Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Kwestia ceny - opowiadanie wchodzące w skład tomu Ostatnie życzenie.

Treść

Geralt zostaje zaproszony na dwór królowej Calanthe, władczyni Cintry. Musi się przebrać za pewnego rycerza, zwanego Ravix z Czteroroga. Podczas uczty siedzi obok samej królowej. Ma ona dla Geralta ważne zadanie. Nie wyjawia mu jednak na razie, na czym ono polega, jest jednak pewna, że Geralt je wykona, gdyż według niej wykonanie każdego zadania to tylko "kwestia ceny".

Tymczasem przyjęcie trwa dalej. Na uczcie jest wielu kandydatów do ręki księżniczki Cintry, Pavetty. Podczas uczty pojawia się jednak tajemniczy rycerz, Jeż z Erlenwaldu. Zgodnie ze swym ślubem nie zdejmuje on hełmu, dopóki nie wybije północ. Oznajmia, że Pavetta należy się jemu, zgodnie z prawem niespodzianki. Przed laty uratował bowiem życie jej ojcu, który zagubił się na polowaniu. Ten obiecał dać mu coś, co już ma, a czego się nie spodziewa. Była to właśnie Pavetta.

Słowa te urażają jarla Skellige - Cracha an Craite i wielu innych rycerzy. Po stronie Jeża stają jedynie opiekun Cracha - król Eist, a także druid Myszowór i Geralt. Druid przypomina, że prawa niespodzianki nie należy łamać. Calanthe daje znać wiedźminowi, że to Jeża ma właśnie zabić, on jednak odmawia wykonania zadania. Wybija północ. Jeż zdejmuje hełm i ujawnia swą twarz, twarz jeża. Oświadcza, że nie chce korony, tylko Pavettę. Pavetta oznajmia, że chce z nim odejść. Wściekły Crach rzuca się na Jeża i rani go. Wówczas Geralt ogłusza Cracha i w obronie Jeża zabija trzech strażników. Pavetta wydaje z siebie okrzyk, który powala na ziemię wszystkich ludzi. W ten sposób uwolniła moc, którą odziedziczyła po babce. Nie mając doświadczenia, straciła kontrolę nad uwolnionymi siłami. Geralt i Myszowór uderzyli w księżniczkę zaklęciem i przerwali jej kontakt z magią. Wybija północ (prawdziwa, bo wcześniejsze jej wybicie było efektem podstępu Calanthe). Jeż (a naprawdę Duny) odzyskuje ludzką twarz. Calanthe oddaje mu Pavettę.

Duny wyjaśnia, że został zaklęty przez czarnoksiężnika, któremu naraził się jego ojciec. Od północy do świtu ma ludzką twarz, a w pozostałe godziny twarz jeża. Tylko prawo niespodzianki mogło zdjąć z niego czar. Wstaje ranek, a Duny ma normalną twarz. Calanthe zdjęła z niego klątwę swoją zgodą. Wyjaśnia się, że Pavetta ma moc, ponieważ straciła dziewictwo z Dunym. Eist (ukochany Calanthe, który osłonił ją przed mocą Pavetty) oświadcza się królowej i zostaje przyjęty. Gdy Duny chce nagrodzić Geralta ten żąda od niego prawa niespodzianki. Pavetta jest bowiem w ciąży.

Bohaterowie

  • Geralt z Rivii - wiedźmin z cechu wilka
  • Calanthe - królowa Cintry, zwana „Lwicą z Cintry
  • Pavetta - księżniczka Cintry, córka królowej Calanthe
  • Jeż z Erlenwaldu (Duny) - książę, ukochany księżniczki Pavetty, zwany „Jeżem”; ciąży nad nim okrutna klątwa
  • Eist Tuirseach - jarl Skelige, ukochany Calanthe, opiekun Cracha
  • Myszowór - druid
  • Crach an Craite - książę ze Skelige, zalotnik do ręki Pavetty

Źródło

Na podstawie analogicznego hasła na wikipedi.