Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Ofir
{{{artykuł-flaga}}} {{{artykuł-herb}}}
Język urzędowy
Język Ofirski
Ustrój
Monarchia
Typ państwa
Państwo
Status polityczny
Zestaw różnych królestw pod jednym władcą
Głowa państwa
Nibras
Pozycja geograficzna

Ofir - Odległa kraina za morzami, w której żyją konie w czarne paski (są to prawdopodobnie zebry), tak jak w Zangwebarze.

Wiedźmin 3: Serca z Kamienia 

W czasach akcji dodatku, w pobliże wsi Bronovitz dotarła ofirska ekspedycja badawczo-handlowa, z którą zetknął się Geralt z Rivii. Wiedźmin może pomóc ofirskiemu kupcowi i zaklinaczowi słów, którzy utracili część dobytku i schematów.

Ofir, wbrew poglądom Nordlingów, to obszar na który składają się różne królestwa i plemiona. Są tutaj zarówno otwarte stepy jak i gęste lasy. Wedle słów kupca z Ofiru, jego ojczyzna jest prawdopodobnie na wyższym stopniu rozwoju cywilizacyjnego nawet niż Nilfgaard, a historia Ofiru naznaczona jest upadłymi imperiami.

Ofirczycy znani są również z zaklinania słów przy pomocy run. Fach ten, nie znajdujący odpowiednika na Północy, zajmuje się nie tylko tworzeniem run i glifów, ale również układaniem z nich magicznych słów nadających runom określone działanie. Granica między nauką a religią w Ofirze jest bardzo płynna.

Jednym z ważniejszych elementów ofirskiej kultury jest koń. Ofirczycy od najmłodszych lat uczą się jeździć konno, a wyścigi konne są lubianą rozrywką. Zwierzęta te, wedle ofirskiego mitu, są owocem miłości nieba ze stepem i to dzięki koniom człowiek ze słabej istoty stał się władcą świata.

Klimat

Pogoda w Ofirze jest o wiele cieplejsza i bardziej słoneczna, tworząc zupełnie inną faunę, taką jak legendarne białe konie z czarnymi paskami. Niebo ma inny odcień, najwyraźniej mniej kolorowe w porównaniu z północą .

Ekonomia

Pomimo odległości Ofir handluje z Królestwami Północnymi drogą morską. Udoskonalanie ich produktów (np. Zdobiona broń, jedwabne ubrania, drogocenne klejnoty, wazony, przyprawy i dywany) czyni je cennymi i poszukiwanymi towarami.

Demografia

Imperium jest zróżnicowane pod względem różnorodności narodów, które są niezwykle tolerancyjne wobec siebie nawzajem i obcokrajowców. Większość z nich mieszka w wielkich miastach, takich jak rodzinne miasto Dulli, które według niego sprawiłoby, że Miasto Złotych Wież wydawało się nudne w porównaniu. To miasto jest enklawą magów , medyków , matematyków i filozofów. Ofirczycy zazwyczaj lubi zakrywać głowy turbanami . Wysoko postawieni żołnierze noszą spiczaste złote hełmy.

Kultura

Ze wszystkich wartości Ofirczyków ma honor w najwyższym stopniu. Przysięganie na honor to poważna obietnica, i dołożą wszelkich starań, aby nie zawieść. Honor może również wzrosnąć, jeśli podejmą ryzykowne zadanie wsparte wspaniałymi zamiarami. Przykładem tego są odkrycia, eksploracje lub poszerzanie wiedzy.

Ofirczycy

Mieszkańcy

Nieżyjący Ofirczycy

Ciekawostki 

  • Ofir to wymieniony w Starym Testamencie obszar lub miasto, skąd król Salomon sprowadzał złoto.
  • Z Ofiru pochodzi szabla Olgierda von Evereca - Iris.
  • Z punktu widzenia Ofirczyków, mieszkańcy królestw Północy są barbarzyńcami.
  • W Sercach z Kamienia możemy zobaczyć, że Ofir i jego mieszkańcy są wyraźnie wzorowani na ludach arabskich, w takim stylu budują też miasta (które możemy zobaczyć w tle, charakterystyczne są wieże z zaokrąglonymi dachami).
  • Dla mieszkańców Ofiru honor jest ważną wartością, podobnie jak odkrywanie nieznanego czy poszerzanie wiedzy o świecie.

Dane z książek Sapkowskiego:

Nie w tym rzecz. Za morzami, w Ofirze i Zangwebarze są białe konie w paski. Też nigdy ich nie widziałem, ale wiem że istnieją.


Miecz przeznaczenia, str. 300

Galeria

Heraldyka