Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Wolne Miasto Novigrad
Ustrój polityczny Teokracja
Głowa państwa hierarcha Cyrus Engelkind Hemmelfart
Jednostka monetarna Korona Novigradzka
Język urzędowy Język Wspólny
Herb
H Novigrad.png
Flaga
Flaga Novigrad.png

Novigrad - jest największym miastem Północy, istną metropolią ze znaczącą pozycją strategiczną, handlową i polityczną. Jest to miejsce idealne dla kupców, strudzonych podróżników, artystów, czy bogatych mieszczan. Z pewnością nie powinien być to punkt wycieczki dla żadnego czarodzieja, dopplera, czy wiedźmina. Słowem kogokolwiek parającego się magią, mającego do czynienia z dziwnymi, niecodziennymi kwestiami. Ostatnimi czasy nawet nieludzie nie mają w Novigradzie łatwego życia. Dlatego przed wyruszeniem w drogę, należy dobrze przemyśleć, czy korzyści płynące z wizyty są warte pewnego zagrożenia, z jakim wiąże się odwiedzenie tego wspaniałego, acz pełnego sprzeczności miasta.

W związku z inwazją Nilfgaardu w 1275 roku, po wkroczeniu wojsk cesarza Emhyra var Emreisa na tereny Velen, Wolne Miasto Novigrad stało się już nie do końca wolne. Ponadto uchodźcy z Ziemi Niczyjej próbując dostać się za mury stolicy Północy, wręcz zalali wszystkie mosty zań prowadzące. Wojna nie tylko wprowadziła większą liczbę żołnierzy na ulice, ale również zintensyfikowała działania Kościoła Wiecznego Ognia, czego efektem są częste zabawy z użyciem ognia, drewna i chrustu organizowane ku uciesze gawiedzi. Ich organizatorami są Łowcy Czarownic, którzy z ogromną pieczołowitością i zawziętością sumiennie wypełniają swą powinność.

Ważniejsze budynki i miejsca

W Novigradzie znajdują się cztery młyny wodne, osiem banków, dziewiętnaście lombardów, trzydzieści pięć oberży, dwanaście zamtuzów oraz dziewiętnaście światyń.

 • zamek Hierarchy
 • bank rodziny Vivaldich
 • świątynie Wiecznego Ognia
 • dom aukcyjny braci Borsodych
 • zamtuz Passiflora
 • manufaktury ciżm i sukna
 • siedziby banków i korporacji handlowych
 • port handlowy

W Grze Wyobraźni

 • Wielka Szpica - główna świątynia kultu Wiecznego Ognia
 • Ratusz miejski
 • Gnomia "Fabryka Wynalazków"

Banki

Obywatele Novigradu

Mieszkańcy

Nieżyjący Mieszkańcy

Historia

Novigrad powstał na elfich fundamentach, które stały w Dolinie Pontaru aż do Pierwszego Lądowania, kiedy to ludzie zajęli ten obszar zmuszając tubylców do ucieczki. Pierwszym władcą grodu był Sambuk - założyciel państwa o nazwie Łukomorze, który uczynił Novigrad jego stolicą.

W miarę ukształtowania się podziału politycznego Kontynentu, miasto stało się stolicą Redanii, jednak podczas Wojny Siedmioletniej zostało podbite przez Temerczyków. Za rządów Radowida III Śmiałego doszło do sporu pomiędzy Redanią i Temerią. Wówczas na mocy zawartego kompromisu Novigrad został ogłoszony Wolnym Miastem. Taki tytuł nosi do dzisiaj, ale dzięki Radowidowi V zachowuje go jedynie na papierze.

Po wydarzeniach w Loc Muinne czarodzieje masowo przybywali do Novigradu, mając nadzieję, że znajdą tu schronienie przez łowcami Radowida. Jednak można by rzec, iż wpadli z deszczu pod rynnę.

Geografia i ekonomia

Rola Novigradu w ogromnej mierze jest uwarunkowana jego położeniem geograficznym. Miasto leży u ujścia rzeki Pontar, która jest naturalnym szlakiem handlowym, dzięki czemu kupcy z najdalszych zakątków Kontynentu mogą szukać rynku zbytu właśnie w tej metropolii. Jak duże znaczenie dla Novigradu stanowi wymiana towarowa najlepiej świadczy dobrze rozwinięta, wartko prosperująca i pełna robotników portowa część miasta.

Położenie geograficzne zdeterminowało i zbudowało ekonomiczną potęgę stolicy Północy. Dzięki świetnie prosperującej morskiej wymianie handlowej, Novigrad obrodził ośmioma bankami, z filią Vimmego Vivaldiego na czele, mennicą i dziewiętnastoma lombardami. Ponadto pojawiły się różnorakiego rodzaju faktorie, rzeźnie, tartaki, co z kolei spowodowało powstanie dużego i pięknego Rynku w samym centrum miasta. Płatnerze, jak i kowale również nie cierpią na niedostatek i brak zainteresowania. Do Novigradu od lat zjeżdżają profesjonaliści w swoim fachu, tacy jak wiedźmini lub łowcy nagród, którzy uzupełniają bądź naprawiają swój ekwipunek.

