Wiedźmińska Wiki

Crossover banner.jpg
Wiedźmin Wiki na Fandomie

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Iorweth
Iorweth 01.jpg
Informacje podstawowe
Przydomek / pseudonim(y)
Lis Puszczy
Zwykły skurwysyn
Wiewiór
Tytuł(y)
Oficer
Płeć
Mężczyzna
Rasa
Elf
Lud
Aen Seidhe (Lud Wzgórz)
Narodowość
Zerrikania
Przynależność
Scoia'tael (dawniej)
Vrihedd (dawniej)
Informacje rodzinne
Kolor włosów
Czarny
Kolor oczu
Zielony
Informacje rodzinne
Rodzina
Saskia (partnerka)
Wystąpienia

Iorweth, zwany Lisem Puszczy - elf , dowódca jednego z komand Scoia'tael , partner Saskii.

Przeżył krwawy pościg. Gdy jego oddział został rozbity, na nowo zebrał skrzywdzonych niesprawiedliwością weteranów, zbuntowaną elfią młodzież i ściganych przez prawo krasnoludzkich najemników. Stworzył komando, które w późniejszych czasach stało się legendą. Elf nienawidzi ludzi, lecz gotowy jest współpracować z nimi na pewnych warunkach.

Iorweth jest jednym z najbardziej poszukiwanych bandytów w dolinie rzeki Pontar. W czasie wojny z Nilfgaardem dowodził komandem Wiewiórek, które nieustannie szarpało siły Północnych Królestw, a następnie przez wiele miesięcy wymykało się temerskim oddziałom specjalnym.

Charakterystyka

Niegdyś był bardzo urodziwym elfem paskudnie oszpeconym podczas pojedynku z pewnym rycerzem. Wygraną Iorweth przypłacił utratą oka i bliznami pokrywającymi prawą część jego twarzy. Z tego też powodu skrywa ją za chustą, której praktycznie nigdy nie zdejmuje. Jego ubiór zdobią insygnia krajów, które zdobył mordując szefów wywiadu. Do uzupełnienia tej niezwykłej „kolekcji” brakuje mu tylko emblematu Temerii. Aby jednak zdobyć ten symbol musiałby pokonać Vernona Roche'a.

Elf jest niebezpiecznym, bardzo zdeterminowanym idealistą. Wykazuje się często wielkim sprytem i odwagą, choć zdarza mu się także błędnie ocenić sytuację i ludzi. Jest nie tylko uzdolnionym przywódcą i znakomitym wojownikiem, lecz także artystą potrafiącym grać na flecie podłużnym.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Poparcie wśród nieludzi wobec Iorwetha rośnie i elf staje się nie tylko zagrożeniem dla krajów walczących ze Scoia'tael, ale także żywym sztandarem walki o niepodległość. Dowodem jego sprytu i efektywności jest pas który nosi przewieszony przez ramię, na którym ma zawieszone emblematy państw, które zdarł z piersi zabitych przez niego szefów wywiadu danego kraju (do zebrania całości brakuje mu tylko emblematu Temerii).

Przez pewien czas elf ze swym komandem ukrywa się na granicy Kaedwen, Aedirn i Temerii w lesie przy miasteczku Flotsam. Tam też spotyka ponownie swojego wroga, Vernona Roche'a, gdy na jaw wychodzi kolaboracja Elfa z Królobójcą, Roche stara się z zdwojoną siłą schwytać Iorvetha.

Po zdradzie królobójcy, Iorweth podejmuje decyzję o opuszczeniu Flotsam i przyłączeniu się do Dziewicy z Aedirn.

Ścieżka Iorwetha

Iorweth decyduje się pomóc Saskii w jej walce o utworzenie Wolnego Państwa, ofiarując jej swoich stu najlepszych łuczników.

Po decyzji w sprawie księcia Stennisa Iorweth wyrusza w głąb, aby zyskać więcej Scoia'tael. Pojawia się w trakcie oblężenia Vergen, rozbijając niedobitki Kaedweńczyków i zmusić tym samym Henselta do poddania się.

Jeżeli w Loc Muinne wyciągneliśmy z więzienia Filippe Eilhart to po walce ze smokiem Iorweth będzie na nas czekał.

Jeżeli ratowaliśmy Triss, znajdziemy go uwięzionego w obozie maruderów.

Ścieżka Roche'a

Po ucieczce z barki więziennej zajmuje się ochroną Saskii i "nie odstępuje jej nawet na krok". Geralt spotyka go osobiście dopiero w trakcie ataku na Vergen, gdzie ratuje go od śmierci. Obecność wiedźmina w oblężonym mieście jest dla elfa dużym zaskoczeniem, po jego postawie można wywnioskować, że jest wdzięczny Geraltowi za pomoc (lub poirytowany jego obecnością, jeżeli nie oddaliśmy mu miecza w trakcie spotkania z Letho).

