Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Ostatnie życzenie - opowiadanie, w którym po raz pierwszy spotykają się Geralt i Yennefer, podczas walki o pieczęć do dzbana z dżinem.

Fabuła

Geralt i Jaskier łowią ryby nad rzeką. W ich sieć zaplątała się pewna tajemnicza szkatułka. Jaskier twierdzi, że jest w niej dżin. Mimo rad Geralta zdejmuje pieczęć i uwalnia ducha. Wypowiada dwa życzenia: pierwsze, by zginął jego rywal, trubadur Valdo Marx, drugie, żeby mógł się przespać z hrabiną Virginią. Nie zdążył jednak wypowiedzieć trzeciego, gdyż dżin zaczął go dusić. Geralt odpędza ducha egzorcyzmem, nie potrafi jednak uratować Jaskra, więc zabiera go do pobliskiego miasta. Ponieważ jest jednak późno strażnicy nie chcą go wpuścić. Litują się nad nim dopiero rycerz Vratimir i dwa elfy: Chireadan i Errdil. Zapraszają ich do barbakanu. Nie potrafią jednak wyleczyć trubadura. Jedynym ratunkiem jest czarodziejka Yennefer z Vengerbergu, która przebywa w mieście.

Wiedźmin rusza do karczmy, gdzie przebywa Yennefer. Zastaje ją w niedwuznacznej sytuacji z kupcem Beau Berrantem. Czarodziejka jest zła, że ją ktoś nachodzi o tej porze, mimo wszystko godzą się pomóc Geraltowi. Odsyła go najpierw do łaźni, by się wykąpał. Odwiedza go tam i wiedźmin opowiada jej o całym zajściu.

Yennefer przybywa do barbakanu i po długim leczeniu udaje jej się uzdrowić Jaskra (któremu właśnie dżin spełnił we śnie drugie życzenie). Czarodziejka szuka jednak pieczęci od szkatułki, dzięki której mogłaby władać dżinem (ma ją Geralt). Gdy wiedźmin nie chce jej jednak powiedzieć, co się z nią stało, wściekła czarodziejka za pomocą czarów hipnotyzuje go i zmusza by w jej imieniu zemścił się na paru ważnych osobach w tym mieście, które jej ubliżyły. Geralt wykonuje polecenie i bije tych, których nakazała mu Yennefer, w tym również rajcę Wawrzynoska. Miał również sprać kapłana Kreppa, ale ten znokautował go zaklęciem i strażnicy aresztowali wiedźmina, a także Chireadana, który próbował go bronić. Oboje wylądowali w lochu. Gdy Geralt się ocknął elf opowiedział mu wszystko, co się wydarzyło. Chireadan miał nadzieję, że wróci do miasta burmistrz Neville, który jest jego znajomym i wyda sprawiedliwy wyrok, bo jeżeli nie, to wyrok wydadzą rajcy, w tym również Wawrzynosek. W celi odwiedza ich kat. Torturując Geralta pyta go, czy ma jakieś życzenia. Miał on jedno, żeby kat pękł. Ledwo to wypowiedział, a kat rzeczywiście pęka.

Do miasta powraca burmistrz Neville (na wyraźne życzenie Geralta). Wzywa on do siebie obu skazańców i żąda wyjaśnień. Jest na nich wściekły, ale wspólnie z kapłanem Kreppem stwierdza z całą pewnością, że całe to zamieszanie z powodu czarodziejki Yennefer. Krepp wyjaśnia również, że za pomocą pieczęci można władać dżinem i zmuszać go do spełnienia życzeń. Yennefer tymczasem zmusza Jaskra, by wypowiedział ostatnie życzenie, by wszyscy uwierzyli, że Geralt jest niewinny. Potem wyrzuca go przez portal do pokoju burmistrza, który przesłuchiwał właśnie Geralta i Chireadana. Zaraz po tym czarodziejka łapie dżina w magiczny okrąg i próbuje go schwytać. Nie może tego jednak zrobić, dopóki osoba rządząca dżinem nie wypowie wszystkich trzech życzeń. Dlatego nie złapie ducha, dopóki nie nie powie ostatniego życzenia. Teraz dżin szarpie się i próbując się uwolnić niszczy całe miasto. Geralt postanawia ją powstrzymać. Krepp tworzy portal i wiedźmin wbiega do jej pokoju. Czarodziejka chce go wyrzucić. Uwzięła się, że schwyta dżina, choćby miało przy tym ucierpieć miasto. Wreszcie Geralt przyznaje jej się, iż ma pieczęć. Na żądanie czarodziejki wypowiada ostatnie związując swój los z Yennefer, w której jest zakochany. Dżin spełnia życzenie, uwalnia się i ucieka. Niszczy przy tym dom, w którym przebywają wiedźmin i czarodziejka, lecz na szczęście nic im się nie dzieje złego i zaczyna się ich romans.

Bohaterowie