W tym miejscu warto wspomnieć o rozległej sieci kanałów rozciągniętej pod miastem. Są to pozostałości po elfach, które przybyły do stolicy długo przed ludźmi. Zwykli mieszkańcy nie powinni się tam zapuszczać, gdyż w kanałach zalęgły się potwory, a chodzą słuchy, że nawet jakowe wąpierze tam bytują. Czarodziej Istredd z Aedd Gynvael w swoim dziele Monumenta Elforum dokładnie opisuje elfie ruiny znajdujące się pod metropoliami takimi jak Wyzima, Oxenfurt i Novigrad właśnie.

Władza

Jak wiadomo, epitetem z jakim łączy się nazwa Novigrad jest Wolne Miasto, dlatego oficjalnie nikt nie sprawuje tu władzy. Istnieje tu władza pozorna spełniana przez radę miejską będącą na sznurkach hierarchy Hemmerfalta. Od czasu inwazji wojsk Nilfgaardu, król Redanii, Radowid V Srogi wprowadził na ulice swoich żołnierzy, a sam, by zachować pozory, stacjonuje w oxenfurckim porcie. Dlaczego akurat ten kawałek ciasta, jakim stała się stolica Królestw Północy jest najsmaczniejszy? Oczywiście chodzi o strategiczne położenie u ujścia Pontaru, pełny skarbiec, ale przede wszystkim ogromną flotę, jaką dysponuje miasto. Nie bez powodu mówi się, że ten, kto kontroluje Wolne Miasto wraz z jego skarbcem, manufakturami, faktoriami i flotą, trzyma w ręku klucz do Królestw Północy.

Prowadzenie wojny wymaga ogromnej ilości pieniędzy, a właśnie na takim kapitale stoi całe miasto. Jest to również jeden z powodów, dla których Radowid prowadzi krucjatę przeciwko magom - konfiskuje ich niemałe majątki. To samo tyczy się nieludzi. Elfy co prawda mieszkają w dzielnicy biedoty, ale krasnoludy mają ogromne wpływy, chociażby Vimme Vivaldi. W końcu, by przejść do historii trzeba mieć pieniądze.

Dlatego też Novigrad stał się idealnym miejscem dla spiskowców, przestępców i intrygantów. Uliczki roją się od podejrzanych typów, zwykli żebracy nie są znowu tacy zwykli, rzezimieszki z wymalowanymi twarzami sieją postrach wśród mieszkańców, a zakapturzone krasnoludy wywołują dreszcz na plechach. Stolica Północy jest nieoficjalnie rządzona przez Wielką Czwórkę, w skład której wchodzą: Sigismund Reuven, Karl Varese vel Tasak, Franciszek Bedlam vel Król Żebraków oraz Cyprian Willey vel Skurwiel Junior.

Demografia

Novigrad zamieszkuje blisko 30 tysięcy mieszkańców, nie licząc przyjezdnych. W obliczu obecnej sytuacji liczba ta może diametralnie się zmniejszyć. W stolicy na każdym kroku widoczny jest podział społeczeństwa. Bogaci próbują izolować się od mniej zamożnych na różne możliwe sposoby i w miarę możliwości podkreślać swoją wyższość pięknym strojami, wyszukanym słownictwem, czy wyprawianymi balami.

Żebracy, bezdomni, czarodzieje, prostytutki mogą znaleźć schronienie w Zgniłym Gaju, do którego można dostać się po uprzednim powiedzeniu hasła, bądź płacąc niemałą sumkę odźwiernemu. Przybytek ten prowadzi Franciszek Bedlam, powszechnie znany jako Król Żebraków. Do biedniejszych dzielnic Novigradu należą Okrawki, Zamurze leżące poza miastem zamieszkałe przez chłopów i nieludzi. Istnym przeciwieństwem jest Złote Miasto, gdzie można znaleźć posiadłość Luizy La Valette, która obecnie sympatyzuje z Nilfgaardem oraz solidnie strzeżony dom należący do ambasadora var Attre.

Religia

W Novigradzie czci się wyłącznie Wieczny Ogień, na każdym kroku można spotkać kapłanów głoszących kazania oraz kapliczki, które skupiają wokół siebie mnóstwo wiernych. Ogromne wrażenie robi świątynia Wiecznego Ognia zlokalizowana w pobliżu Placu Elektorów. To właśnie tam ludzie proszą o bezpieczny powrót rodziny do domu oraz o czyraki dla sąsiadki. Ludność wierzy, że Wieczny Ogień ich chroni oraz wywołuje sraczkę u potworów. Pamiętajmy, że legenda przestaje być legendą, gdy ktoś zaczyna w nią wierzyć. Nie dziwi więc fanatyzm widoczny w mieście i pojawienie się Łowców Czarownic.

