Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Francesca Findabair
G S Francesca Findabair 3.jpg
Informacje podstawowe
Przydomek / pseudonim(y)
Enid an Gleanna (Stokrotka z Dolin)
Pochodzenie
Dol Blathanna
Tytuł(y)
Królowa , później księżna Dol Blathanna
Członkini Kapituły
Członkini Loży
Najpiękniejsza Kobieta Świata
Arcymistrzyni
Profesja
Czarodziejka
Płeć
Kobieta
Rasa
Elfka
Lud
Aen Seidhe (Lud Wzgórz)
Przynależność
Loża Czarodziejek
Informacje rodzinne
Kolor włosów
Ciemnozłoty
Kolor oczu
Błękitny
Informacje rodzinne
Rodzice
Ojciec (wiedzący)
Wystąpienia

Francesca Findabair z Dol Blathanna, zwana również Enid an Gleanna (st. „Stokrotka z Dolin”) - księżna , elfka , członkini kapituły i rady , arcymistrzyni , koleżanka Yennefer.

Dane z gry GWINT: Wiedźmińska Gra Karciana

Wpis z Księgi Nagród

Zwój 1: Francesca Findabair, znana jako Enid an Gleanna, jest powszechnie uważana za najpiękniejszą kobietę Kontynentu - i najsmutniejszą. Wszystko przez to, że spełniło się jej życzenie…

Zwój 2: Francesca marzyła o jednym: odebrać ludziom Dol Blathanna, Dolinę Kwiatów, i odbudować królestwo elfów. Wojna Północy z Nilfgaardem zniszczyła stary porządek i umożliwiła realizację tego planu. Ale cena… Cena była ogromna.

Zwój 3: Żeby odzyskać Dol Blathanna, Francesca musiała przystać na sojusz z cesarzem Emhyrem var Emreisem, a potem, gdy przyszedł czas negocjacji pokojowych - wydać pojmanych oficerów Scoia’tael na kaźń.

Zwój 4: Francesca nie ma wątpliwości, że postąpiła słusznie: życie kilkunastu bojowników za los całej rasy. Ale chociaż rachunek zysków i strat jest oczywisty - to nie rozgrzesza.

Skrzynia 1: Wedle postanowień pokoju cintryjskiego, Dol Blathanna miało przejść w ręce elfów… Ale traktat nie precyzował, w jakim stanie. Korzystając z tej furtki, opuszczający dolinę ludzie zabrali wszystko, co dało się zabrać - a resztę puścili z dymem. Zamiast Doliny Kwiatów, Francesca Findabair dostała we władanie Dolinę Popiołów.

Skrzynia 2: Francesce zależało, by przywrócić Dolinę Kwiatów do dawnej świetności. Okazało się to trudniejsze, niż przypuszczała. Zrujnowane pałace można było odbudować, spalone ogrody - odtworzyć. Ale przez długie lata wygnania, elfy zapomniały dawne tradycje i obyczaje, przesiąkły ludzką kulturą. Dol Blathanna nigdy nie będzie taka, jak niegdyś.

Skrzynia 3: Francesca Findabair zdaje sobie sprawę, że wystarczy jeden fałszywy krok, by Dol Blathanna znów legła w gruzach. Dlatego cierpliwie znosi zaczepki ludzkich sąsiadów, ignoruje ich liczne prowokacje. Ale jeśli kiedyś wrogie wojska przekroczą granicę Doliny Kwiatów, Francesca zrobi wszystko, by obronić swe królestwo - i poddanych.

Charakterystyka

Enid Findabair jest elfką czystej krwi, więc nie musiała używać maści lub eliksirów odmładzających. Jest uznawana za najpiękniejszą kobietę świata. Ma błękitne oczy i złote włosy.

Jako akt wdzięczności wobec Emhyra var Emreisa za przekazanie Dol Blathanna elfom, odpłaciła mu się całkowitym posłuszeństwem.

Dane z książek Sapkowskiego

Za parą szła atrakcyjna kobieta o bardzo długich, cie­mnozłotych włosach, szeleszcząc zdobioną koronkami suknią w kolorze rezedy.
- Francesca Findabair, nazywana Enid an Gleanna, Stokrotką z Dolin. Nie wytrzeszczaj oczu, wiedźminie. Po­wszechnie uważa się ją za najpiękniejszą kobietę świata.
- Jest członkiem Kapituły? - zdziwił się szeptem. -Wygląda na bardzo młodą. Też eliksiry magiczne?


- Nie w jej przypadku. Francesca jest elfką czystej krwi. (...)
Rzucało się to w oczy nawet wobec faktu, że u jego boku płynęła zwiew­nie Francesca Findabair o ogromnych, sarnich oczach i uro­dzie wręcz zapierającej dech.

Czas pogardy, str. 115

Brzęk kajdan z dwimerytu. I śpiewny elfi akcent Franceski Findabair, Stokrotki z Dolin, najpiękniejszej kobiety świata.


Czas pogardy, str. 164

Francesca Findabair, zwana Enid an Gleanna, niegdyś czarodziejka, obecnie królowa Aen Seidhe, Wolnych Elfów, uniosła głowę. W jej pięknych błękitnych oczach błyszczały łzy.


Czas pogardy, str. 227

Francesca Findabair, znana też jako Enid an Gleanna, obecna władczyni Doliny Kwiatów.


Chrzest ognia, str. 38

Ciekawostki i inne informacje

  • Jej portret widnieje w vengerberskiej Pinakotece, jest to jednak falsyfikat, gdyż elfy odchodzac z tego świata zniszczyły lub zabrały wszystkie portrety.
  • W grze Wiedźmin 2, jest znana jako potężna czarodziejka, cytując Cynthię:"Nikt tak na prawdę nie wie, co ta stara elfica potrafi, ale jest bardzo potężna".
  • W grze Wiedźmin 2 tytułowana jest jako Arcymistrzyni.

Dane z pozostałych źródeł

  • W serialu the witcher w postać Francesci wcieli się Mecia Simson.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

W trzeciej części gry jest rozpatrywana jako członkini nowej Loży. Triss i Yennefer kontaktują się z nią w tej sprawie, jednakże ta odmawia w obawie przed konsekwencjami, jakie mogłyby zostać wyciągnięte wobec Doliny Kwiatów w związku z polowaniami na czarownice. Tym samym pokazuje siebie jako dobrego władcę, który bardziej troszczy się o kraj i poddanych niż o siebie. Poza tym pojawia się na karcie do gwinta jako dowódca talii Scoia'tael.

Galeria

Gwint

Inne

The Witcher (po polsku Wiedźmin)