Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Morvran Voorhis
Tw3 journal voorhis.png
Morvan Voorhis
Module
|- Informacje
Rasa
Człowiek
Płeć
Mężczyzna
Kolor włosów
Brązowe
Kolor oczu
Szare
Tytuł(y)
Cesarz Nilfgaardu
Dowódca Dywizji Alba
Narodowość
Nilfgaard
Przynależność
Korporacja Handlowa
Profesja
Monarcha

Morvran Voorhis - cesarz Nilfgaardu, następca Emhyra var Emreisa.

Biografia

Konspiracja przeciw Emhyrowi

W 1268 roku, kiedy był jeszcze dzieckiem, konspiracja w skład której wchodzili Joachim de Wett, Ardal aep Dahy, hrabia d'Arvy, Berengar Leuvaarden, Hrabia Broinne oraz Stefan Skellen planowali obalić Emhyra i zastąpić go kimś, kto pełniłby rolę ich marionetki. Pierwotnie ojciec Morvrana był brany pod uwagę, jednak ostatecznie zdecydowali się umieścić młodzieńca na cesarskim tronie. Nim zdołali podjąć jakiekolwiek działania, Leuvaarden zdradził spiskowców, którzy zostali następnie skazani na karę śmierci.

Dowódca dywizji Alba

Jakiś czas po śmierci Tibora Eggebrachta, Morvran został wyznaczony na dowódcę zbrojnej dywizji Alba oraz dołączył do Korporacji Handlowej Berengara Leuvaardena. Ze swoją wysoką pozycją i obywatelstwem czystej krwi jego status w społeczeństwie wzrósł. Był również najważniejszym generałem podczas trzeciej wojny północnej.

Zarządzanie Cesarstwem

Jako cesarz wydał wyrok na koadiutora Cesarstwa Petera Evartaena, głównego komornika w czasie wojen północnych, a później wielkiego podskarbiego koronnego, fałszywie oskarżając go o nadużycia. Uwięziony, umarł w zamku Winnenburg w 1301 roku, dopiero Jan Calveit zrehabilitował go pośmiertnie w 1328 roku.

Dane z książek Sapkowskiego

W końcowym okresie panowania Emhyra var Emreisa podniesiony do godności koadiutora Cesarstwa. ZA panowania cesarza Morvrana Voorhisa fałszywie oskarżony o nadużycia, skazany, więziony w zamku Winneburg. Zrehabilitowany pośmiertnie przez cesarza Jana Calveita w roku 1328.


Czas pogardy, str. 195

- Imperator Voorhis - powtórzył z naciskiem głęboki głos. - Imperator Voorhis, Stefanie Skellen. Który będzie ożeniony z moją Eilan lub z którąś z córek Joachima. A wtedy ja, jako wielki kanclerz koronny, de Wett jako marszałek spraw wewnętrznych. Chyba, że jako zwolennik jakiegoś tam ludu czy dudu deklarujecie rezygnację z tytułu i stanowiska. Co?
- Zostawmy w spokoju procesy historyczne - rzekł pojednawczo zakatarzony. - Tych i tak nic nie powstrzyma. Na dziś zaś, wasza łaskawość wielki kanclerzu aep Dahy, jeśli mam jakieś zastrzeżenia przeciw osobie princa Voorhisa, to głównie dlatego, że jest to człek żelaznego charakteru, dumny i nieugięty, na którego niełatwo wpłynąć.
- Jeśli można coś podpowiedzieć - odezwał się przeciągający sylaby. - Princ Voorhis ma syna, malutkiego Morvrana. Ten jest znacznie lepszym kandydatem. Po pierwsze, ma mocniejsze prawa do tronu, tak po mieczu, jak i po kądzieli. Po drugie, to dzieciak, za którego rządzić będzie rada regencyjna. Czyli my.


Pani Jeziora, str.

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

W trakcie pobytu Geralta w okupowanej Wyzimie, Morvran wypytał wiedźmina o jego przeszłość kiedy ten był golony przed audiencją u cesarza. W wolnej chwili cieszył się towarzystwem baronowej Marii Luizy La Valette w jej willi lub uczęszczał na wyścigi w pobliżu rezydencji Vegelbudów, gdyż jak sam twierdził konie "czasami bywają bardziej szczere od ludzi".

Zadania

  • Kwestia życia i śmierci
  • Audiencja

Dziennik

Morvran Voorhis, dowódca dywizji „Alba”, był nie tylko oficerem w randze generała, ale także czystej krwi arystokratą i dumnym synem Nilfgaardu. Określenie to przysługiwało wyłącznie rdzennym mieszkańcom stolicy cesarstwa i jej najbliższych okolic, nomen-omen nad rzeką Albą położonych.

Wówczas jednak Geralt nie miał pojęcia, jak dostojnej personie zlecono „zadanie mu kilku rutynowych pytań”. Znając wiedźmina, znajomość pozycji społecznej Morvrana nie zrobiłaby jednak na nim większego wrażenia"
Voorhisa wiedźmin spotkał także czas jakiś później, w Novigradzie. Tam generał nilfgaardzkiej armii, korzystając z neutralnego statusu Wolnego Miasta, bawił w gościnie u baronowej Luizy la Valette.

Ciekawostki

Galeria

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

Gwint

  • G SS Morvran Voorhis.jpg
  • Uwagi

    • Morvran's name means "the ugliest one" in Welsh.
    • Morvran appears much older during the events of Wiedźmin 3 than what the dialogue between conspirators suggests in the novels.
    • He carries the symbol of Korporacji Handlowej, indicating that he and his father are members of this organization. The Voorhis family still exists after the collapse of the conspiracy led by Ardal aep Dahy. Berengar Leuvaarden protected its influential members belonging to the guild, leaving the possibility of using Morvran in the future.