Wiedźmińska Wiki

Crossover banner.jpg
Wiedźmin Wiki na Fandomie

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Keira Metz
Keira Metz 01.jpg
Informacje podstawowe
Pochodzenie
Carreras , Temeria
Tytuł(y)
Wynalazczyni leku na Catrionę
Była Członkini Rady Królewskiej Temerii (dawniej)
Była Doradczyni króla Foltesta (dawniej)
Profesja
Czarodziejka
Płeć
Kobieta
Rasa
Człowiek
Przynależność
Loża Czarodziejek
Informacje rodzinne
Kolor włosów
Blond
Kolor oczu
Ciemny
Informacje rodzinne
Rodzina
Lambert (partner)
Wystąpienia

Keira Metz - blondwłosa czarodziejka , sławna twórczyni leku na plage Catriony , partnerka Lamberta , członkini Loży , znajoma Yennefer i Geralta.

Wygląd i Charakter

Keira jest niewysoka i szczupła, ma długie, proste włosy w kolorze blond.

Podczas bankietu na Thanedd założyła pantofelki ze skóry rogatej agamy i bluzeczkę z zielonego tiulu. Na szyi nosi medalion w kształcie krzyża ankh, srebrny, wysadzany cyrkoniami.

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon przez cały czas chodziła boso, niezależnie od miejsca, w którym się znajdowała.

Z charakteru porywcza, a nawet agresywna, nie bojąca się konfrontacji, głośna i wyzywająca, zarówno strojem, jak i zachowaniem.

Słynie z umiłowania wygód, dlatego źle znosiła życie na wsi i miano zwykłej wiedźmy. Skłonna jest do manipulacji i intryg.

W czasie III wojny Północy z Nilfgaardem, na skutek działań Łowców Czarownic ukrywała się w Velen. Wiedźmin pomaga czarodziejce z klątwą na Kłomnicy po czym chcąc podziękować zaprasza wiedźmina na kolacje a następnie usypia Geralta zaklęciem tylko po to by zdobyć notatki Aleksandra i przekonać Radowida o swojej użyteczności i tym samym uchronić się przed łowcami czarownic. Ostatecznie Keira zgadza się udać do Kaer Morhen , po czym pomaga obronić siedzibę Szkoły Wilka przed Dzikim Gonem.

Po bitwie wraz z Lambertem, wyjeżdża w nieznanym kierunku.

Historia

Przewrót na Thanedd

Podczas przewrotu została skopana i wyrzucona oknem przez Atrauda Terranovę. Wylatując spadła na Geralta. Po przewrocie wstąpiła do Loży, gdzie była jedną z najmłodszych członkiń, jednocześnie dość mało aktywną.

Czarodziejka z Temerii. Była też najmłodszą członkinią Loży. W czasie przewrotu na Thanedd, była w oddziałach specjalnych Królestw Północy, które miały za zadanie, aresztować stronników Nilfgaardu. Była też w grupie uderzeniowej Loży, która miała za zadanie schwytanie Vilgefortza.

Zasiadała w radzie królewskiej króla Foltesta (wraz z Triss i Fercartem) aż do czasu, gdy została wypędzona z Temerii.

Wiedźmin 3 Dziki Gon

Keira Metz 3.jpg

Geralt spotyka Keirę na bagnach w Velen. Czarodziejka tłumaczy mu, że życie i aktualna sytuacja polityczna świata, zmusiły ją do mieszkania na znienawidzonej wsi i udawania lokalnej guślarki. Keira pomaga Geraltowi w zdobyciu informacji na temat Ciri, w tym celu udają się do jaskini, w której swą siedzibę miał elfi czarodziej, który pytał czarodziejkę o Jaskółkę. Potem Geralt ma okazję pomóc Keirze, oczyszczając wyspę Kłomnicę z ciążącej na niej klątwy, za co ta wynagradza go miłym spędzeniem dnia. W dalszej części akcji, Keira podstępem zdobywa tajne notatki czarodzieja Aleksandra i postanawia przedstawić Radowidowi projekt potężnej broni w zamian za amnestię.

Geralt zażąda zwrotu notatek:
Keira odmawia i pojawia się możliwość zabicia jej.
Geralt stara się przemówić czarodziejce do rozsądku i proponuje jej skrycie się w Kaer Morhen:
Keira, zachowując notatki przystaje na propozycję, po czym pomaga wiedźminom w obronie Ciri przed Dzikim Gonem. Po skończonej walce, zakochuje się z wzajemnością w Lambercie, któremu podczas bitwy uratowała życie i razem opuszczają twierdzę w nieznanym kierunku. Po latach, Keira zasłynęła jako wynalazczyni leku na Catrionę.
Geralt pozwala czarodziejce na złożenie wizyty Radowidowi:
Jej urok i chęć pomocy na nic się zdają, a Radowid skazuje ją na śmierć poprzez nabicie na pal w Novigradzie. O jej śmierci Geralt dowie się od Triss , która poprosi go o pomoc w odzyskaniu zwłok Keiry.

