Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
"Krew i Wino"
W3 pakiet dodatkow 2015-04 PL.jpg
Szczegóły
Lokacje
Toussaint
Zleca
Anna Henrietta
Nagrody
5000 Koron
Winnica Corvo Bianco
Beczki z Winem Sangreal
Dublet z Beauclair

Wiedźmin 3: Krew i Wino - drugie duże fabularne rozszerzenie do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Jego akcja rozgrywa się w Toussaint.

Dodatek przynosi ze sobą nową linię fabularną oferującą ponad 20 godzin rozgrywki, a gracze po raz kolejny wcielają się w rolę Geralta z Rivii. Premiera odbyła się 31 maja 2016 roku.

Fabuła

Fabuła dodatku Krew i Wino przenosi nas wraz z postacią Geralta do całkiem nowej krainy o nazwie Toussaint będącej jednym z niewielu państw wiedźmińskiego uniwersum, które nie zostało jak dotąd dotknięte wojenną pożogą. Jak się szybko okazuje, panująca w Toussaint atmosfera sielanki i pokoju to jednak tylko i wyłącznie pozory, a znajdująca się nieco na uboczu kraina, w rzeczywistości skrywa mroczny i krwawy sekret.  

Tak oto Białemu Wilkowi przyjdzie po raz kolejny stawić czoła złu, które jest w stanie zwalczyć nie kto inny, jak tylko on - wiedźmin.

W serwisie Steam można przejrzeć osiągnięcia możliwie do wykonania w tej części gry. Geralt może brać udział w turniejach rycerskich, a także rozwijać Corvo Bianco - jedną ze słynnych winnic Toussaint. Oprócz tego otrzymał arcymistrzowski rynsztunek, zaś Pani Jeziora ponownie podarowała mu miecz Aerondight. Do nowych przeciwników doszli ci znani z pierwszej części gry m.in.: barghest, bruxa, fleder i garkain (na jad tego ostatniego pojawiłą się odtrutka w postaci kolejnego eliksiru) oraz oszluzg, szarlej, gigant i borowik.

Mechanika

W porównaniu do wydanej rok wcześniej na platformie PC Windows gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, drugi dodatek fabularny nie przynosi większych zmian w mechanice rozgrywki, jeśli nie liczyć szeregu nowości i poprawek, wprowadzonych wraz z kolejnymi aktualizacjami gry macierzystej. Podobnie jak w przypadku pierwszego płatnego DLC - Serca z Kamienia - otrzymujemy jednak całkiem nową i wielowątkową historię fabularną, która swoim rozmiarem dorównuje wydanej w 2007 roku pierwszej części serii.

Wraz z nią, w grze pojawia się oczywiście cała masa zadań pobocznych, nowe skarby i obozy bandytów do splądrowania, nieznane dotąd elementy ekwipunku i karty do gwinta oraz całkiem nowi bohaterowie niezależni. Inaczej niż w wypadku pierwszego DLC, akcja toczy się głównie na całkiem nowych i niedostępnych wcześniej terenach krainy Toussaint, które po zainstalowaniu dodatku pojawiają się na dotychczasowej mapie wiedźmińskiego uniwersum.

Ciekawostki

  • Dodatek Wiedźmin 3: Krew i Wino otrzymał w 2015 roku dofinansowanie od Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego. Dotacja wyniosła 150 tysięcy euro.
  • Wraz z Krwią i Winem do gry zawitała nowa talia inspirowana wyspami Skellige. Wśród nich znalazło się kilka nowych kart: Grzyby, Berserkerzy – kiedy zagramy tę kartę wszyscy przemienią się w niedźwiedzie - Drakkar - jednostka oblężnicza, Lugos Szalony - specjalna jednostka i Złoty Kogucik.
  • Podano również, że edycja kolekcjonerska zawiera fizyczne wersje talii Nilfgaardu oraz Królestw Północy.
  • Na potrzeby Krwi i wina nagrano 14 tysięcy linii dialogowych, czyli ponad dwa razy więcej niż dla Serc z kamienia.
  • Obszar gry wypełniony jest różnymi aktywnościami - pojawiło się 90 nowych zadań oraz 40 lokacji, w których znajdują się skarby, kryjówki złoczyńców czy leża potworów. Co ciekawe, odwiedzanie takich miejsc wpływa także na pobliskie tereny: jeśli na przykład wybijemy bandytów w głównym obozie, zmniejszy się ich liczba w całej okolicy.
  • Otrzymaliśmy do dyspozycji 12 nieznanych dotąd mutacji.
  • Spore zmiany przeszedł interfejs użytkownika, co niezwykle usprawnia zarządzanie ekwipunkiem itd.
  • Gracze otrzymali 100 nowych elementów zbroi oraz 30 broni, które pozwalają na skuteczniejszą walkę z 20 rodzajami dotąd nieznanych potworów. W związku z ogromnymi rozmiarami dodatku do 100 zwiększył się też maksymalny poziom możliwy do uzyskania w New Game Plus.

