Lan Exeter

Lan Exeter - miasto leżące u ujścia rzeki Tango, zimowa stolica Koviru, leżąca na północ od Pont Vanis, stolicy letniej. Miasto to nie ma ulic, lecz kanały, z których najważniejszy jest Wielki Kanał, wiodący od portu do rezydencji monarszej.

Ważniejsze budynki i miejsca

  • Gmach Admiralicji
  • Ensenada, pałac monarchii kovirskiej
  • Siedziba Gildi Kupieckiej

Ważniejsi mieszkańcy

Dane z książek Sapkowskiego

Dotyczące opisu:

- Druidzi z Kovirskiego Kręgu - podjął po chwili czarodziej - znaleźli mnie w rynsztoku w Lan Exeter. Przygarnęli i wychowali. Na druida, ma się rozumieć.


Czas pogardy, str. 141

Płynęli Wielkim Kanałem, mijając imponujący gmach Admiralicji i siedzibę Gildii Kupieckiej. Płynęli wzdłuż promenad, wypełnionych kolorowym i dostatnio odzianym tłumem. Płynęli w szpalerze wspaniałych magnackich pałacyków i kupieckich kamieniczek, odbijających się w wozie Kanału tęczą przepysznie zdobionych, acz niebywale wąskich ścian frontowych.


Wieża Jaskółki, str. 273

Do głównego wejścia zimowej, monarszej rezydencji, pod wspaniały, wsparty na smukłych kolumnach fronton, wiodły wprost od Wielkiego Kanału imponujące, ale cholernie długie schody z białego marmuru.


Wieża Jaskółki, str. 276

Dotyczące lokalizacji:

Lan Exeter było zbudowane na wodzie, w szerokim ujściu rzeki Tango.


Wieża Jaskółki, str. 266

Ciekawostki i inne informacje

  • W Lan Exeter obowiązuje podatek od frontu domu - im front szerszy, tym podatek wyższy. Dlatego miasto pełne jest wąskich, choć pięknych kamieniczek.
  • Lan Exeter jest aluzją do Wenecji, gdzie również znajduje się Wielki Kanał zastępujący główną ulicę, a także do Amsterdamu, w którym również znajdziemy kanały, a dawniej płacono podatek od frontu kamienicy.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC BY-SA 3.0, o ile nie zaznaczono inaczej.
Crossover banner.jpg
Wiedźmin Wiki na Fandomie

CZYTAJ WIĘCEJ