Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Mahakam
Stolica Carbon
Władca Brouver Hoog
Jednostka monetarna Oren temerski
Język urzędowy Język Wspólny
Typ Państwa Starostwo
Herb centr
Herb Mahakamu - w polu złotym dwa skrzyżowane czarne młoty

Mahakam - pasmo górskie zamieszkane przez krasnoludy, gnomy a także niewielkie grupki bobołaków. Znajdują się tam liczne kopalnie, huty, zakłady metalurgiczne, kuźnie itp. Mahakam jest największym eksporterem żelaza i wytworów żelaznych do państw północnych oraz Nilfgaardu. Żelazo z Mahakamu słynie ze swojej jakości i jest powszechnie uważane za najlepsze na świecie. Sławą cieszą się też tamtejsze alkohole w szczególności piwo, podawane na odbywającym się raz na ćwierć wieku Mahakamskim święcie trunków podczas którego bramy Mahakamu otwarte są dla wszystkich.

Poza żelazem, Mahakam słynie z broni, którą wytwarza w swoich kuźniach przy użyciu najnowocześniejszych technik i wieloletniego doświadczenia. Jakość tę doceniają nawet wiedźmini, których miecze są wytwarzane właśnie w Mahakamie, a dokładniej pod górą Carbon. Bezpośrednią władzę w Mahakamie sprawuje krasnolud - Brouver Hoog. Jest on znany z swojego konserwatyzmu i tradycjonalizmu. Musi się on jednak liczyć także ze zdaniem zwoływanego przed podjęciem ważniejszych decyzji zgromadzenia klanów. Teoretycznym zwierzchnikiem Mahakamu był król Foltest, jednakże jego władza jest tylko iluzoryczna, gdyż na wszelkie próby mieszania się w sprawy Mahakamu krasnoludy grożą wstrzymaniem dostaw żelaza oraz zalaniem kopalń.

Wszystkie Mahakamskie prawa i tradycje zapisane są w Kodeksie Sztygara.

Kultura

Kultura i tradycja mają w Mahakamie ogromne znaczenie, do tego stopnia że z nieprzestrzeganie jej wiąże się z konsekwencjami prawnymi, w wyniku czego mieszkańcy Mahakamu nie cieszą się zbyt dużą swobodą i muszą uzyskiwać od starosty pozwolenie na wiele pozornie rutynowych czynności jak na przykład przystrzyżenie brody.

W odpowiedzi na narastające dezaprobatą związaną z ograniczoną swobodą. Krasnoludom nadane zostało prawo do spędzenia roku poza ojczyzną.

Wojsko

Na wojnę z Nilfgaardem krasnoludy z Mahakamu utworzyły Ochotniczy Huf Mahakamski, jednostkę bojową toczącą walki na najbardziej niebezpiecznych polach.

Społeczeństwo

Klany

  • Klan Breckenriggs
  • Klan Chivay
  • Klan Dahlberg
  • Klan Fuchs
  • Klan Vidmar
  • Klan Hoog
  • Klan Zigrin

Osoby związane z państwem

Dane z książek Sapkowskiego

Dotyczące opisu:

Regis nagle dał wyraz zdziwieniu, gdy okazało się, że głównym celem wędrówki nie jest enklawa masywu Mahakam, odwieczna i bezpieczna krasnoludzka siedziba. Zoltan, który zrobił się jeszcze gadatliwszy od Jaskra, oświadczył, że do Mahakamu nie wróci pod żadnym pozorem, i dał upust swej niechęci wobec panujących tam porządków, zwłaszcza zaś wobec polityki i absolutnej władzy starosty Mahakamu i wszystkich krasnoludzkich klanów, Brouvera Hooga.


Chrzest ognia, str. 131

I technika jest w Mahakamie [...] Hutnictwo i metalurgia! Wielkie piece, nie jakieś tam zasrane dymarki. Młoty wodne i parowe...
[...] Wszyscy wiedzą o technice. Ale nie wszyscy wiedzą, że Mahakam eksportuje stal. Do Królestw, ale i do Nilfgaardu też.


Chrzest ognia, str. 132

Dotyczące lokalizacji:

Ja już zdecydowałem, ruszam właśnie na dalekie Południe, do Sodden, Mahakamu i Angrenu. Wiadomo, że tam, którędy szły wojska, zawsze mnożą się straszydła.


Krew elfów, str. 99

Sforsował rzekę bez trudu - od czerwca nie padało, woda w Ismenie opadła znacznie. Trzymając się skraju lasu, dotarł na szlak wiodący z Wyzimy na południowy wschód, w stronę krasnoludzkich hut, kuźni i osiedli w Masywie Mahakam.


Czas pogardy, str. 8

Nad gościńcem leciały stada wron, kracząc donośnie. Leciały na wschód, w kierunku Mahakamu i Dol Angra, w kierunku Vengerbergu.


Czas pogardy, str. 11

Wy, wiedźmini, umiecie mieczami wywijać, ale przecie sami ich nie robicie. Takie miecze tylko u nas się kuje, w Mahakamie, pod górą Carbon.


Chrzest ognia, str. 92

Towar idzie przez Mahakam, przez Brugge, przez Verden, przez porty w Cidaris. [...]


Krew elfów, str. 170

Oren stoi słabo, a ceny kamieni w Wyzimie nie są za wysokie, za blisko do krasnoludzkich kopalni w Mahakamie.


Głos rozsądku 6, w zbiorze Ostatnie życzenie, str. ??

[...] rzeka Jarugą. [...] Na długim odcinku, o, tutaj, płynie wśród urwistych, niedostępnych brzegów, wśród skał Mahakamu...


Krew elfów, str. ??

W tafli Loc Eskalott przeglądały się porośnięte jodłą i modrzewiem wzgórza Craag Ros, wysunięta rubież masywu Mahakam.


Pani Jeziora, str. 484

Ciekawostki

  • Mahakam jako jedyne państwo północy nie musi się obawiać ataku ze strony Nilfgaardu jak mówił Zoltan zalali by wtedy swoje kopalnie i przenieśli w inne miejsce na przykład do ludzkich miast.
  • Jednym z dowodów potwierdzających powyższą tezę jest fakt, że w filmie końcowym Wiedżmin 2 Edycja Rozszerzona widzimy przebijającą sie przez państwa północne armie Nilfgaardu która omija Mahakam.

Galeria

Heraldyka

Inne