Streszczenie

Po wydarzeniach z Dzikiego Gonu Geralt otrzymuje zlecenie od księżnej Anny Henrietty, władczyni Toussaint, księstwa wasalnego zależnie od Nilfgaardu, słynącego z winnic i eksportu wina . Dwóch rycerzy z Toussaint zostało zamordowanych w dziwnych okolicznościach, a Geralt ma za zadanie znaleźć i zabić odpowiedzialnego potwora.

Po przybyciu do Toussaint Geralt bada morderstwo trzeciego rycerza. Z pomocą księżnej i kapitana Damiena de la Tour, rycerza kierującego śledztwami, Geralt odkrywa wskazówki, które sugerują, że rycerze zostali zabici za nieprzestrzeganie pięciu cnót, które wszyscy rycerze Toussaint przysięgają zachować i że Milton może być w niebezpieczeństwie . Geralt i księżna ścigają się z czasem w poszukiwaniu rycerza. Geralt przybywa w samą porę, by zobaczyć Bestię zabijającą Miltona de Peyrac Peyran, który towarzyszył Geraltowi do Toussaint. Geralt ściga Bestię, ostatecznie trafiając i walcząc z nim w magazynie. Zanim Detlaff zabije wiedźmina, Regis, wyższy wampir i przyjaciel Geralta, interweniuje i przekonuje Bestię do odejścia. Regis, którego Geralt uważał za dawno zmarłego, wyjaśnia, że ​​Bestia to wyższy wampir o imieniu Dettlaff. Regis został zregenerowany przez Dettlaffa po tym, jak pozornie zginął w bitwie, w wyniku czego Regis jest związany z Dettlaffem krwią zgodnie z ich wampirycznym kodeksem.

Geralt łączy siły z Regisem, aby dowiedzieć się, dlaczego Dettlaff popełnia morderstwa, mimo że jest obojętny wobec ludzkich spraw, według Regisa. Warzą miksturę, która pozwala Geraltowi zobaczyć pewne wizje wspomnień Dettlaffa, kierując je w stronę stoiska pucybuta. Geralt i Regis, uzyskując wskazówki od pucybuta, odkrywają kryjówkę Dettlaffa, a Geralt znajduje dowody, że Dettlaff jest szantażowany. Rhenawedd, była kochanka Dettlaffa, została porwana, a porywacze zmuszają Dettlaffa do zamordowania rycerzy. Regis zostaje w kryjówce Bestii i czeka, aż Dettlaff wróci, a Geralt zdaje raport księżnej i Damienowi. Na podstawie plamy z wina na jednym z kawałków papieru, które porywacze wysłali Dettlaffowi z nazwiskami swoich ofiar, Anarietta jest w stanie zidentyfikować wino jako zarezerwowane wyłącznie dla stołu książęcego. Geralt, Anarietta i Damien odwiedzają książęcą winnicę, a jej rządca przyznaje się do sprzedaży beczki wina tajemniczemu nabywcy. Wiedząc, że kupujący przygotował kolejną beczkę, Geralt i Damien urządzają zasadzkę w ruinach warowni Asttre.

