Wiedźmińska Wiki

Crossover banner.jpg
Wiedźmin Wiki na Fandomie

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Oszluzg
Tw3 journal dracolizard.png
Szczegóły
Rodzaj
Drakonidy
Odmiany
Matriarchini oszluzgów
Występowanie
Manowce
Podatności
Kartacz
Olej przeciw drakonidom
Znak Aard
Znak Quen
Składniki
Płyta z pancerza oszluzga
Smocze łuski
Czerwony mutagen
Większy Glif Igni
Krew potwora
Kość potwora
Mózg potwora
Szpon potwora
Serce potwora
Wątroba potwora
Ślina potwora
Żołądek potwora
Jęzor potwora
Kieł z potwora
Skrzydło potwora

Oszluzg - potwór, szarawej barwy, niektóre osiągają wymiary smoka. Rębacze z Crinfrid wytępili wszystkie oszluzgi w Redanii. Przedstawiciel drakonidów. Jest często mylony ze smokiem, ponieważ też jest ogromnym latającym gadem. Posiada długi dziób i jeśli spojrzeć na niego oczami mieszkańca naszego świata, to wygląda jak szary pterozaur. Jako swoje kryjówki wykorzystują jaskinie i zagłębienia terenów. Można je spotkać w każdym miejscu kontynentu. Według słów Geralta, żaden osiłek czy waligóra tego świata, nie zdoła sparować ciosu zadanego ogonem oszluzga.

Dane z książek Sapkowskiego

— Nie poluję na smoki — rzekł Geralt sucho. - Na widłogony, owszem. Na oszluzgi. Na latawce. Ale nie na smoki właściwe, zielone, czarne i czerwone. Przyjmij to do wiadomości, po prostu.


Miecz przeznaczenia, str. 12

Smoki zielone, te najpopularniejsze, są raczej szarawe, jak zwykłe oszluzgi.


Miecz przeznaczenia, str. 13

Ta trójka to zgrana banda, walczą niezbyt czysto, ale skutecznie. Wybili wszystkie oszluzgi i widłogony w Redanii, a przy okazji padły trzy smoki czerwone i jeden czarny, a to już jest coś.


Miecz przeznaczenia, str. 22

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

Bestiariusz

Chłopi spod Hołopola chcieli mi kiedyś zapłacić sporą sumkę za zabicie oszluzga. Naprawdę sporą, ładną sumkę… Odmówiłem, bo mi życie bardziej miłe niż złoto. Oszluzg, taka jego mać, to nie byle szysz.
– Zator, jeden z Rębaczy z Crinfrid

Nierzadko z wiwerną albo widłogonem bywa mylony. Jednak powiedzieć sobie trzeba jasno: oszluzg to potwór straszny i okrutnie niebezpieczny, a branie go za wiwernę źle się zwykle kończy dla biorącego, bo wiwerna może takiego niedouczka co prawda zarżnąć i w kilka sekund wypatroszyć, ale tylko oszluzg go przed zeżarciem upiecze na chrupko, bowiem tylko oszluzg ziać ogniem potrafi.
Oszluzg jest agresywnym potworem, atakuje zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Podczas ataku stara się zbliżyć do celu na tyle, by móc porazić go swoim ognistym oddechem i ogłuszyć falą dźwiękową. Podobnie jak wiwerna, oszluzg atakuje także jadowitym kolcem ogonowym.

Chętnie przerywa starcie, by wznieść się w niebo i gwałtownie opaść na ofiarę, z powietrza atakując kulami ognia.

Tuż przed ognistym atakiem można zaobserwować wytwarzanie się kuli ognia w paszczy potwora. Z powietrza może także zaatakować pazurami albo ugryźć.

Warto użyć Aard lub Igni, aby strącić go na ziemię. Nie jest jednak wrażliwy na oparzenia. Przed walką warto użyć oleju przeciw drakonidom.

Zadania

  • Zlecenie: Łaciate kłopoty

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Oszluzg w "Wiedźmin 2: Zabójcy Królów" flashback video

Ekstrakt dialogów:

Nie. Masz rację, smoka tu raczej nie ma. Ale może jest widłogon albo oszluzg, wyrośnięta wiwerna...
Żaden mocarz tego świata, żaden waligóra ani osiłek nie zdoła sparować ciosu zadanego ogonem oszluzga...""

Galeria