Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Maria Luiza La Valette
Tw3 journal louisa.png
Maria Luiza La Valette
Module
|- Informacje
Rasa
Człowiek
Płeć
Kobieta
Kolor włosów
Brązowe
Kolor oczu
Ciemny
Tytuł(y)
Baronowa
Narodowość
Temeria
Przynależność
La Valette
Profesja
Szlachcianka

Maria Luiza La Valette  baronowa, faworyta (króla Temerii, Foltesta). Twierdzi się, że obydwoje dzieci baronowej, syna Bussy'ego i córkę Anais, spłodził nie stary baron La Valette, lecz właśnie król Foltest.

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

Po rozpoczęciu się wojny z Nilfgaardem, Maria Luiza przeprowadziła się do Novigradu. Występuje w misji ,,Spis cudzołożnic", gdzie Geralt szuka jej sprzątaczki, Molly. Jeśli w Wiedźminie 2 Geralt ocali Arjana, to będzie dla nas miła. Jeśli zaś Arjan umrze, Maria Luiza nie będzie chciała z nami rozmawiać. Dodatkowo gości u niej Morvran Voorhis. Możemy również ją spotkać na imprezie w Rezydencji Vegelbudów.

Zadania

 • Spis cudzołożnic
 • Kwestia życia i śmierci

Dziennik

O baronowej la Valette było swego czasu głośno w Temerii. Owa szlachcianka na jakiś czas związała się z królem Foltestem, któremu powiła nawet dwoje nieślubnych dzieci.

Stało się to przyczyną skandalu i buntu kilku możnych rodów, stłumionego krwawo przez królewskie wojska, które po ciężkich bojach zdobyły twierdzę rodu la Valette.
Jeśli Arjan żyje:
Na szczęście, dzięki interwencji Geralta z Rivii, towarzyszącego wówczas królowi Foltestowi, jej najstarszy syn, Arjan, mimo udziału w buncie, uratował głowę.

Nic tedy dziwnego, że Luiza la Valette miała wszelkie powody, by darzyć wiedźmina życzliwością, czego jawny wyraz dała podczas ich kolejnego spotkania.
Jeśli Arjan zostaje zabity:
Niestety, przy tej okazji najstarszy syn baronowej, który z mieczem w ręku bronił dobrego imienia matki, poniósł śmierć z ręki Geralta z Rivii, towarzyszącego wówczas królowi Foltestowi.

Nic tedy dziwnego, że Luiza la Valette miała wszelkie powody, by nienawidzić wiedźmina, czego jawny wyraz dała podczas ich kolejnego spotkania.

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Geralt zabija Arjana:

 • Jeśli w trakcie ucieczki z więzienia La Valette'ów Geralt zejdzie do lochów, natrafi on na baronową będącą brutalnie przesłuchiwaną przez jej oprawców. Po uratowaniu jej i zapewnieniu o swojej niewinności, baronowa niechętnie pomoże mu w ucieczce.
 • Jeśli w trakcie ucieczki Geralt pójdzie na wyższe kondygnacje więzienia(omijając lochy), natrafi na Baronową będącą przesłuchiwaną przez Shilarda, po krótkiej rozmowie namawia Nilfgaardczyka, by pomógł wiedźminowi w ucieczce.

Geralt oszczędza Arjana:

 • Losy Marii Luizy są nieznane, jej syn - Arjan - jest wielce zmartwiony o jej zdrowie i wypytuje wiedźmina o szczegóły, których Geralt, tak jak młody szlachcic, mogą się tylko domyślać.

Dane z książek Sapkowskiego

 • - Przecież ty od czterech lat żyjesz potajemnie z baronową La Valette - uśmiechnęła się znowu Meve. - Kochacie się jak dwa gołąbki, czekacie, by stary baron wreszcie wyciągnął kopyta.
  Krew elfów, str. 210

Ciekawostki i Inne Informacje

 • Marii Luizie głosu użyczyła Małgorzata Sadowska .
 • Foltest ofiarował jej w prezencie balistę .
 • Przyjażni się z Morvanem Voorhisem.

Galeria

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon