Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Myszowór
G S Myszowór.jpg
Informacje podstawowe
Pochodzenie
Mayena
Tytuł(y)
Przywódca Kręgu druidów Skellige
Profesja
Druid (profesja)
Hierofant (profesja)
Doradca Królewski
Płeć
Mężczyzna
Rasa
Człowiek
Narodowość
Skellige
Przynależność
Skelligijski Krąg
Informacje rodzinne
Kolor włosów
Siwy
Kolor oczu
Ciemny
Wystąpienia

Myszowór - druid , doradca królewski , hierofant , przywódca druidów ze Skellige , przyjaciel Geralta z Rivii.

Biografia

Jego pomoc okazała się niezwykle przydatna podczas tłumienia mocy wywołanych przez zdeterminowaną za wszelką cenę bronić Jeża królewnę Pavettę. Wściekłość tej cichej zazwyczaj dziewczyny spowodowała ujawnienie się zdolności magicznych o dużej mocy, wraz z możliwościami ich ukierunkowania. Druid wraz z Geraltem przerwał skierowany na nich atak magicznej energii, korzystając z odwrócenia uwagi księżniczki przez Kudkudaka. Pomógł także w zdjęciu klątwy z Emhyra var Emreisa skrywającego się pod imieniem Jeża z Erlenwaldu, znanego także jako Duny. Myszowór jako człowiek jest mistykiem wierzącym w siły przeznaczenia, ale także zręcznym dyplomatą i politycznym graczem, wysoce możliwe, że znany był mu znacznie szerszy obraz intrygi rozgrywającej się na jego oczach. Po wydarzeniach opisanych w opowiadaniu Kwestia ceny przebywał przy cintryjskim dworze jako nadworny mag i nauczyciel Pavetty, człowiek od specjalnych poruczeń królowej Calanthe.

Po wydarzeniach na dworze cintryjskim, Geralt ponownie spotyka Myszowora, gdy przybywa do Cintry, by spotkać się z Dzieckiem Niespodzianką. Kolejny raz spotkali się pod Brokilonem. Wtedy poszukujący Ciri Myszowór, pomógł Geraltowi i driadom pokonać grupę najemników.

Charakterystyka

Długa, siwa broda sprawia, że może uchodzić za sędziwego, w rzeczywistości jest jednak bardzo krzepkim mężczyzną o ogromnym talencie magicznym. Wyrobił sobie na Kontynencie bardzo pozytywną renomę, ceniony był jako nauczyciel i doradca m.in. przez Calanthe z Cintry czy Brana ze Skellige. Moce magiczne czynią z niego silnego sojusznika, jak i trudnego przeciwnika.

W czasie III wojny Północy z Nilfgaardem, przywódca Druidzkiego Kręgu na Skellige.Posiada rozległą wiedzę w dziedzinie magii, rytuałów, ziół, mitów i leczenia. Jak przywódca Kręgu, jest istotną osobistością na Skellige.

Dane z gry Wiedźmin 3 Dziki Gon

Tw3 journal mousesack.png

Większość druidów ze Skellige odbiega od zakorzenionego na Kontynencie stereotypu siwobrodego starca w białej szacie, bijącego pokłony świętym dębom, oswajającego wiwerny i nękającego lokalnych władców petycjami o objęciem okresem ochronnym coraz to nowych gatunków zwierząt. Nie inaczej było w przypadku Myszowora, dawnego druha Geralta.

Ten tyczkowaty mężczyzna o miotłowa tej brodzie był przywódcą druidzkiego kręgu na Skellige. Pełnił również rolę doradcy Cracha an Craite w sprawach magii i mistyki, jak również w kwestiach wymagających większej subtelności niż użycie pięści lub topora.

Myszowór był znany ze swego uporu i rzadkiej na Skellige tendecji rozważania wszelkich możliwych skutków mających zostać podjętych działań , przez co dojdzie z nim do ładu wymagało od rozmówcy czasu i pewnej dozy cierpliwości.

Trudno się tedy dziwić , że „pochopne” i „skrajnie nieodpowiedzialne” działania , pojęte przez Yennefer i Geralta w sprawie magicznej anomalii, w tym wykradzenie powierzonego pieczy artefaktu, wyprowadziły Myszowora z równowagi.

