Wiedźmińska Wiki

Crossover banner.jpg
Wiedźmin Wiki na Fandomie

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Mniejsze zło - opowiadanie wchodzące w skład tomu Ostatnie życzenie.

Okładka ostatnie życzenie2.jpg


Treść

Geralt podróżuje po świecie w poszukiwaniu zajęcia. Po drodze zabija grasującą na bagnach kikimorę. Przyjeżdża do pobliskiego miasta o nazwie Blaviken. Liczy na to, że dostanie za nią trochę grosza, gdyż tamtejszy wójt imieniem Caldemeyn jest jego znajomym. Wójtowi brakuje jednak funduszy, dlatego też nie płaci wiedźminowi. Proponuje mu jednak, by zaniósł stwora do ich czarodzieja, Mistrza Iriona. Irion (a raczej Stregobor) zna Geralta i zaprasza go do swojej wieży.

Stregobor opowiada wiedźminowi swoją historię. Otóż przed laty pojawiła się pewna przepowiednia głosząca, że mutantki opanują świat. Dlatego też czarodzieje zaczęli je tępić, zabijając przy tym wiele niewinnych dziewczyn. Jedną z mutantek była księżniczka Renfri. Stregobor powiedział o przepowiedni jej macosze, księżnej Adeli, której bardzo pasowała taka sytuacja. Miała ona bowiem własne dzieci, które mogły po niej dziedziczyć, nie potrzebna jej była pasierbica. Wysłała więc łowczego, by zabił dziewczynę, lecz ten zginął, próbując wcześniej ją zgwałcić. Renfri uciekła, przyłączyła się do bandy siedmiu gnomów z Mahakamu i razem napadali na kupców. Nazywano ją Dzierzbą, gdyż swoje ofiary wbijała na pal. Któregoś dnia bandyci pokłócili się o łupy i pozabijali nawzajem. Przeżyła tylko Renfri. Stregobor znalazł ją i gdy Dzierzba próbowała go zabić zamknął ją w krysztale. Niestety, nie na długo. Pewien książę zbójników zdołał zdjąć z niej czar i zabrał do swojego ojca. Ten zaś wziął ją na tortury, by powiedziała, gdzie ukryła swe łupy. Przy torturach był drugi syn, który zabił ojca i uwolnił Renfri i mianował ją swą faworytą. Teraz Renfri (która zdołała uodpornić się na magię) ze swoją nową bandą ścigają Stregobora. Trzy razy im uciekał i trzy razy go dopadli. Teraz skrył się w Blaviken, lecz oni i tam dotarli. Czarodziej prosi Geralta, by zabił Renfri, gdyż jest ona potworem w ludzkiej skórze. Próbuje go przekonać, że musi wybrać mniejsze zło i zabić Renfri, która jest groźniejsza niż on. Wiedźmin odmawia. Uważa bowiem, iż Stregobor i Dzierzba są równie źli.

Wiedźmin wraca do karczmy. Od Caldemeyna dowiaduje się, że Renfri i jej banda przybyli do Blaviken. Nie można ich tknąć, gdyż mają list żelazny. Mogą robić co chcą i nikt ich za to nie ukarze. Geralt rozmawia z Renfri. Nakazuja mu ona wynosić mu się z miasta i nie mieszać się w jej prywatne porachunki. On próbuje ją przekonać, by zostawiła w spokoju Stregobora i oświadcza, że jeśli w swej zemście skrzywdzi niewinnych ludzi, to ją zabije. W nocy Dzierzba odwiedza Geralta w jego pokoju. Chce przekonać go, by wybrał mniejsze zło i zabił Stregobora. Wiedźmin cały czas utrzymuje, że zło jest jedno, choć sam zaczyna w to wątpić. Renfri opowiada mu o tym, co musiała przejść przez Stregobora. W końcu zgadza się wyjechać z miasta. Wspomina również, że dla maga ma tzw. tridamskie ultimatum.

Rano Geralt spotyka się z wójtem, który opisuje mu wszystkich zbójów Renfri. Jeden z nich dopuścił się okrutnego mordu na twilekańskim promie. Otóż on i jego kamraci schwytali tamtejszych pasażerów i zagrozili zabiciem ich, jeśli król nie wypuści z więzienia ich kolegów. Król odmówił i zbóje zaczęli wycinać zakładników, aż władca ustąpił. Stąd też wzięło się określenie "tridamskie ultimatum". Geralt zrozumiał w końcu straszną prawdę. Renfri go okłamała, nie wyjedzie z miasta.

Wiedźmin biegnie na plac, gdzie czekała na niego banda Dzierzby z propozycją przyłączenia się do ich sprawy. Odmawia i zbóje atakują go. Po krótkiej walce Geralt zabija napastników. Wraca Renfri. Oświadcza, że Stregobor wyśmiał jej ultimatum i powiedział, że może wybić całe Blaviken, a on i tak nie wyjdzie z wieży. Geralt i Renfri staczają ze sobą pojedynek. Dzierzba ginie. Stregobor wychodzi, by zrobić jej sekcję zwłok i sprawadzić, czy rzeczywiście była mutantką. Geralt nie pozwala na to i każe mu się wynosić. Na prośbę Caldemeyna Geralt wyjeżdża z miasta i już nigdy do niego nie wraca.

Tytuł utworu nawiązuje do wyboru mniejszego zła, jakiego musiał dokonać wiedźmin

Bohaterowie

Ciekawostki

  • Na podstawie opowiadania powstał komiks o tym samym tytule, wydany w roku 1993 nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka (ISBN 0867-1338). Autorami scenariusza są Andrzej Sapkowski i Maciej Parowski, rysunków - Bogusław Polch.
  • Fabuła opowiadania została zaadaptowana przez Michała Szczerbica w scenariuszu wyreżyserowanego przez Marka Brodzkiego filmu Wiedźmin, a także dziesiątego odcinka powiązanego z nim serialu. Geralta zagrał Michał Żebrowski, Renfri Kinga Ilgner a Stregobora Olgierd Łukaszewicz.

Źródło

Na podstawie analogicznego hasła na wikipedi.