Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Guślarz
Tw3 journal pellar.png
Guślarz
Module
|- Informacje
Rasa
Człowiek
Płeć
Mężczyzna
Kolor włosów
Grey
Kolor oczu
Niebieski
Profesja
Znachor

Guślarz -  stary wioskowy szaman mieszkający nieopodal wsi Konary. Jak mało kto znał się wróżbach i gusłach. Od lat służył radą i pomocą okolicznej ludności, która darzyła go większym zaufaniem niż cuchnących jodyną i amoniakiem lekarzy, czy nachalnych kapłanów - chociażby Wiecznego Ognia. Z czasem Guślarz obrósł w liczne lokalne opowieści i legendy. Jedną z nich była zdolność porozumiewania się z duchami. Nic więc dziwnego, że ludzie kierowali liczne prośby ku odprawieniu Dziadów, które mogłyby pomóc dostać się w zaświaty niespokojnym duszom zmarłych. Nie zabrakło również tych mniej życzliwych plotek - choćby tych, mówiących o tym, jakoby Guślarza łączyły niepospolite stosunki z zwierzętami hodowlanymi. Starsi mieszkańcy Konarów szemrali również o mrocznej przeszłości znachora, który za młodu zamordował własnego ojca siekierą.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Podczas poszukiwań żony i córki Krwawego Barona, Geralt z Rivii udaje się do Guślarza, który widział się z Anną Stenger na krótko przed jej zniknięciem i podarował jej tajemniczy amulet. Przed chatą starca stoją gniewni ludzie Barona, którzy zamierzają wymierzyć szamanowi karę za nieudolne wyleczenie ich towarzysza z niestrawności, które tylko pogorszyło sytuację biedaka. Po pozbyciu się żołnierzy przez wiedźmina, Guślarz wpuszcza łaskawcę do środka.

Starzec zaznajomiony ze sprawą opowiada, że podarowany przez niego amulet miał być dla Anny ochroną przed złymi mocami, które wyciągały po nią palce. Szaman zgadza się pomóc, do tego jednak potrzebna jest mu Księżniczka - koza, która jak na złość uciekła do lasu. Niekwapiący się zbytnio do szukania ulubienicy Guślarza, Geralt musi zapuścić się w bory i przyprowadzić kozę do właściciela.

Guślarz na prośbę Geralta odprawia w końcu znany tylko jemu rytuał, w trakcie którego wstępują w niego duchy. Dzięki obrządkowi wiedźmin dowiaduje się, że Anna poroniła, a zaniedbany pochówek noworodka przyczynił się do powstania potwora - porońca. Guślarz udziela Białemu Wilkowi dalszych wskazówek.

W przypadku zabicia porońca starzec posłuży się krwią potwora by odnaleźć ślady bliskich Barona.

W dalszej częśći fabuły znachor prosi wiedźmina o pomoc w odprawieniu obrzędu Dziadów. Gdy Guślarz odprawia w Kręgu na Kłomnicy rytuał, Geralt zabija pojawiające się hordy potworów. Jako jeden z pierwszych, objawia się duch, który złorzeczy i grozi Guślarzowi. Szaman przepędza zjawę, a wkrótce rytuał przerywają Łowcy czarownic. Białowłosy może stanąć w obronie uczestników lub nie mieszać się w to. To drugie spowoduje złość Guślarza.

Po Dziadach Guślarz poprosi o pomoc w uporaniu się z tajemniczym duchem, który zakłócił spokój obrzędu. Starzec w końcu wyjawia prawdę na temat oblicza zjawy. Upiorem jest ojciec Guślarza, który został przed laty zamordowany przez syna za znęcanie się nad matką. By przepędzić zmorę należy spalić zwłoki ojca, które nadal spoczywają na Krzywuchowych Moczarach. Geralt może zgodzić się pomóc Guślarzowi, dzięki czemu zyska jego wdzięczność oraz rabat na składniki i receptury alchemiczne.

Dziennik

Jak w przypadku wielu wioskowych szamanów, zaklinaczy i znachorów, wokół mieszkającego niedaleko wsi Konary czarownika narosło wiele legend i opowieści. Jedne opowiadały, że ma on dar komunikacji z duchami, inne – że za młodu wpadł w szał i siekierą zamordował własnego ojca. Jeszcze inne mówiły o tym, że zwykł spółkować z hodowlanymi zwierzętami.

Wszystko to budziło w mieszkańcach Velen obawę, ale i szacunek, co wydatnie pomogło Guślarzowi zdominować okolicznych ludzi w interesach.
Bywa jednak, że i najlepszym znachorom zdarza się błąd w sztuce. Gdyby nie interwencja Geralta, nie wiadomo jak skończyłaby się przygoda starego wróża z rozsierdzonymi żołdakami Barona.
Guślarz okazał się większym fachowcem w kwestii wróżb niż w leczeniu niestrawności. Chociaż część odpowiedzi udzielonych wiedźminowi była niejasna, Geralt zdołał ułożyć je w logiczną całość.
Jakiś czas potem stary Guślarz poprosił Białego Wilka o pomoc przy rytuale Dziadów. Kiedy obrzęd zakłócili łowcy czarownic, Geralt nie stanął w obronie jego uczestników, co rozsierdziło wróżbitę.
Określenie „trup w szafie”, jak zwykło określać się niewygodne sekrety, w przypadku Guślarza pasowało jak ulał. Upiór jego ojca, starego Jamroza, pragnął odwetu na swym mordercy.
Dzięki interwencji Geralta nie doszło do zemsty zza grobu. Tajemnica morderstwa została wyjaśniona, a Guślarz, mimo że był winny zabójstwa, okazał się również ofiarą wydarzeń sprzed lat.

Pomagając starcowi w uporaniu się z demonami z przeszłości, wiedźmin zaskarbił sobie jego dozgonną wdzięczność.

Zadania

  • Sprawy rodzinne
  • Dziady
  • Polowanie na czarownicę
  • Na ratunek Księżniczce

Filmy