Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Koniunkcja Sfer - Katastrofa we wszystkich światach, która nastąpiła około 1500 lat przed wydarzeniami z sagi. Sprawiła, że w na Kontynencie pojawiły się nowe gatunki istot z reguły nieprzyjaznych ludziom. Dla ludzi Koniunkcja Sfer przyniosła wspaniały dar (według magów) lub bezbożną zdolność (według kapłanów) zwaną powszechnie magią. Warto też zaznaczyć, że przez to wydarzenie elfy potrzebowały specjalnych zdolności, tak to dzięki odpowiednim zabiegom wkraczając w genetykę, udało się spłodzić istoty posiadające pewien specyficzny gen. Jedną z nosicielek była Ciri. Dzięki niej Starszy Lud otrzymał możliwość ewakuacji z zagrożonego zniszczeniem świata, do innego.

Dane z książek Sapkowskiego

Magia jest zatem zemstą i orężem Chaosu. To, że po Koniunkcji Sfer ludzie nauczyli posługiwać się magią, jest przekleństwem i zgubą świata. Zgubą ludzkości.
(...)
To, że po Koniunkcji Sfer niektórzy wybrańcy odkryli w sobie talent i magię, to, że odnaleźli w sobie Sztukę, jest błogosławieństwem piękna.
(...)
To, że po Koniunkcji Sfer odkryliśmy magię, pozwoli nam kiedyś dosięgnąć gwiazd.


Krew elfów, str. 272

I wtedy nagle przychodzi Koniunkcja Sfer i pojawiacie się tutaj wy, ludzie. Pojawiają się tu niedobitki ludzi, przybyłe z innego świata, z waszego dawnego świata, który udało wam się totalnie zniszczyć, waszymi własnymi, wciąż owłosionymi rękami zniszczyć, zaledwie pięć milionów lat po wykształceniu się jako gatunek.

Wieża jaskółki, str. 242

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

Koniunkcja Sfer
Tw3 book blue.png
Przedmiot można przeczytać.
Opis
Rynsztunek/slot
Księgi
Kategoria
Zwykły przedmiot
Typ
Książka
Źródło
Łup / Zakupu
Cena bazowa
10 Novigradzkie korony
Kupno
19 – 31 Novigradzkie korony
Sprzedaż
1 – 3 Novigradzkie korony
Waga
0 waga

Copies of this book can be found in the following locations:

  • In Triss' wrecked apartment in Novigrad.
  • In house on corner northeast of Ambasada Nilfgaardu marker w Górne Miasto.
  • One of the houses around the wine festival marketplace, east-northeast of Bażanciarnia w Górne Miasto.
  • In a house near the Plac Henryka III Tłustego w Górne Miasto.
  • In house around the Skwer oliwkowy.
  • In a house in San Sebastian.

It can also be purchased from the following merchants:

  • Halfling merchant, depending on Geralt's choices in Tajemniczy handlarz

Dziennik

Ludzie nauki mają wiele przywar. Najgorszą bodaj z nich jest skłonność, by to, co proste, opisywać niepotrzebnie skomplikowanymi terminami, które autorowi przydać mają nimb uczoności.

„Koniunkcja Sfer” jest świetnym na to przykładem. Tę nazwę, tak tajemniczo brzmiącą w uszach pospolitego człowieka, można zastąpić prostymi słowami: Zderzenie Światów. Pospolitymi słowami można też wytłumaczyć to zjawisko tak, by jego istotę zrozumiało nawet dziecko.

Wyobraź sobie, Drogi Czytelniku, że nasz świat to statek, który przemierza wielkie morze. Z jego pokładu widać czasem na horyzoncie inne, odległe statki – to gwiazdy. Okręty te wiozą różne towary i różne załogi. Zwykle mijają się, obserwując jedynie przez lunety. Ale raz na kilka tysiącleci na tym kosmicznym morzu występują sztormy tak silne, że pchają statki ku sobie, że jeden wpada na drugi. Część załogi z jednego statku może przejść na drugi, część towaru może przesypać się z jednej ładowni do drugiej. Kiedy pogoda się uspokaja, statki znów rozłączają się i płyną w swoją stronę – na zawsze zmienione.

Tak zwane „istoty postkoniunkcyjne”, czyli potwory rodzaju ghuli czy bazyliszków, to właśnie pasażerowie innego statku. I my, ludzie, jesteśmy rozbitkami, którzy przywędrowali na ziemie zamieszkane już przez Starsze Rasy z bardzo daleka, wbrew naszej woli. Tu też poznaliśmy magiczne arkana, o istnieniu których wcześniej nie wiedzieliśmy.

Czy Zdarzenie Światów nastąpi ponownie? Być może. Czy da się tego uniknąć, albo wręcz przeciwnie, przyspieszyć ten kataklizm? Niektórzy uczeni są zdania, że pewni ludzie mogą posiąść tę sztukę. Że rzadkie geny pozwalają im chwycić za ster naszego okrętu i pokierować nim – na bezpieczne wody bądź ku zgubie.

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Koniunkcja Sfer
Tw2 item book.png
Księga. Opisuje Koniunkcję Sfer.
Opis
Kategoria
Pospolity
Rodzaj
Książkia
Źródło
Vergen
Kupno
5164 oreny
Sprzedaż
4 oreny
Waga
waga 0

Dziennik

O tym magicznym kataklizmie, mającym miejsce około 1500 lat temu, napisano dziesiątki uczonych prac, rozpraw i traktatów. W wyniku tego wydarzenia w naszym świecie pojawiły się niespotykane dotąd gatunki istot, niemających tu swojej niszy ekologicznej. Reliktami przenikania sfer są między innymi graveiry czy ghule, choć elfie podania mówią, że również my, ludzie, jesteśmy przybyszami z tego czasu. Czarodzieje głoszą, że właśnie wówczas ludzkość otrzymała wspaniały dar i zarazem przekleństwo, jakim według nich jest magia.

W grze Wiedźmin

Koniunkcja Sfer
Books Generic other.png
Dzieło poświęcone słynnemu, magicznemu kataklizmowi
Opis
Typ
Książkia
Kupno
50 oreny
Sprzedaż
10 oreny
ID
it_scroll_207

Dzieło poświęcone słynnemu, magicznemu kataklizmowi. Opisuje pojawienie się potworów, początki człowieka i ludzkiej magii.

Zawartość

Koniunkcja Sfer
Adam Nivelle
"Kataklizm nazywany Koniunkcją Sfer nastąpił 1500 lat temu. W rezultacie katastrofy wiele obcych stworzeń zostało uwięzionych w naszej rzeczywistości. Reliktami Koniunkcji są na przykład ghule i graveiry, czyli istoty, które nie posiadają własnej niszy ekologicznej.
Elfy twierdzą, że w czasie Koniunkcji do tego świata przywędrowali ludzie. Tuż po tym, jak zniszczyli swój ojczysty świat. Elfy głoszą ponadto, że właśnie wtedy ludzie nauczyli się władać magią."
Wszystko to oczywiście podłe kłamstwa i chorobliwe wymysły nieludzi, którzy posuną się do najgorszych oszczerstw, byleby tylko uzasadnić swoje roszczenia.

Dziennik

Głosariusz: Koniunkcja Sfer

Lokacje