Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Posąg Freyji.png

Freyja - bogini kultu płodności, miłości, urody i urodzaju, zwana Wielką Matką. Czczona głównie na Skellige, gdzie ma swą świątynię na wyspie Hindarsfjall. W świątyni Freyji, po Velen obudziła się Sigrdrifa. Wielki posąg, który tam stoi przedstawia Freyję jako kobietę w długiej szacie, w zaawansowanej ciąży, chuście na głowie oraz z kamieniem Brisingamen na szyi. Według podań Freyja podróżuje po świecie pod postacią sokoła lub kota. Bogini najbardziej ceni sobie przywiązanie do ziemi i rodziny oraz troskę o inwentarz, a także zgodne pożycie małżeńskie i płodność. Dbanie o te wartości stanowi największą ofiarę jaką można złożyć bogini.

Dane z książek Sapkowskiego

Przed świątynią czekało kilka młodych i milczących kapłanek. Jarl pozdrowił je uprzejmie, wyraził chęć rozmowy z ich przełożoną, którą nazywał Modron Sigrdrifą. Weszli do środka, do wnętrza rozświetlanego słupami światła bijącymi z wysoko umieszczonych witraży. Jeden z takich słupów oświetlał ołtarz.
Wieża Jaskółki, str. 135
Nad skromnym marmurowym ołtarzem, nad figurkami kotów i sokołów, nad kamienną misą wotywnych darów, górowała statua Modron Freyji, Wielkiej Matki, w jej typowym aspekcie maternalnym - kobiety w luźnych szatach zdradzających przesadnie podkreśloną przez rzeźbiarza ciążę. Z pochyloną głową i zakrytymi chustą rysami twarzy. Nad złożonymi na piersi dłońmi bogini widoczny był brylant, element złotego naszyjnika. Brylant był lekko błękitny w zabarwieniu. Najczystszej wody. Duży. Na oko jakieś sto pięćdziesiąt karatów.
Wieża Jaskółki, str. 135
Sigrdrifa wstała, przeszła przez nawę, zatrzymując się przed ołtarzem i posągiem Modron Freyji. - Bogini - powiedziała - jest również patronką wieszczek. Jasnowidzek. Telepatek. Symbolizują to jej święte zwierzęta: kot, który słyszy i widzi ukryte, i sokół, który widzi z wysoka. Symbolizuje to klejnot bogini: Brisingamen, naszyjnik jasnowidzenia. Po co budować jakieś patrzące i słyszące urządzenia, Yennefer? Nie prościej zwrócić się o pomoc do bogini?
Wieża Jaskółki, str. 136

Dane z innych źródeł:

  • Freja lub Freyja - bogini nordycka, bliźniacza siostra Frejra. Bóstwo wegetacji, miłości, płodności i magii. Patronka wojny, według legend trzecia część poległych żołnierzy podlegała jej mocy. Jej mężem był Od (letnie słońce), córkami Hnoss ("skarb") i Gersimi ("klejnot"). Według mitów uważana za najpiękniejszą z bogiń, jej obecność na Asgardzie gwarantowała innym bóstwom szczęśliwe życie. Jej atrybutem był złoty naszyjnik Brisingham, za którego otrzymanie oddała się czwórce karłów - Brisingów. Często towarzyszyć jej miały białe koty, które powoziły jej rydwanem. Wyobrażano ją często jako postać otoczoną okrągłym pierścieniem, który przedstawiał jej naszyjnik i symbolizował płodność. Jest boginią, której poświęcono jest najwięcej mitów; zazwyczaj jednak sama bogini stanowi w nich przedmiot pożądania olbrzymów, bogów lub ludzi. Jej kult utrzymywał się do XIII wieku, a wiele jej atrybutów przypisano w Skandynawii Matce Boskiej,

Ciekawostki:

  • Możliwe że jest odpowiednikiem czczonej na kontynencie Melitele.