W trakcie rozmowy z Triss w Loc Muinne dowiadujemy się, że cena za jego głowę wielokrotnie wzrosła. Jego dalsze losy nie są nam znane.

Dane z książek Sapkowskiego

- Traighlethan - poprawił bez nacisku elf z komanda Iorwetha. Jeszcze raz popatrzył na wyskrobane hasło i wstał z trudem.


Chrzest ognia, str.

Elf z komanda Iorwetha strząsnął z siebie ręce strażników, bez ociągania wszedł na pieniek i pozwolił nałożyć sobie pętlę.
- Niech ży...
Pieniek wykopnięto mu spod nóg.


Chrzest ognia, str.

Ciekawostki i inne Informacje

 • Obecnie jest z Saskią w związku partnerskim,
 • Obecnie mieszka ze swoją partnerką w Zerrikanii,
 • Iorweth potrafi pięknie grać na flecie,
 • Na lewej piersi i obojczyku ma tatuaż,
 • Iorweth ma wyłamanych kilka górnych zębów po prawej stronie szczęki,
 • Nie ma prawego oka:
  • W II akcie gry można go spotkać bez opaski na oku (tylko w „Ścieżce Iorwetha”),
  • Według popularnej teorii, Iorweth stracił oko w pojedynku z pewnym rycerzem który dzierżył tą samą włócznię, którą ugodzono Sabrinę Glevissig. Ich starcie było tak gwałtowne, że sama włócznia złamała się na elfie w pół. Dzięki czemu Iorweth został posiadaczem jej grotu.
 • Elf zakochany jest w Saskii, prawdopodobnie z wzajemnością,
 • Znał Yaevinna i nie zgadzał się całkowicie z jego poglądami,
 • W grze Wiedźmin zostaje wspomniany przez Yaevinna. W grze Wiedźmin 2 Yaevinn jest wspomniany przez niego,
 • Był na liście skazanych oficerów Scoia'tael z brygady Vrihedd. Nie wiadomo, w jaki sposób uniknął śmierci,
 • Łuk Iorwetha to zefhar,
 • Zręcznie włada wszelką bronią białą,
 • Nosi małe tarcze na przewieszonym przez ramię pasie, które są insygniami przywódców oddziałów specjalnych północnych królestw. Jednym z nich jest symbol Zakonu Płonącej Róży. Do „kolekcji” brakuje mu tylko symbolu przywódcy Niebieskich Pasów, Vernona Roche'a,
 • Vernon Roche, w odpowiedzi na kąśliwą uwagę elfa, określa go niezbyt cenzuralnym mianem „zwykłego skurwysyna”, na początku aktu I,
 • Kiedy przy drugim spotkaniu Geralt przypomni Iorwethowi, że Flotsam, które atakuje, też jest zamieszkane przez elfy i krasnoludy, ten mu powie, że niewiele się oni różnią od ludzi,
 • Był mocno przekonany o słuszności swoich poglądów, co powodowało że miał mylne przekonania na temat Foltesta, którego podczas rozmowy z Geraltem, określił słowami „Foltest był rasistą. Pozwalał, żeby w Temerii prześladowano starsze rasy”. Nie było to prawdą, gdyż na spotkaniu w Hagge, kiedy królowie rozmawiają o atakach Wiewiórek, Foltest przychylił się do planu ich pacyfikacji mówiąc, że uważa to za tragedię, ale nie ma innego wyjścia,
 • W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon miał wraz z kilkoma Scoia'tael pojawić się w Novigradzie, w piwnicy domu w dzielnicy nieludzi. Geralt miał trafić do niego, gdy ten grał na flecie tę samą piosenkę, co w poprzedniej części,
 • Podczas zadania „Pływające więzienie” mówi „Łatwe jak lembas z masłem”, co jest nawiązaniem do Władcy Pierścieni,
 • W Vergen, gdy Filippa wspomina o legendarnych 20 pierścieniach mocy jako potencjalnym źródle energii potrzebnej do uratowania Saskii, elf dopowiada „Jeden by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać” Jest to oczywiście nawiązanie do Wielkiego Pierścienia z Trylogii Tolkiena,
 • Na karcie do gwinta Francesca Findabair - Najpiękniejsza kobieta na świecie, obok Franceski widoczny jest Iorweth,
 • Głosu Iorwethowi użyczył Tomasz Borkowski,
 • Pojawia się w pożegnaniu białego wilka na ślubie Geralta i Yennefer.

Galeria

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Rysunki Koncepcyjne

Wiedźmin Pożegnanie Białego Wilka

Inne

Gwint