Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Nazair
{{{artykuł-flaga}}} {{{artykuł-herb}}}
Język urzędowy
Język Wspólny
Ustrój
Monarchia
Typ państwa
Prowincja
Pozycja geograficzna

Nazair - nilfgaardzka prowincja[1][2] leżąca na południe od Gór Amell[2].

Od północy Nazair graniczył z Królestwem Cintry, granicę wyznaczała Dolina Marnadal[3]. Państwo graniczyło również z Mil Trachta - pojezierzem w Metinnie oraz prawdopodobnie z Mag Turga[3].

Historia

Z niepodległego Nazairu pochodziła królowa Cintry Becca, która związała się z Cerbinem - założycielem cintryjskiej dynastii. Mieli wiele dzieci, tron odziedziczył pierworodny syn Correl[1].

W latach 1197-1209 Cintra rządzona przez króla Corbetta popsuła sobie stosunki z Nazairem[1].

Około 1232 roku Nazair siał spustoszenie na południu Cintry paląc wsie. Królowa Calanthe, rządząca wówczas rok, wystąpiła Nazairczykom naprzeciw. Doszło do bitwy pod Chociebużem, w której zginęło 3 tys. ludzi. Calanthe zyskała po bitwie przydomek Lwicy z Cintry[1][4].

Później rozpoczęła się ekspansja cesarstwa Nilfgaardu na północ. W 1239 roku cesarstwo zajęło Ebbing, później Metinnę i Nazair. Państwa utraciły niepodległość[5].

Po 1263 roku i bitwie o Wzgórze Sodden Nazairczycy zorganizowali powstanie, lecz zostało ono zdławione przez młodych nilfgaardzkich oficerów[2].

Geografia

Znane miasta

Osoby związane z państwem

Dane z książek Sapkowskiego

- (...) Jakiś grubas ścina róże z krzewu ciotuni. A trzeba ci wiedzieć, że to nie byle co, ale niebieskie róże z Nazairu, sadzonki przywiózł jeszcze dziadunio.


Ostatnie życzenie, str. 57-58

- Tak, to prawda. Podbili Metinnę, Maecht, Nazair, Ebbing, wszystkie królestwa na południe od Gór Amell.


Krew elfów, str. 251

Ciekawostki

  • Z Nazairu pochodziły sadzonki niebieskich róż, rosnących na dziedzińcu posiadłości Nivellena.

Przypisy

Galeria

Heraldyka