Lilit

Lilit - bogini lub demon, czczona na wschodzie pod imieniem Niya , zyskała miano królowej demonów , istoty życia.

Czarodziej Eltibald odszyfrował napisy na menhirach Dauków, na płytach nagrobnych w nekropoliach Wożgorów, zbadał legendy i podania bobołaków i jednoznacznie stwierdził, że łączą one powrót Lilit z Przekleństwem Czarnego Słońca. Drogę dla Lilit miało utorować "sześćdziesiąt niewiast w koronach złotych, które krwią wypełnią doliny rzek". Następstwem tych wydarzeń miała by być zagłada rasy ludzkiej. Mag uważał, że chodzi o dziewczęta z rodzin królewskich, które urodziły się krótko po zaćmieniu.

Jej kult wyznawany był wiele lat temu , jeszcze w starożytności. Podania wskazują na to , że wschodnie ludy żyjące w tamtych czasach , plemiona Dauków i Wożgorów , powierzały jej losy , czciły i wysławiały jej potęgę i wielkość.

Legenda głosi , że Lilith była partnerką dla wyznawanego wtedy męskiego bóstwa. Popełniwszy karygodny czyn , została potępiona i zesłana w otchłań ciemności i zapomnienia. Tam osamotniona , odcięta od życia na ziemi , latami pielęgnowała uczucie gniewu i potęgowała chęć zemsty za odebraną sobie chwałę. Jednała się z przeklętymi , jak ona , duchami. Potężna pani demonów poprzysięgła swój rychły powrót , jednak jak dotąd nie udało się jej to. Będąc przeklętą , sama nie mogła znaleść wyjścia z otchłani , ani nie mogła zaznać słodkiego smaku zemsty. tkwi w czeluściach ciemności i czeka. Wiele ludów nadal wierzy , że istnieje do dziś i jest gotowa pomagać tym , którzy się do niej modlą i jej pomocy potrzebują.

Legendy głoszą, że przyjdzie czas Velen*, a Pani Ciemności wróci po swoją dawna chwalę. A jeśli kiedykolwiek przyjdzie komu zwracać modły i prośby do Lilith, niech pamięta, że kieruje nią żądza zemsty, a pomoc jej nie jest bezinteresowna. To demon, zawsze będzie oczekiwał czegoś w zamian. Jest to bardzo zła istota.

Lilith jest potężna, a czarna magia nie zna granic , zwana przez wiernych istotą życia, potrafi dokonać niemożliwego.

Ciekawostki

  • Podpisuje pakt tylko krwią i siłą potężnej magii.

Dane z książek Sapkowskiego

- (...) Wszystkie mówiły o zaćmieniu w sposób pozostawiający mało wątpliwości. Czarne Słońce miało zwiastować rychły powrót Lilit, czczonej wciąż na Wschodzie pod imieniem Niya, i zagładę rasy ludzkiej. Drogę dla Lilit miało utorować "sześćdziesiąt niewiast w koronach złotych, które krwią wypełnią doliny rzek".
Ostatnie życzenie, str. 87
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC BY-SA 3.0, o ile nie zaznaczono inaczej.
Crossover banner.jpg
Wiedźmin Wiki na Fandomie

CZYTAJ WIĘCEJ