Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Mandragora inaczej zwana dziwostrętem. Jest to roślina bulwiasta, o kształcie przypominającym człowieka. Panuje ogólna opinia że mandragora po wyrwaniu z ziemi zawodzi i wrzeszczy rzucając klątwy, przez co można postradać zmysły, bądź nawet umrzeć. Jednakże jest to całkowicie mylna opinia która się wzięła z tego że mandragora jest silnie toksyczna, a jej opary mogą wywołać halucynacje, zawroty głowy, bądź nawet bardziej opłakane efekty. Tak więc, mandragora ani nie wrzeszczy, ani nie zawodzi, ani nie rzuca uroków. Mandragora jest bardzo drogą rośliną przede wszystkim cenioną w medycynie i farmacji. Wiele osób też uważa że wykorzystuje się ją do wytwarzaniu magicznych afrodyzjaków, lecz jest to kolejny zabobon. Inną ciekawą właściwością mandragory jest to że można z niej pędzić doskonały bimber ceniony wśród koneserów.

Dane z książek Sapkowskiego

Mandragora a. dziwostręt, rodzaj roślin z rodziny psiankowatych, obejmujący rośliny zielne, bezłodygowe z korzeniami rzepowemi, w których dostrzedz można podobieństwo do postaci ludzkiej; liście zebrane są w rozetę. M. autumnalis a. officinalis, uprawiana na niewielką skalę w Vicaro, Rowan i Ymlac, dziko rośnie rzadko. Jagody zielone, następnie żółknące, jadane są z octem i pieprzem, liście używają się w stanie surowym. Korzeń m., dziś ceniony w medycynie i farmacji, miał dawniej wielkie znaczenie w zabobonach, zwłaszcza u ludów Północy; wyrzynano z niego figurki ludzkie (alruniki, alrauny) i przechowywano w domach jako szacowny talizman. Uważano je za ochronę od chorób, dawały szczęście w procesach, kobietom zapewniały płodność i łatwe porody. Strojono je w sukienki i na nowinu dawano nową odzież. Korzeniami m. prowadzono handel, a cena ich dochodziła do sześćdziesięciu florenów. Do tegoż celu używane były korzenie przestępu (ob.). Wedle zabobonu był korzeń m. używany do czarów i czarodziejskich flirtów, a także trucizn; przesąd ten powrócił w okresie polowań na czarownice. Zarzut zbrodniczego posługiwania się m. postawiono m.in. w procesie Lukrezii Vigo (ob.). Używać m. jako trucizny miała też legendarna Filippa Alhard (ob.).

Effenberg i Talbot,
Encyclopaedia Maxima Mundi, tom IX


Chrzest ognia, str. 103

- Pierwszy raz widzę - przyznał się Jaskier, obracając w palcach kłączastą bulwę. - Rzeczywiście, nieco przypomina człowieka.
- Pokręconego przez lumbago - stwierdził Zoltan. - A ten drugi, o, wypisz wymaluj baba w ciąży. Ten zaś z przeproszeniem, jakby dwoje ludzi, zajętych pochędóżką. (...)
- Taka mandragora, jakem słyszał, to warzywo o wielkiej magicznej mocy - rzekł z przekonaniem Percival Schuttenbach.
- A jakże - potwierdził Jaskier, po czym golnął sobie, otrząsnął się i zaczął gadać. - Mało to ballad na ten ułożono? Czarodzieje zachowują wieczną młodość. Czarodziejki nadto wyrabiają z alrauny maść, która nazywa się glamarye. Wysmarowana taką maścią czarodziejka robi się tak piękna i czarowna, że oczy na wierzch wyłażą.


Chrzest ognia, str. 124-125

Bo jakkolwiek mandragora, wbrew powszechnej opinii, nie jest zdolna do rzucania uroków czy klątw, jest to w stanie świeżym roślina silnie toksyczna, tak dalece, że trująca jest nawet gleba wokół korzenia. Pryśnięcie świerzego soku na twarz lub na skaleczoną dłoń, ba, nawet wdychanie oparu może mieć fatalne skutki.


Chrzest ognia, str. 126

Ciekawostki i inne informacje

  • W Fen Carn, w okolicach elfiego cmentarza, rośnie żeńska odmiana mandragory.

Linki zewnętrzne

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

Korzeń mandragory
Tw3 mandrake root.png
Składnik alchemiczny. Używany do wytwarzania mikstur.
Opis
Rynsztunek/slot
Alchemia i rzemiosło
Kategoria
Zwykły przedmiot
Typ
Składnik alchemiczny
Źródło
Plant Grows wild
Cena bazowa
15 Novigradzkie korony
Kupno
34 – 38 Novigradzkie korony
Sprzedaż
3 – 5 Novigradzkie korony
Waga
0 waga

Korzeń mandragory does not grow in many places. This ingredient is used in the following formulae:

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Korzeń mandragory
Tw2 ingredient mandrakeroot.png
Składnik alchemiczny. Zawiera quebrith
Opis
Kategoria
Pospolity
Rodzaj
Składnik alchemiczny
Zawiera
Quebrith
Źródło
Grows wild / purchase
Kupno
1620 oreny
Sprzedaż
2 oreny
Waga
waga 0

While this plant grows wild and is quite abundant, it can also be purchased. Merchants who sell white myrtle include:

W grze Wiedźmin

Korzeń mandragory
Substances Mandrake root.png
Skladnik alchemiczny
Opis
Typ
Roślinność
Składniki
Substances Quebrith.pngSubstances Small Nigredo.png
Kupno
15 oreny
Sprzedaż
3 oreny
ID
it_ingr_064

Korzeń trującej rośliny o właściwościach magicznych.

Źródło

Notes

W Wiedźmin: Versus

Players can now pay "real world" money to buy mandragora (mandragora), which can be used within the game to buy alchemical items like potions, etc. Players who participate in special Versus events can also win mandrake.