Dane z książek Sapkowskiego

Nim wiedźmin odzyskał mowę, podeszła do nich niewy­soka, szczupła czarodziejka o długich, prostych włosach koloru słomy. Poznał ją od razu - była to ta w pantofel­kach ze skóry rogatej agamy i bluzeczce z zielonego tiulu, nie kryjącej nawet tak drobnego detalu jak mały pieprzyk nad lewą piersią.(...)Keira Metz spojrzała mu prosto w oczy, skrzywiła usta. Na szyi nosiła medalion w kształcie krzyża ankh, srebr­ny, wysadzany cyrkoniami.


Czas pogardy, str. 127

Ciekawostki i inne Informacje

 • Obecnie jest z Lambertem w związku partnerskim ,
 • Była dowódcą grupy ofensywnej, która oblegała zamek Rhys-Rhun,
 • Nienawidzi wsi,
 • Nie cierpi i boi się szczurów,
 • Głosu Keirze Metz użyczyła Zofia Zborowska,
 • Pojawia się w pożegnaniu białego wilka na ślubie Geralta i Yennefer,
 • W grze Wiedźmin 2, Cynthia, opisujac czarodziejki twierdzi że Keira jest znudzona i zrezygnowana przy rzucaniu czarów, uważa, że dawno straciła zapał do magii.

Dane z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon

Keira Metz 0.png

Spotkania Geralta z czarodziejką Keirą Metz zawsze należały do zaskakujących. Ostatnim razem, podczas sławnego puczu na Thanedd magiczka dosłownie wylądowała na wiedźminie po tym, jak jeden ze zbuntowanych konfratrów wyrzucił ją przez okno. Widoki towarzyszące ich powtórnemu spotkaniu w Velen były zdecydowanie przyjemniejsze dla oka.

Przysłowie „raz na wozie, raz pod wozem” doskonale obrazowało losy Keiry. Poważana niegdyś doradczyni Króla Foltesta została wygnana z Temerii, gdy czarodzieje utracili zaufanie. Późniejszą przynależnością do Loży czarodziejek zaskarbiła sobie też nienawiść zarówno władcy Redanii jak i Cesarza Nilfgaardu. W rezultacie musiała się ukrywać w zabitej dechami wiosze, pełniąc obowiązki lokalnej znachorki i czarownicy. Nie trudno zgadnąć, że szczerze nie cierpiała swego obecnego położenia.

Reputacja, a wraz z nią bezpieczeństwo czarodziejki, zależały od rozwiązania sprawy przeklętej wieży na Kłomnicy. Zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, Keira poprosiła o pomoc Geralta, licząc na jego doświadczenie w odczynianiu klątw i uroków.

Keira nigdy nie przestała tęsknić za blichtrem królewskiego dworu. Żyjąc w krytej strzechą chacie, wracała wciąż myślami do sal balowych i pałacowych ogrodów. Pewnego razu postanowiła więc uciec od ponurej atmosfery Velen i zorganizować wystawną kolację.

Zdobycie wyszukanych wiktuałów było mniej problematyczne niż znalezienie odpowiedniego towarzystwa. W roli współbiesiadnika Keira widziała jedynie Geralta. Wiedźmin ochoczo przyjął zaproszenie na kolację – ale, wykazując się nietypową dla niego wstrzemięźliwością, oparł się niedwuznacznym propozycjom czarodziejki.

Niestety, tak mile rozpoczęty wieczór zakończył się w sposób dla wiedźmina przykry. Keira uśpiła go bowiem podstępnie rzuconym zaklęciem – chcąc zapewne coś przed Geraltem ukryć...

Okazało się, że Keira konsekwentnie manipulowała wiedźminem, by przejąć notatki jej nieżyjącego konfratra, Aleksandra z Kłomnicy. Keira planowała użyć ich jako karty przetargowej w paktach z Radowidem.

Badania nad chorobą miały być dla niej glejtem powrotnym do życia bez wszy, pluskiew i brudu.

Jeżeli Geralt namówi Keirę na przyjazd do Kaer Morhen
Geraltowi udało się ostatecznie odwieść Keirę od pomysłu układania się z władcą, którego ulubionymi narzędziami negocjacyjnymi były kajdany i stosy. Zamiast do Oxenfurtu czarodziejka zgodziła się pojechać do Kaer Morhen.
W bitwie o Kaer Morhen czarodziejka dzielnie stawała przeciw sługom Eredina, ratując Lamberta od niechybnej śmierci.
Okazało się potem, że wspólna walka zbliżyła tych dwoje na tyle, że Keira związała się z Lambertem. Potwierdziło to moją obserwację, iż czarodziejki i wiedźmini wyraźnie mają się ku sobie.
Jeżeli Geralt zabije Keirę
Czarodziejka była zdeterminowana, by dopiąć swego, lecz Geralt nie mógł jednak pozwolić na realizację planów. Żadna ze stron nie chciała ustąpić, doszło więc do starcia, w wyniku którego Keira Metz poniosła śmierć.

Zadania

 • Polowanie na czarownicę
 • Po omacku
 • Magiczny kaganek
 • Zaproszenie od Keiry Metz
 • Mysia wieża
 • Przyjacielska przysługa
 • Dla dobra nauki
 • Bitwa w Kaer Morhen (only, if Geralt has successfully convinced Keira)
 • Krajobraz po bitwie (only, if Geralt has successfully convinced Keira)

Filmy

Galeria

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin Pożegnanie Białego Wilka

Inne

Gwint