człowieka poznaje się w trudnych sytuacjach. Taką z pewnością było spotkanie Barona z żoną – jej opłakany stan do głębi wstrząsnął Baronem.

Gdy okazało się, że istnieje cień nadziei na wyleczenie Anny z szaleństwa, Baron postanowił jechać z żoną na kraniec świata, w Góry Sine, szukać pomocy.

Jeśli żona Barona zginie:

Niestety, mimo wysiłków Barona, jego ludzi i Geralta, Anny nie udało się ocalić. To nie był koniec złych wieści. Tamara, która również przybyła na bagna po matkę, dała Baronowi wyraźnie do zrozumienia, że nie chce mieć z nim więcej nic wspólnego.

Filip Stenger przegrał na całej linii. Nie powiedział jednak ani słowa żalu, nie uronił łzy. Samotnie powrócił do Wrońców...
Niedługo potem Geralt dowiedział się, że Filip Stenger, niegdysiejszy postrach Velen i okolic, Krwawy Baron, nie udźwignął tragedii i odebrał sobie życie, wieszając się na gałęzi.

Zadania

  • Krwawy Baron
  • Sprawy rodzinne
  • Gwint: Rozgrywki w Velen
  • Historia Ciri: Król wilków
  • Historia Ciri: Wyścig
  • Historia Ciri: Wyjście z cienia
  • Powrót na Krzywuchowe Moczary
  • Najbrzydszy człowiek na świecie

Filmy

Galeria

Wiedźmin 3 Dziki Gon

Gwint