Jednak mimo trudnego charakteru i nieco nadszarpniętych relacji z Geraltem Myszowór bez wahania zgodził się przybyć do Kaer Morhen , by pomóc obronić Ciri przed siłami Dzikiego Gonu.

Gdy zawodziła perswazja i głos rozsądku, zmuszony do ostateczności Myszowór stawał się strasznym przeciwnikiem.

Przekonał się o tym Lugos Szalony gdy wiedziony gniewem zaatakował druida i towarzyszącego mu wiedzmina. Tak jak za dawnym lat,  Geralt i Myszowór stanęli ramię w ramię przeciw wrogowi.

Ciekawostki i inne Informacje

Dane z książek Sapkowskiego

- Kogóż jeszcze przywiodłeś, Eist? Krępy, krzepki mężczyzna z miotłowatą brodą i dryblas z kobzą na plecach przyklękli obok Cracha an Craite.
- Oto waleczny druid Myszowór, który, jak ja, jest przyjacielem i doradcą króla Brana. A to Draig Bon-Dhu, nasz sławny skald. Trzydziestu żeglarzy ze Skellige czeka zaś na podwórcu, płonąc nadzieją, że piękna Calanthe z Cintry ukaże się im choć w oknie.


Ostatnie życzenie, str.

Dane z innych źródeł

Komiks

Według komiksu Wiedźmin, Myszowór był synem wiedźmy Manissy, służącej Fregenalowi i zabitej w samoobronie przez Korina. Jego ojciec odszedł od Manissy gdy chłopiec był mały. Nie wiedząc o tym, że Korin zabił w samoobronie jego matkę, Myszowór (jako młody chłopiec) zaprzyjaźnił się z wojownikiem oraz z druidką Visenną, przez którą został przygarnięty i zabrany do druidzkiego kręgu w Mayenie (Droga bez powrotu).

Choć przez spiski czarodziejów i króla mayeński krąg został zniszczony, wraz z dwoma starszymi druidami Myszowór zaproszony został przez króla na turniej wiedźminów na specjalnie przygotowanej do tego celu arenie. Gdy turniej przerodził się jednak w masakrę wiedźminów ze szkoły Wilka, Myszowór pomógł w ucieczce Geraltowi, swojemu druhowi z dzieciństwa (Zdrada).

Myszowór, mimo argumentacji Eltibalda i Stregobora sprzeciwiał się uznaniu dzieci urodzonych w "roku Czarnego Słońca" za potwory podczas wspólnej narady druida z grupą czarodziejów (Mniejsze zło).

Choć Myszowór pojawia się w trzech z sześciu komiksów Macieja Parowskiego i Bogusława Polcha, żaden z nich nie jest oparty na żadnym z opowiadań Sapkowskiego, w których druid rzeczywiście się pojawia.

Film i serial

W filmie i serialu w rolę Myszowora wcielił się Aleksander Bednarz. Wystąpił w odcinku zatytułowanym Calanthe.

Gra

W grze zostaje jedynie wspomniany przez Hierfofanta , który mówi że Geralt znał się z Myszoworem przed swoją amnezją.

Wiedźmin 3: Dziki Gon 

W Wiedźmin 3 Myszowora Geralt spotyka na Ard Skellig, gdzie jest on hierofantem lokalnego kręgu druidów. Okazuje się, że nie chce dopuścić Yennefer do zniszczonej części puszczy, którą ta chciała zbadać. Przyzwala na to dopiero po zgodzie ze strony Cracha an Craite, nawet mimo tego, że czarodziejka wraz z wiedźminem ukradli z jego pracowni Maskę Uroborosa, choć jest tym faktem mocno poirytowany. Jego złość sięga zenitu, gdy Yen używa Maski, w wyniku czego artefakt traci swą moc, a nad wyspą rozpętuje się burza. Uspokaja się trochę, kiedy dowiaduje się, że było to niezbędne, by znaleźć Ciri, jednak nadal jest zagniewany, zarzuca czarodziejce dążenie do celu po trupach. Geralt może z nim zagrać w gwinta o unikatową kartę, a w późniejszym etapie gry - zwerbować go do obrony Kaer Morhen.

The Witcher (po polsku Wiedźmin)

W serialu the witcher w postać Myszowora wciela się Adam Levy , natomiast głosu użyczył Adam Cywka.

Galeria

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin Pożegnanie Białego Wilka

Inne

Gwint

Serial

Komiks

The Witcher (po polsku Wiedźmin)