Wiedźmińska Wiki

Crossover banner.jpg
Wiedźmin Wiki na Fandomie

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

G SS Król Henselt.jpg

Henselt - król Kaedwen, który od wielu lat toczy spór z Demawendem o Górne Aedirn, zwane przez niego i ludzi z jego świty Dolną Marchią. Jest zagorzałym rasistą, to z jego ust wyszedł plan eksterminacji nieludzi nad PontaremGwenllech i Buiną

W jego wyglądzie charakterystyczna jest broda i małe, przenikliwe oczy. Henselt poświęca wiele energii, czasu i pieniędzy na walkę z Wiewiórkami.

Zabity przez Vernona w 1274 lub w 1275 ginie w nieznanych okolicznościach .

Dane z książek Sapkowskiego

Po przeciwnej stronie stołu zasiadał Henselt, król Kaedwen, biegając po uczestnikach narady małymi przenikliwymi oczami, błyszczącymi w brodatej jak u rozbójnika fizjonomii.


Krew elfów, str. 199

- Co nowego w Kaedwen? - spytała Yennefer, udając, że nie widzi, na co patrzy Geralt. - Twój król Henselt nadal traci siły i środki na ściganie Wiewiórek po lasach? Nadal myśli o karnej ekspedycji przeciw elfom z Dol Blathanna?


Czas pogardy, str. 111

Gry

Wiedźmin

Cena neutralności – Henselt jest królem Kaedwen, rozległej i potężnej krainy na północy. Uchodzi za chciwca i gwałtownika. Wyglądem odbiega od klasycznego wyobrażenia króla z powodu brodatej jak u rozbójnika fizjonomii i małych, przenikliwych i rozbieganych oczu. Henselt toczy kłótnie z sąsiadami o sporne terytoria, znany jest również z niechęci wobec nieludzi.

Wiedźmin 2 Zabójcy Królów

Król Henselt jest istotną postacią w całej linii fabularnej Wiedźmina 2 i głównym antagonistą II aktu. Może także się pojawić w akcie III.

Ulegając podszeptom swojego doradcy - czarodzieja Detmolda, ruszył ku królestwu Aedirn, by zająć jego Górną Marchię. Wraz ze swoimi wojskami, na których stał czele, obozował w pobliżu krasnoludzkiej twierdzy Vergen, gdzie trzy lata wcześniej również doszło do podobnej bitwy. Do jego świty dołącza także Sheala de Tancarville chcąca zdobyć wpływy dla Loży w Kaedwen. Zastępuje ona zabitą przed fabułą gry Sabrinę Glevissig i próbuje odnowić obumarłe genitalia króla, który panicznie chce spłodzić męskiego potomka.

Ścieżka Iorwetha

Gracz ma szansę spotkać Henselta w czasie wyprawy po królewską krew (w zależności od losu księcia Stennisa). Pod koniec aktu II Henselt z armią w końcu atakuje Vergen. Jego atak zostaje odparty przez rzeszę chłopów oraz krasnoludów, którymi dowodziła Dziewica z Aedirn.

Ścieżka Roche

Gracz pod koniec aktu pierwszego, trafia do obozu Henselta, który przygotowuje się do ponownego ataku na Aedirn. Gracz pomaga królowi pozbyć się klątwy, jaka nad nim ciąży oraz ochrania go przed królobójcami. Zależnie od naszych decyzji pod koniec aktu drugiego, Henselt może zostać zabity lub przeżyć. Niezależnie od tego, Vergen zostaje zdobyte, a Górne Aedirn zostaje włączone do Kaedwen.

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

Nie występuje on już w części 3, bez względu na podjętą decyzję z poprzedniej części. Henselt ginie albo z ręki Vernona pod Vergen lub z nieznanych przyczyn przed wydarzeniami z Dzikiego Gonu. Ostatecznie osłabione przez brak króla państwa, zajmuje Redania.

Ciekawostki

  • Nosił taki sam pas, jak Władysław Jagiełło w filmie Krzyżacy .

Galeria

Wiedźmin 2 Zabójcy Królów

Gwint


Władcy Kaedwen herb Kaedwen
DagreadBendaHenselt
Inni członkowie dynastii kaedweńskiej
CaitlynElen