Geralt i Anarietta udają się na przyjęcie w klubie Mandragora, w którym miał wziąć udział Cinttryjczyk. Geralt odkrywa próbę kradzieży klejnotu, który został udaremniony. Właścicielka rezydencji, w której odbywa się przyjęcie, Oriana, przyznaje, że złapała Cintryjczyka na gorącym uczynku i walczyła z nim, ostatecznie wyrzucając go przez okno i zabijając. Anarietta identyfikuje klejnot jako pamiątkę rodzinną, utraconą wiele lat temu; Oriana wyjawia, że ​​kupiła to od pewnej młodej kobiety. Geralt odzyskuje również nóż. Cintryjczyk zaatakował Orianę, którą Anarietta identyfikuje jako należącą do władcy pobliskiego zamku. Geralt zwraca uwagę na Anariettcie, że wino i klejnot są ściśle związane z księżną, co może prowadzić do zamachu na jej życie, ale księżna przedstawia alternatywną teorię. Spekuluje, że jej dawno zaginiona siostra Syanna może być w to zamieszana. Syanna została wygnana za rzekomo dotknięte Klątwą Czarnego Słońca, klątwą dla dziewcząt urodzonych w tym samym czasie, co zaćmienie Słońca. Anarietta zleca Geraltowi zbadanie zamku i odnalezienie Syanny, jeśli ona tam jest, i zwrócenie jej bez szwanku. Regis niespodziewanie pojawia się razem z Dettlaffem, mówiąc, że pomorze Geraltowi w znalezieniu szantażysty.

Ludzie Damiena De la Tour atakują kasztel, a Geralt zakrada się do tyłu, walcząc o dojście do kasztelu. W połowie dołączył do niego Regis i Dettlaff, z których ten drugi chce odzyskać Rhenawedd. Wewnątrz znajdują Rhenawedd, ale nie ma śladu innej kobiety. Geralt odkrywa, że Syanna i Rhenawedd to ta sama osoba, która upozorowała własne porwanie, a także była odpowiedzialna za sprzedaż wina książęcego i próbę kradzieży klejnotu. Czując się zdradzony, Dettlaff wpada we wściekłość, grożąc zniszczeniem Beauclair, stolicy Toussaint, chyba że Syanna zgodzi się na spotkanie z nim w ciągu trzech dni. Geralt wyjaśnia księżnej, że za tym wszystkim stoi Syanna, ale księżna nie chce w to uwierzyć. Dowiedziawszy się, że Dettlaff jest Bestią, żąda od Geralta wytropienia go i zabicia.

Geralt nie może zlokalizować Dettlaffa przez te trzy dni. Podczas gdy on i Regis informują o nowych ustaleniach księżną, docierają do nich wieści o mniejszych wampirach atakujących miasto. Geralt i Regis mają dwie możliwości: uwolnić Syannę, aby mogła porozmawiać z Dettlaffem lub znaleźć Ukrytego, który zmusi Dettlaffa do stawienia się w Tesham Mutna. Jeśli Geralt postanawia uwolnić Syannę, on i Regis znajdują Damiena de la Tour w mieście i przekonują go, by powiedział im, gdzie uwięziona jest Syanna. Geralt i Regis udają się do pokoju dziecięcego w pałacu, gdzie znajdują zaczarowaną krainę , w której siostry bawiły się razem jako dzieci. Geralt wchodzi w świat krainy, zwanej Krainą Tysiąca Baśni, odnajduje Syannę i wraca z nią do prawdziwego świata. Będąc w Krainie Tysiąca Baśni, Geralt ma możliwość odzyskania wstążki dla Syanny. Będąc tam, Syanna wyjaśnia również Geraltowi powód morderstwa rycerzy - to oni wygnali ją pod rozkazami, a niektórzy z nich wykorzystywali ją podczas podróży. Jeśli Geralt zdecyduje się znaleźć Ukrytego, rozmawia z Orianą, która oferuje mu drogę, jeśli zabije wampira atakującego sierociniec pod jej patronatem. Geralt zabija wampira, ale dowiaduje się też, że Oriana jest wyższym wampirem, który lubi pić krew małych dzieci w sierocińcu. Ponieważ Beauclair jest atakowane, Geralt opuszcza Orianę, ale grozi jej, że pewnego dnia wróci po nią i zabije ją. Geralt i Regis udają się do legowiska Ukrytego, gdzie po pewnym stopniu przekonują Ukrytego do wezwania Dettlaffa do Tesham Mutna.

