Wiedźmińska Wiki

Crossover banner.jpg
Wiedźmin Wiki na Fandomie

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Golem

Golem - wielka ożywiona bryła ziemi, pozbawiona wolnej woli i wypełniająca rozkazy pana, zazwyczaj pełniąca rolę strażnika. Został stworzony przez Alzura w grze Wiedźmin. Występuje też w Wiedźminie 2 np. kiedy Filippa wzywa go przeciwko Geraltowi (Ścieżka Iorwetha).

Dane z książek Sapkowskiego

- Smoki nie są wrogami człowieka - wtrącił Geralt. Czarodziejka spojrzała na niego i uśmiechnęła się. Wyłącznie wargami.
- W tej kwestii - powiedziała - zostaw ocenę nam, ludziom. Ty, wiedźmin, nie jesteś od oceniania. Jesteś od roboty.
- Jak zaprogramowany, bezwolny golem?
- Twoje, nie moje porównanie - odparła zimno Yennefer. - Ale cóż, trafne.


Miecz przeznaczenia, str. ??

- Narobi sobie kłopotów - syknęła. - Oj, narobi. Uważaj, Geralt. Nie myśl, że jeśli przyjdzie co do czego, a ty nie wykażesz rozsądku, to będę cię bronić.
- Bez obaw - uśmiechnął się. - My, to znaczy wiedźmini i bezwolne golemy, działamy zawsze rozsądnie. Jednoznacznie i wyraźnie wytyczone są bowiem granice możliwości, między którymi możemy się poruszać.


Miecz przeznaczenia, str. ??

- Wiedźminie - odezwał się nagle Trzy Kawki. - Chcę ci zadać jedno pytanie.
- Zadaj.
- Czemu nie zawrócisz?
Wiedźmin przez chwilę przyglądał mu się w milczeniu.
- Naprawdę chcesz to wiedzieć?
- Chcę - powiedział Trzy Kawki zwracając ku niemu twarz.
- Jadę z nimi, bo jestem bezwolny golem. Bo jestem wiecheć pakuł gnany wiatrem wzdłuż gościńca. Dokąd, powiedz mi, mam pojechać? I po co? Tutaj przynajmniej zebrali się tacy, z którymi mam o czym rozmawiać. Tacy, którzy nie przerywają rozmowy, gdy podchodzę. Tacy, którzy nawet nie lubiąc mnie, mówią mi to w oczy, nie rzucają kamieniami zza opłotków. Jadę z nimi z tego samego powodu, dla którego pojechałem z tobą do flisackiej oberży. Bo jest mi wszystko jedno. Nie mam miejsca, do którego mógłbym zmierzać. Nie mam celu, który powinien znajdować się na końcu drogi.


Miecz przeznaczenia, str. ??

- W więzieniu? Słyszałem, że Yennefer jest wspólniczką Vilgefortza.
- Jest jego więźniem. Zauroczona i zahipnotyzowana, zaprogramowana jak golem dokona zamachu. Po czym popełni samobójstwo.


Pani Jeziora, str. ??

Marti Sodergren doszła do siebie po przebytym kryzysie i choć blada jak śmierć, sztywna i nienaturalna w ruchach jak golem, czarowała sprawnie i efektywnie.


Pani Jeziora, str. ??

Ciekawostki

  • W dzienniku nazwany jest "elementem ziemi'.
  • Jest młodszym bratem d'ao.