Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Graveir

Graveir - odmiana ghula, rzadziej występująca, podobnie jak on żywiąca się zwłokami. Stworzenie bez własnej niszy ekologicznej, relikt czasu przenikania sfer. W walce z nim trzeba być bardzo ostrożnym, gdyż zatruć się można jadem trupim. Lekarstwem na truciznę jest "Wilga".

Graveir w grze The Witcher

Szkic koncepcyjny graveira

Wizerunek z Gry Wyobraźni

Dane z książek Sapkowskiego

I było coś, co żyło tylko po to, by zabijać. Z głodu, dla przyjemności, powodowane czyjąś chorobliwą wolą, z innych przyczyn. Mantikora, wyvern, mglak, żagnica, żyrytwa, przeraza, leszy, wampir, ghul, graveir, wilkołak, gigaskorpion, strzyga, zjadarka, kikimora, wipper.


Ostatnie życzenie, str. 121

Graveir to odmiana ghula. Jest do ghula bardo podobny, ale znacznie większy. Różnią go, jak widzisz, te trzy kościste grzebienie na czaszce. Resztę ma jak każdy trupojad. (..) Pazury krótkie i tępe, przystosowane do rozgrzebywania mogił, do rycia w ziemi. Mocne zęby, którymi druzgocze kości i długi, cienki ozór, służący do wylizywania z nich szpiku. Taki dobrze zaśmierdziały szpik to dla graveira przysmak...
(...)
Graveiry, tak jak i ghule i inne potwory z tej grupy, nie mają własnej niszy ekologicznej. Są reliktami okresu przenikania sfer. Zabijając je, nie narusza się układów i powiązań, jakie panują w przyrodzie, w naszej obecnej sferze.


Krew elfów, str. 93

Graveiry występują dość rzadko, na szczęście, bo są to cholernie niebezpieczne sukinsyny. Najmniejsze skaleczenie w walce z graveirem oznacza zakażenie jadem trupim. Którym eliksirem leczy się zakażenie jadem trupim, Ciri?
- "Wilgą".
- Prawidłowo. Ale lepiej unikać zakażenia. Dlatego walcząc z gravierem nie wolno zbliżyć się do drania. Walczy się zawsze z dystansu, a cios zadaje z doskoku.


Krew elfów, str. 94

- Zaiste - powtórzył krasnolud. - Urokliwe miejsce na spędzenie nocy. Elfi cmentarz. Jeśli mnie pamięć nie myli, wiedźminie, niedawno wspominałeś o ghulach? No, to wiedz, że ja je czuję wśród tych kurhanów. Tu musi być wszystko. Ghule, graveiry, upiory, wichty, elfie duchy, zjawy, widma, pełen przegląd.


Chrzest ognia, str. 115

Dane z oficjalnej strony gry The Witcher

  • "Stworzenia te przypominają nieco ghule, ale są od nich większe. Ich dłonie zaopatrzone są w mocne, krótkie pazury służące do rozgrzebywania ziemi. Posiadają one także mocne zęby służące do miażdżenia kości i długie języki, za pomocą których wylizują szpik. Zabijanie graveirów nie narusza równowagi w przyrodzie."
  • "Starszy, przez co jeszcze wredniejszy brat ghula, który lubi świeże mięsko żółtodziobów zapuszczających się nocami na cmentarze. Jeśli jakimś cudem nie zabije swojej ofiary, na pewno zarazi ją jakimś paskudnym choróbskiem. Najlepiej połechtać go srebrnym ostrzem - robi się wówczas bardziej spolegliwy i skłonny do współpracy."

Ciekawostki i inne informacje

  • Graveiry często grasują na cmentarzach lub pobojowiskach.
  • Lekarstwem na jad trupi jest eliksir "Wilga".