W tym momencie możliwe jest kilka zakończeń. Jeśli Geralt zdecyduje się uwolnić Syannę ze świata krainy tysiąca baśni, Geralt, Regis i Syanna spotkają Dettlaffa w Tesham Mutna. Jeśli Geralt odzyska wstążkę dla Syanny, uratuje ją to przed zabójczym ciosem Dettlaffa. Następnie Geralt walczy z Dettlaffem z pomocą Regisa. Dettlaff pokonuje Regisa przed włączeniem Geralta i obaj walczą. Geralt pokonuje Dettlaffa po wyczerpującej walce. Ponieważ tylko wyższy wampir może naprawdę zabić innego wyższego wampira, Regis niechętnie zabija Dettlaffa. Geraltowi zostanie przyznany order vitis vinifera najwyższe odznaczenie Toussaint za zabicie Bestii. Zanim weźmie udział w ceremonii, Geralt może dołączyć do Regisa w odkrywaniu tożsamości potencjalnej piątej ofiary Syanny. Powracają do pucybuta, który kieruje ich w stronę żebraków zapłaconych za dostarczenie wiadomości z nazwiskami ofiar do Dettlaffa. Geralt i Regis zdobywają piąte zlecenie od żebraków, ujawniając, że ostatnią ofiarą była by Anarietta. Śmierć księżnej spełniłaby ostatnią cnotę, współczucie, ponieważ księżna była uważana za bezwzględną i surową w swoich karach. Geralt może następnie skonfrontować uwięzioną Syannę ze zdobytą informacją. Geralt bierze udział w ceremonii wręczenia nagród i zostaje u boku księżnej, osądzając Syannę za jej zbrodnie. Jeśli Geralt zdecyduje się nie prowadzić dochodzenia w sprawie piątej ofiary, lub jeśli to zbada, a następnie skonfrontuje się z Syanną, Syanna dźgnie Anariette spinką do włosów i z kolei zostanie postrzelona z kuszy Damiena de la Tour. Bez żywych spadkobierców księstwa Toussaint wpada w chaos.

Trzecie zakończenie kończy się, jeśli Geralt nie odzyska magicznej wstążki dla Syanny w bajkowym świecie. Dettlaff konfrontuje się z Syanną i zabija ją. Geralt może pozwolić mu odejść lub zabić go z pomocą Regisa. Niezależnie od jego decyzji Geralt zostaje wtrącony do więzienia za to, że nie uratował Syanny. Geralt umarłby w więzieniu lub stracony, gdyby Jaskier nie przekonał księżnej, by mu wybaczył. Po wyjściu z więzienia Geralt spotyka się z Regisem i może zajrzeć do piątej ofiary. Odkrywa, że ​​piątą ofiarą powinna być sama księżna, i udaje się do krypty książęcej, w której księżna rozpacza, w towarzystwie Jaskier. Księżna nie chce uwierzyć Geraltowi i zabrania mu, by widział ją ponownie.

Gdyby Geralt wybrał ścieżkę Ukrytego, starszy wampir zmusiłby Dettlaffa do spotkania Geralta i Regisa w Tesham Mutna. Wściekły Dettlaff atakuje ich obu, ale Geralt i Regis zyskują przewagę i zabijają go. Koniec jest taki sam, jakby Geralt nie zastanawiał się, kto ma być piątą ofiarą, a Syanna zabija Annę i zabija z kolei.

Geralt pije z Regisem, zastanawiając się nad swoją podróżą i wydarzeniami, których byli świadkami, a niekiedy pomagali. Zgadzają się, że zasługują na odpoczynek po tym wszystkim, co się wydarzyło. Jeśli Dettlaff został zabity, Regis zostaje zaatakowany przez wampiry i nazwany zdrajcą za to ,że zabił Dettlaffa. Regis mówi Geraltowi, że wyruszy na południe i zamieszka w mieście Nilfgaard.

Następnie Geralt wraca do domu do winnicy, która stanowiła część jego zapłaty za zabicie Bestii, gdzie spotyka niespodziewanego gościa. W zależności od wyborów i zakończenia gry podstawowej odwiedzającą osobą może być Yennefer, Triss, Ciri lub Jaskier.