Na czele Łowców Czarownic stoi Kaleb Menge, który ku uciesze gawiedzi uwielbiającej swąd palonego mięsa, pali na stosie każdego parającego się magią. Do najbardziej efektownej egzekucji doszło, gdy na stosie spłonął alchemik Kalkstein. Wówczas zaczęły się ganiać ogniste zwierzęta, które następnie wybuchły i utworzyły na niebie napis “Radowid to stara kurwa”. Jeśli mag nie dostąpi zaszczytu spalenia na stosie na głównym Rynku, to bez wątpienia zajmą się nim Łowcy Czarownic. Mają przeróżne techniki radzenia sobie z czarodziejami począwszy od okropnych łaskotek, przez wyrywanie paznokci po wymyślne tortury kata. Przesłuchania zostawiają ślady nie tylko na ciele, ale i psychice.

Rozrywka

Obecnie branża turystyczna nie przeżywa rozkwitu z wiadomych względów, jednak Novigrad to w końcu największa metropolia Północy, więc jest tu wiele miejsc wartych uwagi. Stolica kultury może pochwalić się najbardziej znanym i ekskluzywnym domem rozkoszy, otwartym jedynie dla ludzi zwanym Passiflorą. W tak niespokojnych czasach właścicielka przybytku Markiza Serenity z pewnością nie narzeka na mały dochód.

Karczma Zimorodek gości najznamienitszych bardów takich jak mistrz Jaskier oraz Priscilla. Właściciel Oliwier znany jest z zamiłowania do sztuki i zaprasza na wieczory poezji. Również Szałwia i Rozmaryn jest miejscem przyjaznym artystom. Warto również wspomnieć o teatrze należącym do Iriny Renarde, gdzie wystawiane są wspaniałe sztuki. Odrobina kultury jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Łaźnie prowadzone przez Sigiego Reuvena także przyciągają wielu mieszkańców Novigradu. Jest to idealne miejsce spotkań towarzyskich, tak jak kasyno należące do Cypriana Willeya. W mieście można znaleźć wiele tego typu lokalizacji, takich jak Złocisty Jesiotr, karczma Nigdzie, czy poza murami stolicy licznie odwiedzana karczma Siedem Kotów. Grzechem byłoby nie wspomnieć o turnieju Gwinta organizowanym przez hrabiego Tybalta, który ściąga do Novigradu najwybitniejszych graczy.

Dane z książek Sapkowskiego

Dotyczące opisu

Novigrad (...) to stolica świata. Prawie trzydzieści tysięcy mieszkańców,(...) nie licząc przyjezdnych(...). Murowane domy, główne ulice brukowane, morski port, składy, cztery młyny wodne, rzeźnie, tartaki, wielka manufaktura produkująca ciżmy, do tego wszelkie wyobrażalne cechy i rzemiosła. Mennica, osiem banków i dziewiętnaście lombardów. Zamek i kordegarda, że aż dech zapiera. I rozrywki: szafot, szubienica z zapadnią, trzydzieści pięć oberży, teatrum, zwierzyniec, bazar i dwanaście zamtuzów. I świątynie, nie pamiętam ile. Dużo.


Miecz przeznaczenia, str. 122

Dotyczące lokalizacji:

Moja niegdyś ukochana Fil wysoko zadziera głowę, ale królem Redanii wciąż jest Vizimir. Ja wykonuję rozkazy Vizimira, knowania czarodziejów gówno mnie obchodzą. Cirilla wsiądzie na "Spadę" i pożegluje do Novigradu, stamtąd pojedzie do Tretogoru.


Czas pogardy, str. 167

Dane z gry Wiedźmin: Gra wyobraźni

 • Wszystkie informacje dotyczące Novigradu (+ mapa) znajdują się w drugim numerze magazynu Biały Wilk: Tajemnice Novigradu.

Czy wiesz, że:

 • Novigrad posiada cztery młyny wodne, osiem banków, dziewiętnaście lombardów, trzydzieści pięć oberży, dwanaście zamtuzów oraz dziewiętnaście światyń.
 • Novigrad to także miasto w Chorwacji leżące na półwyspie Istria.

Ciekawostki

 • Novigrad może być metaforą Wolnego Miasta Gdańsk,
 • Może być też nawiązaniem Watykanu, z uwagi na autorytet hierarchy Novigradu, podobny do papieży (ale w świecie jest on o wiele mniejszy - tylko w Temerii i Redanii dominuje kult Wiecznego Ognia, któremu przewodzi hierarcha),
 • Nazwa Novigrad i jego wielkość może być aluzją do Nowogrodu Wielkiego który był swego czasu prężnie się rozwijającym miastem handlowym,
 • Novigrad pojawia się w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon,
 • Ta metropolia należała niegdyś do Redanii , a obecnie status wolnego miasta. Novigrad jest największym miastem na świecie i bez wątpienia jednym z najbogatszych. Miasto jest centrum kultu Wiecznego Kultu. Choć oficjalnie władzę sprawuje w nim hierarcha kościoła , dużo do powiedzenia mają szefowie półświatka przestępczego.

Galeria

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Inne